ABD’nin Erdoğan’a İkinci Darbe Planı

ABD'nin Erdoğan'a İkinci Darbe Planı

İşte o şok iddia...!

15 Aralık 2016 - 00:39

15 Temmuz darbe girişiminin failleri boş durmuyor. ABD, İngiltere, İsrail bölgede çalışmalarını yoğunlaştırdı. Son kozlarını oynamaya hazırlandıkları görülüyor.

Lafı uzatmadan son günlerdeki gelişmeleri sıralayalım:

Suriye'de ABD bayrağı

ABD başta Telabyat ve Münbiç olmak üzere PYD’nin kontrolünde olan bölgelere ABD bayrağı çekti. Bunu da kendi askerlerine yaptırdı. Sonra da fotoğraflarını servis etti.

Türkiye’ye, “Kara gücüm PKK/PYD benim korumamda” mesajını verdi.

Deyr Ez-Zor'a saldırı

Suriye’de ateşkes tartışmaları sürerken ABD ve koalisyonun savaş uçakları Deyr Ez-Zor’da Esad yönetiminin birliklerini bombaladı. Yüze yakın asker öldü. Aralarında Rusların ve İranlıların da olduğu söylendi.

Esad, “ABD bilerek, hedef gözeterek saldırdı” dedi.

ABD Suriye’de yeni bir taktik izlemeye başladı. Gerilimi yükseltti.

 
PKK/PYD'ye doğrudan silah yardımı

Arkasından Türkiye’nin tüm itirazlarına rağmen PKK/PYD’ye doğrudan silah yardımına başladı.

Ayn El Arab’a kargo uçaklarıyla indirilen silahlar Tırlarla Fırat’ın batısına gönderildi. “ABD-İsrail Koridoru” için PKK/PYD’ye verildi.

***

Güneydoğu'da kargaşa

15 Temmuz ABD/FETÖ darbe girişimi öncesinde susan PKK, darbe girişimi başarısızlığa uğrayınca yeniden hareketlendi. Hakkari, Mardin, Şırnak, Ağrı, Van bölgelerine yoğunlaştı.

ABD’nin CIA’sı, İngiltere’nin MI6’sı, İsrail’in MOSSAD’ı da devrede. Bölgede cirit atıyorlar. Sivil toplum kuruluşu olarak ortalıkta dolaşanlar da ayrı.

Güneydoğu’da kargaşa planladıkları ve bunu daha sonra yurt sathına yayma hesapları yaptıkları biliniyor.

CHP'nin tavır değişikliği

Son günlerde CHP yönetiminin tavrında da bir değişiklik seziliyor. AKP’nin yaptığı yanlışların arkasına sığınarak, eski defterler karıştırılarak iş sulandırılıyor. Oklarını darbecilere değil, darbecilerin hedeflerine çevirdikleri görülüyor.

Bu durum CHP milletvekillerinin ve tabandaki CHP’lilerin de dikkatini çekmiş durumda. Bizlere yönelttikleri sorular bunu gösteriyor.

 FETÖ'nün durumu

FETÖ’de de bazı kıpırdanmalar başladı. Bu konuyu yarınki yazımda ele alacağım.

***

ABD düğmeye bastı

Suriye’deki gelişmelerle, Türkiye’de yaşananlar birbirinden bağımsız değil. Türkiye’nin “ABD-İsrail Koridoru”na müdahalesi engellenmeye çalışılıyor. Koridor planları yapanlar Türkiye’de “kargaşa yaratma” peşindeler.

Tam bunları konuşurken dün sabah Moody’s’in kararı ile uyandık. ABD devletinin politikalarına göre karar veren Moody’s de kılıcını çekti. Türkiye’nin notunu düşürdü. Sadece düşürmekle de kalmadı, “daha da düşürürüm” diye tehdit de etti.

Gelişmeleri yakından takip eden işadamları ve uzmanlarla görüştüm. “Erdoğan ABD isteklerini kabul etmedi. Biden’in görüşmesi de fayda vermedi. ABD de düğmeye bastı” dediler.

Ekonomide kaos

Hesap belli. Ekonomide kaos yaratmak.

15 Temmuz darbe girişiminin Eylül’de planlanması da bundandı. Ekonomik kriz yaratılarak darbecilere halk desteği sağlanacaktı. Hesap tutmadı. Darbe erkene alındı, fiyaskoyla sonuçlandı.

Türkiye bunları aşar

Türkiye bu sorunları rahat aşar.

Bunun için en büyük sorumluluk Erdoğan ve AKP’ye düşüyor.

TSK’nın etkisizleştirilmesi, Anayasaya aykırı KHK’lar, 2. Abdulhamit’i yüceltme, Suriye’de Esad takıntısı, eğitimin dincileştirilmesi, … gibi halkı bölen işleri bir an önce bırakmalı.

Küçük hesapları terk etmeli.

15 Temmuz sonrasında yakalanan birlik havası bozulmamalı. ABD’ye, FETÖ’ye, PKK’ya fırsat verilmemeli..!

 

Kaynak: İsmet Özçelik/sonirade

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..