Başbakan Yıldırım Şanlıurfa’da TEOG açıklaması

Başbakan Yıldırım Şanlıurfa’da TEOG açıklaması

Başbakan Binali Yıldırım, yeni eğitim öğretim yılı için Şanlıurfa’da düzenlenen törende konuştu. 

18 Eylül 2017 - 12:37

Başbakan Yıldırım konuşmasında, kaldırılması gündemde olan TEOG’la ilgili açıklamalarda bulundu:

MUHALEFETİN BİR FİKRİ YOK Bir yıldır MEB çalıştı. 200 bin veliyle görüştü, uzmanlar aylarca çalıştı. Arkasından müfredat son şeklini aldı. Müfredat hayatın ihtiyaçlarına cevap veren, hayatta karşılığı olan bilgilerle yeniden oluşturuldu. Bu müfredat uluslararası eğitim standartları esas alınarak yapıldı. Bazıları çıkmış diyor ki müfredatı niye değiştiriyorsunuz? Gayet tabi ki değiştireceğiz. Toplumun ihtiyaçları hayatın, ekonominin ihtiyaçları, siz gençlerin ihtiyaçları talepleri değişim gerektiriyor da onun için değiştiriyoruz. Ama ana muhalefet her şeye karşı. Bir fikri yok.

DEDİKODU EDENLERE İTİBAR ETMEYİN 2017-2018 öğretim yılında 1-5 ve 9'ncu sınıftaki öğrenciler bu yeniden yazılmış gözden geçirilmiş müfredatla işe başlayacaksınız. Yeni müfredatın kapağını açıp, şu da yokmuş bu da yokmuş gibi dedikodu edenlere itibar etmeyin. Bizi bir ve beraber yapan hep birlikte Türkiye kılan değerlerimizin ne olduğunu biliyoruz. Bunlar da okullarımızda öğretilmeye devam edecek.

TEOG KALKSIN MI, KALKMASIN MI? Bugünlerde TEOG konuşuluyor? TEOG kalsın mı, kalksın mı? İşte bu. Şimdi sevgili vatandaşlarım, TEOG yani temel öğretimden ortaöğretime geçiş açılımı bu. Yani siz 8 sene okudunuz, 9'ncu sene hangi okula gideceksiniz? Spor lisesine mi, sanat lisesine mi, fen lisesine mi, anadolu lisesine mi, yoksa normal liseye mi, imam hatip lisesine mi? Nereye gideceğinize karar vereceksiniz. İşte TEOG denen şey buna yardımcı olacak.

EN İYİ LİSEYE GİTMENİZİN HAZIRLIĞINI YAPIYOR Aslında TEOG bir giriş sınavı değil. Sizin okulda girdiğiniz imkanlardan her sömestr bir tanesini MEB Türkiye'nin her tarafında merkezi olarak yapıyor. Böylece okullardaki notların yanı sıra merkezi sınavdan alınan notlar da dikkate alınarak sizin ortaokuldan sonra en uygun, en iyi istediğiniz liseye gitmenizin hazırlığını yapıyor. TEOG bu.

UYKULARINIZIN KAÇMASINA RAZI OLUR MUYUZ? Ama zaman içerisinde ne oldu? bu TEOG bir yarışa döndü, üniversite imtihanı gibi oldu. Sizin stresinizi artırdı. Ortaokuldan sonra ne yapacağız diye, uykularınızı kaçırdı değil mi? Biz sizin uykularınızın kaçmasına razı olur muyuz? Sizi stresten kurtaracak, rahat rahat istediğiniz okula gidecek şekilde gereken çalışmaları yapacağız. 8'nci sınıfı bitirdiğinizde hangi tarafa ilginiz varsa, 'ben spor okuluna gitmek istiyordum' buyur git. 'Ben edebiyatçı olacağım, masal yazacağım' Sen de sosyal bilimlere git. Mesele bu. Bir sistem değişikliği diye bir şey yok. Bunlara itibar etmeyin.

Kaynak: haberturk

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
FAKIBABA MAKAM ARACIYLA USULSÜZLÜK YAPMIŞ...
FAKIBABA MAKAM ARACIYLA USULSÜZLÜK YAPMIŞ...
Erdoğan Sinyal verdi / Siverek'te Denetim yapıldı
Erdoğan Sinyal verdi / Siverek'te Denetim yapıldı