Anayasa Mahkemesi Subayları Görüşecek

Anayasa Mahkemesi Subayları Görüşecek

FETÖ kumpası ile ordudan atılan subayların durumu AYM' de görüşülecek.

12 Ekim 2016 - 07:21

FETÖ'nün  Türk Silahlı Kuvvetlerinde çeşitli kumpaslarla hâkim konuma geldiği tespit edilmişti.  Askeri  sınavların sorularının cevaplarını kendi adamlarına  veren örgüt, FETÖ’cüleri ordunun en üst kademelerini ele geçirmek için  askerlere “kumpas” olarak bilinen davalar açmıştı.

Kumpas davalarında, FETÖ'cü olmayan çok sayıda albay, amiral ve general ordudan çıkartıldı. FETÖ, bazı subayları da ordudan çıkarmak için disiplin soruşturmalarına gitti. Çok sayıda subay disiplinsizlik nedeniyle ordudan çıkarıldı. Bunların önemli birkısmını, özel hayatları yasa dışı takip edilen subaylar oluşturmaktaydı.

Ordudan haksızca atılan subaylar “genel ahlak kurallarına aykırı harekette bulundukları” iddiasıyla ordudan ihraç edildi. İhraç edilen mağdurlar tarafından açılan iptal davaları askeri yargıda reddedildi.

Askeri Yargıtaydan istedikleri sonucu elde etmeyi başaramayan  subaylar Anayasa Mahkemesi’ne başvuruda bulundu. Başvuru dilekçelerinde, “Ahlaki durumları sebep yapılarak, Türk ordusundan ilişiklerinin kesildiğini, ancak buna karşı açtıkları davaların ise reddedilmesi sebebiyle özel hayatın gizliliğinin çiğnendiğine” değindiler. Başvuruları inceleme kararı alan AYM raportörü, “ihlal” kararı verilmesi yönünde görüş açıkladı. Raporun üyelere gönderilmesinden sonra yedi subayın dosyası Genel Kurul görüşülerek karara bağlanacak.

Genel Kurulun, bugün yapacağı oturumda  7 subaya TSK’ya dönüş yolunun açılması bekleniyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..