2017 ehliyet sınav soruları, ehliyet sınavı

2017 ehliyet sınav soruları, ehliyet sınavı

7 Ekim 2017 ehliyet sınav soruları ve cevapları heyecanla bekleniyor.

07 Ekim 2017 - 14:50

7 Ekim 2017 ehliyet sınav soruları ve cevapları heyecanla bekleniyor. Sınavdan hemen sonra bir kaç gün içerisinde erişime açılması beklenen ehliyet sınav soruları ve yorumları ile ilgili detayları bu haberimizden takip edebilrsinz. Ehliyet sınav yerleri ile ilgili MEB son dakika açıklamasında bulundu. Ülkemizde belirli zaman aralıklarında çok çeşitli sınavlar yapılır. Türkiye genelinde yapılan sınavlardan biri de ehliyet sınavlarıdır. Ehliyet almak isteyen kişiler sürücü kurslarına yazılarak sınavlara hazırlanırlar. Hazırlandıkları bu sınavlar sonucunda da ehliyet alabilmeleri için sınavlara tabi tutulurlar. Bu ehliyet sınavlarına katılmaları için bazı şartlar vardır. Vatandaşların ehliyet sınavlarına katılabilmeleri için bazı yaşları geçmiş olmaları gerekir. Bu yaş sınırlarını geçen kişiler ehliyet almak için yeterli yaşa ulaşabilirler. Ardından da belirli bir zaman boyunca sınava hazırlanırlar. Yapılan ilk ehliyet sınavı yazılı sınavdır. Bu yazılı sınavda 100 puanlık sorular sorulur. Ehliyet sınavı çıkmış sorular ve cevapları bu sayfada. 7 Ekim 2017 Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri Sınavına girecek binlerce kişi önceki dönemlerde çıkmış sorular ve cevapları araştırıyor. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen ehliyet sınavı soruları ve cevapları, MEB bünyesinde yer alan Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü odsgm.meb.gov.tr sayfasında yayınlanıyor.

EHLİYET SORULARI 

Haberimiz içerisindeki link üzerinden 2017 yılında yapılan sınavların sorularına ve cevaplarına ulaşabilirsiniz. 11 Şubat'ta yapılan sınavdan alınan soru örnekleri aşağıda yer alıyor.

Aşağıdakilerden hangisi, ilk yardım uygulamalarında ilk yardımcının kendisi ve kazazede için alması gereken önlemlerden biri değildir?

Kırıklara yerinde müdahale etmesi

Kazazedenin korku ve endişelerini gidermesi

Kazazedeyi hareket ettirmeden müdahale yapması

Kendisinden önce kazazedenin emniyetini sağlaması

Soru2

Aşağıdakilerden hangisi, vücuda gerekli olan gaz alışverişi görevini yaparak hücre ve dokuların oksijenlenmesini sağlayan organlardandır?

Mide

Böbrek

Akciğer

Pankreas

 

Soru3

Solunum durmasında dudaklar, parmak uçları ve burun ucunda görülen morarmaların sebebi aşağıdakilerden hangisidir?

Su kaybı

Oksijensizlik

Beslenme yetersizliği

Karbonmonoksit eksikliği

 

2017 YILI EHLİYET SINAV TAKVİMİ

Ehliyet sınavı senede beş kere yapılmaktadır. İlk sınav Şubat ayında, ikinci sınav ise Mayıs ayında gerçekleştirildi.

2017/MTSKS-2 20 MAYIS 2017 (saat 14.00)

2017/MTSKS-3 29 TEMMUZ 2017( saat 14.00)

2017/MTSKS-4 07 EKİM 2017 (saat 14.00)

2017/MTSKS-5 23 ARALIK 2017(saat 14.00)

EHLİYET SINAVINA KAÇ KERE GİRİLİR?

Ehliyet sınavına girmek isteyen sürücü adayları toplamda 4 defa teorik sınava, 4 defa uygulama sınavı (direksiyon sınavı) girme hakkı vardır. Eğer aday sınav döneminde mazeretsiz şekilde sınava girmezse bir hakkını kullanmış sayılmaktadır. Sınava mazereti nedeniyle giremeyen adayların durumu yönetmelikte belirtilmiştir. Eğer sürücü adayı 4 sınav sonucunda başarısız olursa, kursu tekrar etmek zorunda kalır. Teorik sınavda başarılı olan adaylar 4 defa direksiyon sınavına girme hakkına sahip. Direksiyon sınavında 4 defa başarısız olunduğu takdirde kursa, direksiyon eğitim ücretini ödeyerek ve zorunlu direksiyon eğitim saati doldurularak 4 defa daha sınava girme hakkı verilecektir. Tüm bunlar göz önüne alındığında sürücü adayı 4 defa teorik sınava, teorik sınavdan başarılı olduktan sonra, 4+4 toplam 8 defa direksiyon sınavına girebilir.

 

EHLİYET ALMAK İÇİN GEREKLİ BELGELER

Sürücü belgesi almak isteyen ve gerekli belgeleri tamamlayan kursiyerler, özel motorlu taşıt sürücüleri kursu müdürlüklerine kayıt yaptıracaktır. Kayıt şartları aşağıdaki gibi..

a. A1, A2, F ve H sınıfı sürücü kursları için 17 (on yedi) yaşını bitirmiş olmak.

b. B ve G sınıfları için 18 (on sekiz) yaşını bitirmiş olmak.

c. C, D ve E sınıfları için 22 (yirmi iki) yaşını bitirmiş olmak. ( Üniversitelerin sürücü eğitimi veren yüksekokul ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin askerî ihtisas görevleri için subay ve astsubay sınıf okullarında ve uzman Jandarma okullarında açılan sürücü eğitimi kurslarından mezun olanlarda bu şart aranmaz.)

ç. A1, A2, B, C, D, E, F, G ve H sınıfı için en az ilkokul düzeyinde eğitim almışolmak.

d. Pratisyen tabip veya uzman tabip tarafından verilen “sürücü olur” sağlık raporualmış olmak.

e. “Sabıka kaydının olmadığına dair” dilekçeyi kurs müdürlüğüne vermek.

f. Sürücü belgesi süresiz olarak geri alınmamış olmak.

g. Son 6 (altı) ay içinde cepheden çekilmiş 1 (bir) adet vesikalık fotoğrafını Özel MTSK Müdürlüğüne teslim etmek.

ğ. Nüfus cüzdanı fotokopisini Özel MTSK Müdürlüğüne teslim etmek.

ehliyet sınav soruları  2017 ehliyet sınav soruları  ehliyet sınav soruları çöz 2017  7 ekim 2017 ehliyet sınavı 

Kaynak: haber merkezi

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İbrahim Ayhan'ın cenazesi Hewlêr'den yola çıktı
İbrahim Ayhan'ın cenazesi Hewlêr'den yola çıktı
Rubin, Türkiye'yi uyardı: PKK ve YPG, İHA kullanırsa...
Rubin, Türkiye'yi uyardı: PKK ve YPG, İHA kullanırsa...