Başkan Melik : ‘SAĞLIK ÇALIŞANLARI YARIŞ ATI GİBİ...

Başkan Melik : ‘SAĞLIK ÇALIŞANLARI YARIŞ ATI GİBİ GÖRÜLÜYOR’

“Sağlıkta Dönüşüm” politikalarının sağlık çalışanlarını hedef hale getirdiğini söyleyen Urfa Tabip Odası Başkanı Ömer Melik, uygulanan şiddetin cezasız bırakılmasının da bazı kesimlerde "Kendi cezamızı kendimiz keseriz" algısını yaygınlaştırdığını kaydetti.

05 Ağustos 2018 - 14:44

“Sağlıkta Dönüşüm” politikalarının sağlık çalışanlarını hedef hale getirdiğini söyleyen Urfa Tabip Odası Başkanı Ömer Melik, uygulanan şiddetin cezasız bırakılmasının da bazı kesimlerde "Kendi cezamızı kendimiz keseriz" algısını yaygınlaştırdığını kaydetti.

Sağlık çalışanlarına yönelik durdurulamayan şiddetin son örneği, Aydın’ın Efeler İlçe Sağlık Müdürlüğü'nde görevli Dr. Yunus Emre Baba’nın 1 Ağustos günü Aydın E Tipi Cezaevi'nde sevk isteyen ve muayeneyi kabul etmeyen bir mahkumun bıçaklı saldırısına maruz kalması oldu. Bu olay Sağlık çalışanlarına dönük şiddeti yeniden gündeme getirdi.

Yaşanan bu tür şiddet olaylarının hizmet sunumunu ciddi biçimde etkilediği dile getirilmesine rağmen, alınamayan önlemler sonucu Sağlık Bakanlığı'nın verilerine göre son 5 yılda 46 bin 361 hekim, hemşire ve sağlık görevlileri fiziksel, psikolojik şiddetin yanı sıra mobinge maruz kaldı. Bakanlığa bu yönde yapılan 46 bin 361 başvurudan, 27 bin 332’i hekim, 19 bini ise çeşitli farklı dallarda çalışan sağlık emekçilerinden oluştu. 

46 BİN ŞİDDET VAKASINDA SADECE 390 CEZA 

Başvuruda bulunan 13 bin sağlık emekçisi doğrudan fiziksel şiddete maruz kaldığı yönünde beyanda bulunmasına rağmen, bu vakalarda sadece 390 saldırgan ceza aldı.Gün geçtikçe artan şiddet olaylarına karşı başta Türk Tabipler Birliği (TTB) olmak üzere diğer sağlık meslek örgütleri her fırsatta tepkilerini gösterip, önlem alınmasını istemelerine rağmen bu tepki ve taleplere hükümetin kulakları tıkalı.  

'ÇALIŞANLAR HEDEF HALİNE GETİRİLDİ'

Sağlık çalışanlarına dönük şiddetin son bulmak yerine 16 yılda ciddi oranda arttığı belirten Urfa Tabip Odası Başkanı Ömer Melik, karşılaşılan bu şiddet olaylarının esas sebeplerinden birisinin “Sağlıkta Dönüşüm” uygulamalarının sağlık çalışanlarını hedef hale getirmesi olduğunu ifade etti.

Yine uygulanan şiddetin cezasız bırakılmasının, toplumun bir kesimi tarafından sağlık çalışanlarına dönük ‘Biz kendi cezamızı kendimiz keseriz’ algısını yaygınlaştığını söyleyen Melik, “Hekimlere yönelik psikolojik şiddet, fiziksel şiddet ve mobing uygulamaları cezasız bırakıldığı için toplumun bazı bireylerinde emsal teşkil etmekte ve cesaretlendirmektedir” dedi.

‘GÜNDEM SAPTIRILIYOR’

Tabip Odası Başkanı, sağlık çalışanlarının ciddi bir iş yükü altında kalması ve kesintisiz 36 saat çalıştırılmalarının beraberinde tükenmişlik sendromu getirdiğini de belirtti. Melik, “Gündem sapması ile hekimler ve hastalar karşı karşıya gelmekte, sanki bu olaylar münferit ve tek tek olaylarmış gibi ele alınmakta. Oysaki bu olayların bir bütünüyle ele alınması gerekiyor. Burada esas sorun olarak kişiler ve sistemden çok, hastalar ve hekimlerin karşı karşıya getirilmesi konunun esas nedeninden uzaklaştırdığı gibi, çözüm noktası da yine hekim ve hastalar üzerinde tartışılmaya başlanıyor. Bu bizi yanlış bir noktaya getiriyor. Hekime yönelik şiddetin sebepleri üzerinde durmamız lazım. Bunu doğuran sebepler nelerdir ve bununun üzerinde ne gibi sonuçlar ortaya çıkıyor, bunların üzerinde tartışılması gerekiyor” dedi.

‘SAĞLIK ÇALIŞANLARI YARIŞ ATI GİBİ GÖRÜLÜYOR’

Yine siyasi iktidar tarafından sağlık çalışanlarının hedef alınıp, bu sistemin temel sorumlusu sanki hekimlermiş gibi son derece yanlış bir algının ortaya çıkarıldığını ifade eden Melik, sağlık alnına getirilen ‘Performans Sitemi’ ile sağlık çalışanlarına adeta yarış atı gibi davranıldığını vurguladı. 

Sağlıktaki şiddet vakalarının daha çok Acil Servis’lerde yaşandığına işaret eden Melik, şunları söyledi: “Acil Servislerde inanılmaz bir hasta birikimi söz konusu ve bir hekimin günlük baktığı hasta sayısı ortalama en az 150 civarında. Bu da acile gelen hastanın gergin olması, bunun üstüne hekimin 36 saatlik mesai içerisinde bu hastalara zaman ayırması bu tür sorunlara neden olmaktadır. Oysaki hekim üzerindeki iş yükünü azalttığımız zaman bu sorunların birçoğu ortadan kalkacaktır.” 

‘ESNAF VE MÜŞTERİ İLİŞKİSİ GETİRİLDİ’

‘Sağlıkta Dönüşüm’ politikalarının esnaf ve müşteri ilişkisini beraberinde getirdiğine kaydeden Melik, sağlık alanında şiddet vakalarının son bulması için şiddet uygulayan kişilerin tutuklanması gerektiğinin altını çizdi. Yine gerek parlamentoda gerekse de hükümet düzeyinde TTB’nin hazırladığı yasal düzenlemelerin kanun haline getirilmesini istediklerini ifade eden Melik, bunun için de öncelikle sağlık örgütlerinin siyasi iktidar tarafından muhatap alınması gerektiğini vurguladı.

 

 

Kaynak: MA / Erdoğan Alayumat

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Şanlıurfa'da silahlı çatışma! Yaralılar var...  
Şanlıurfa'da silahlı çatışma! Yaralılar var...  
HÜR DAVA PARTİSİ'NDEN HİLVAN AK PARTİ'YE DESTEK
HÜR DAVA PARTİSİ'NDEN HİLVAN AK PARTİ'YE DESTEK