Bakan Fakıbaba üst düzey bürokratlara dokunamıyor!

Bakan Fakıbaba üst düzey bürokratlara dokunamıyor!

Tarım Bakanlığında Bakana rağmen 'korunan' bürokratlar kim? Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığında dokunulamayan bürokratlar kim?

11 Kasım 2017 - 00:28

Hatırlayacaksınız… Ucuz etle ilgili olarak Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba bir televizyon kanalında Et ve Süt Kurumu’nun marketlerde reyon kiralayacağını ve vatandaşa ucuz et satılacağını açıklamıştı. Biz de o zaman “Bakan Fakıbaba’yı kim nasıl bilgilendiriyor?” diye bu açıklamayı eleştirmiştik.

Eleştirimizde de haklıydık. Çünkü Et ve Süt Kurumu’nun Ramazan ayından buyana marketlerde ucuz etle ilgili yürüyen bir çalışması vardı ve Bakan Fakıbaba’nın bundan haberi yoktu. Bakanın haberinin olmaması normal karşılanabilir ama işin başındaki yöneticilerin Bakanı bu şekilde bilgilendirmemesi normal karşılanamaz.

Demek ki Bakanlıkta yürüyen aksanda bir sorun var!

Biz de buna tepki göstermiştik.

Bu tepkimiz üzerine Bakanlıktan bir açıklama yapılarak, Bakanın yanlış bilgilendirilmesinin söz konusu olmadığı ifade edilerek, şunlar kaydedilmişti: “ESK’nın belirli zincir marketlerde reyon açarak satış yapması konusu da bu çalışmaların genişletilerek yaygın ve sürdürülebilir kılınması amacına yöneliktir. Sayın Bakanımızın katıldığı televizyon programında ifade ettiği husus, bu amacı kastetmektedir”

Bakanlık yaptığı bu açıklamayla bile, Bakanın yanlış bilgilendirilmeye devam edildiğini ortaya koymuştu!

Hani ESK, belirli zincir marketlerde reyon kiralayacaktı? Hani bunun üzerinde çalışılıyordu?

Sonuçta bugün iki markette uygulanan ucuz et satışları, bir önceki uygulamanın devamı niteliğinde. Zaten reyon kiralama işinin de uygulamada mümkün olmayan saçma bir iş olduğu ortaya çıktı.

Şimdi bunları niye anlattım?

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığında, Fakıbaba göreve geleli 5 ay oldu. Ama hiçbir bürokrata dokunamadı. AKP , büyükşehir belediye başkanlarını bile istifaettirerek görevden alabilirken, Bakan Fakıbaba, değiştirmek istemesine rağmen bazı üst düzey bürokratlara dokunamıyor!

Yani seçimle gelen belediye başkanları bile görevlerinden alınabilirken, tarımda atamayla gelen bürokratlara dokunulamıyor!

Neden acaba? İşte burası önemli…

‘Dokunulamayan bürokratların bulunduğu yerlerde ‘sağlam iş yapan’, ‘güzel ihaleler alan’ ‘Bakan’ ve ‘Başkan’ çocukları var! Bu ‘Bakan’ ve ‘Başkanlar’ çocuklarının düzeninin bozulmaması için bu bürokratlara dokundurtmuyorlar! Yani siyaseten güçlüler! Bu güçlerini de çocuklarının geleceği için iyi kullanıyorlar!’

Bunlar da benim değil Bakanlık kulislerinde konuşulan iddialar. Ancak bu iddialar kulaktan duyma değil, bire bir bir şeylere şahit olanların iddiası! Bu iddia sahipleri diyor ki; ‘sadece bazı hizmet alımları incelensin, her şey ortaya çıkar!’

Anlayacağınız durum bu kadar açık!

AKP tarımda neden başarısız? Tamam diğer bakanlıklar dört dörtlük değil ama Tarım Bakanlığında artık mızrak çuvala sığmıyor!

‘Aman çocuklarımın düzeni bozulmasın!’ diye şaibeye bulaşmış bürokratların bile korunup kollandığı bir Bakanlıktan çiftçi ve ülke tarımı adına ne beklenir?

Kaynak: Sadettin İnan /milligazete

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Şanlıurfa'da, Sosyal Medya Paylaşıma 10 Tutuklama
Şanlıurfa'da, Sosyal Medya Paylaşıma 10 Tutuklama
Şanlıurfa İçin Meteoroloji uyardı! Sağanak yağış var
Şanlıurfa İçin Meteoroloji uyardı! Sağanak yağış var