Anket: Yerel Seçimlerde son durum ne?

Anket: Yerel Seçimlerde son durum ne?

OPTİMAR Araştırma Başkanı Hilmi Taşdemir yerel seçimlere yaklaşılırken ellerindeki son anketi açıkladı.

09 Ekim 2018 - 21:55

OPTİMAR Araştırma Başkanı Hilmi Taşdemir yerel seçimlere yaklaşılırken ellerindeki son anketi açıkladı. Taşdemir'in açıkladığı sonuçlara göre, İstanbul'da AKP ile CHP arasındaki fark kapanıyor.

OPTİMAR, Ağustos sonu Eylül başında 1787 kişiyle yüz yüze yaptırdıkları araştırmayı açıkladı. Taşdemir, 'yerelde partimin adayına oy veririm' diyenlerin oranının yüzde 49.5 olduğunu söyledi.

Taşdemir'in elindeki son anket:

"Araştırmaya göre, "yerelde partimin adayına oy veririm" diyenlerin oranı yüzde 49.5 oranında. En beğendiğim adaya veririm, diyenler yüzde 40.6. Desteklediğim partinin adayına oy veririm diyenlerde dağılım AK Parti yüzde 61.5, CHP yüzde 56.5, MHP yüzde 44.8, HDP yüzde 32.6, İYİ Parti yüzde 42.2, SP yüzde yüzde 19. Parti aidiyetleri, oy oranları yüksek olan AK Parti ve CHP'de yüksek, SP, İYİ Parti ve MHP'de düşük.

"İSTANBUL'DA FARK KAPANDI"


İstanbul'da önceki yerel seçimde CHP ile arada büyük fark olmamakla birlikte muhtemel ve uzun süreli ittifak yaptıkları HDP de dikkate alındığında belli ölçüde risk var gibi. Hala alabilecek durumda AK Parti ama aday önemli. Alamaz ise 16 Nisan ve 24 Haziran seçimlerindeki oyların geriye gitme algısı pekişir ve psikolojik etkisi itibariyle yükseliş trendi durmuş, yüzde 40'lara sıkışmış bir AK Parti algısı kalır.

"İKİ TARAF DA KAZANIR"

Cumhur ittifakının başlangıcında ve halk oylamasında olduğu gibi ittifakın başlangıcı ile ilgili ilk eylem ve söz Bahçeli'den çıktı. Bahçeli vermeden almak mümkün olmayacağı için jest yapmıştır. Buradaki hesap iki tarafın da kazanabileceği bir hesaptır. Tabanda zaten yapılacağı düşünülen bir ittifakı belli ölçüde şekillendirmek ve partisinin gücünü korumaktır."

Kaynak: haber merkezi

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x