AKP ve MHP’de Yerelde ittifakın Formül Arayışı Devam Ediyor

AKP ve MHP'de Yerelde ittifakın Formül Arayışı Devam Ediyor

Cumhur İttifakı partilerinden AKP ve MHP’de, "yerelde ittifakın nasıl kurulacağına" yönelik tartışmalarda formül arayışı devam ediyor.

19 Eylül 2018 - 20:59

 Cumhur İttifakı partilerinden AKP ve MHP’de, "yerelde ittifakın nasıl kurulacağına" yönelik tartışmalarda formül arayışı devam ediyor.

AKP’nin başlattığı saha çalışmalarında MHP’yle yerelde ittifaka tabanın da sıcak baktığı sonucunun çıktığına vurgu yapılırken, her iki parti arasında olası ittifakta, 24 Haziran seçimlerinde olduğu gibi yerel seçimlerde de kendi adayını çıkarma eğilimi ağır basıyor. MHP cephesinde ise, Cumhur İttifakı öncesinde Bahçeli’nin, her konuşmasında "MHP’nin tüzel kişiliği haiz bir parti olduğu" vurgusunu yaptığına dikkat çekilerek, 24 Haziran seçimlerinde de ittifakın parti tüzel kişiliklerini koruyarak yapıldığının altı çiziliyor.

Ancak anayasal zorunluluktan dolayı iki parti, 24 Haziran’da olduğu gibi yerel seçimlerde "pusulada birliktelik" kuramıyor. Bu nedenle yerelde ittifakın MHP’nin belirlediği gibi "protokolde birliktelik" esasıyla düzenlenebileceği söyleniyor.

Ankara, İstanbul ve İzmir’de Cumhur İttifakı’nın kaybetmesi durumunda, hem Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin yeniden tartışmaya açılacağı hem de AKP iktidarının devlet yönetimindeki otoritesinin sarsılabileceği ifade edilirken, iki partinin sistemi tartışmaya açtırmamak için Ankara, İstanbul ve İzmir’de ittifaka gitmesinin öncelikli olduğu vurgulanıyor. MHP’nin Ankara, İstanbul ve İzmir’de AKP’ye vereceği desteğe karşı AKP’nin de MHP’ye Mersin, Adana ve Manisa’da aynı ölçüde destek vereceği söyleniyor.

Cumhuriyet'ten Selda Güneysu'nun haberine göre, MHP’de ise olası ittifakta, kayyım atanan HDP’li 102 belediyenin de Cumhur İttifakı’na geçmesi için o bölgede AKP’nin desteklenmesi gerektiğine dikkat çekiliyor. Özellikle Kürt illerinde, HDP’nin elinde bulundurduğu belediyelerin çoğunda MHP, AKP’ye destek verecekken, AKP’nin de 24 Haziran seçimlerinde MHP’nin oyunu artırdığı illerde MHP’ye destek çıkacağı belirtiliyor. Öte yandan, MHP’nin destekleneceği illerde AKP’nin, AKP’nin destekleneceği illerde de MHP’nin "düşük profilli aday" çıkarması üzerinde tartışılabileceği kaydediliyor. 

Kaynak: Haber.merkezi

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x