Bedelli askerlik süresi, ücreti, yaş sınırı | Yıllık izinde...

Bedelli askerlik süresi, ücreti, yaş sınırı | Yıllık izinde askerlik yapılabilir mi?

Askerlik süresinin akşam saatlerinden sonra değişmesinden ötürü bedelli askerlik, son güncel askerlik süresi kaça çıktı? Birçok insan tarafından son zamanlarda en çok konuşulan konular arasında yer alırken AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, önemli açıklamalarda bulundu. İki milyonu ilgilendiren ve birçok insan tarafından beklenen gelişme hakkında açıklama yapan Turan, torba yasada TBMM’ye sunulacağını açıkladı. Son dakika bilgilerine göre askerlik süresi değişti! İşte yeni açıklama...

17 Temmuz 2018 - 23:49

Bedelli askerlik yaş sınırı, netlik kazanırken ücret konusunda resmi açıklama yapıldı. Bedelli askerlik torba yasada! AK Parti Grup Başkan Vekili Bülent Turan, ayrıntıya inmeden merakla beklenen soruya cevap verdi: ‘Bedelli Askerlik torba yasa içerisinde T.B.M.M’ye sunacağız.” Yaş ve ücret üzerine açıklama yapan Turan, ayrıntılara inmeksizin genel olarak şu açıklamayı yaptı:

BEDELLİ ASKERLİK BEKLEYENLER İÇİN YAPILAN YENİ AÇIKLAMA

Bugün torba yasa gündeme geldi. Ekim ayında Meclis'in açıldığında gündeme geleceğini düşündüğümüz bedelliyi de bu yasaya ekleme kararı aldık. 25 yaş ve 15 bin TL ön görüsüyle beraber, 25 günlük bir askerlik hizmeti öngörülüyor. Çalışmalar takdir, komisyonundur. Bugün bir kaç saat içerisinde kanunu Meclisimize, Plan Bütçe'ye gönderiyoruz. Ümit ediyorum bir an önce toplanacaktır, bu hafta komisyon aşamaları biterse, haftaya da nihayete erecektir" dedi.

Yeni açıklamaya göre 25 gün değil, 28 gün askerlik yapacakları son dakika bilgileri tarafından ajanslara düştü.

 

BUNDAN SONRA NE OLACAK?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, 31 Aralık 1993 doğumluysa bedelli askerlik imkanından yararlanabiliyor! İlk defa yaş 25’e indi ve ilk defa ücret az tutuldu. Ayrıntılar torba yasanın meclise gelmesiyle belli olacak.

YILLIK İZİNDE ASKERLİK SÜRESİ GERÇEKLEŞEBİLİR Mİ?

İş Hukuk Uzmanı Avukat Murat Emergen, Sözcü haber sitesine son güncel bilgileri aktadı, imkandan yararlanacakları uyardı. Ve en önemli soruya cevap verdi: Yıllık izinde askerlik süresi gerçekleşebilir mi? İşte cevaplar...

1 “KIDEM TAZMİNATINA HAK KAZANDILAR”
“Bedelli askerlik yapacak personelin bu nedenle iş yerinden kıdem tazminatı alıp ayrılma hakkı var mıdır?”

1475 sayılı eski İş Kanunu'nun 14.maddesi 4857 sayılı yeni İş Kanunu’nda da yürürlüğünü korumuştur. 14. madde'ye göre muvazzaf askerlik göreviyle iş sözleşmesi feshedilen işçilerin kıdem tazminatı alma hakları vardır. Kanunun geniş yorumlanması neticesinde yerleşik Yargıtay kararlarında bedelli askerlik nedeniyle de işten ayrılmalarda kıdem tazminatının işçiye ödeneceği belirtilmiştir.

Burada dayanak nokta işçinin zorunlu olarak işçinin 25 gün temel askerlik yapmak zorunda olmasıdır. Düzenleme nedeniyle  25 gün askerlik yapmak zorunda olan işçi askerlik nedeniyle iş akdini feshettiğinde kıdem tazminatına hak kazanacaktır. Ancak daha önceki bedelli askerlik uygulamasında olduğu gibi askerlik yapma şartı olmadan sadece para yatırmakla askerliğini tamamlamış olsaydı işçi kıdem tazminatına hak kazanamayacaktı. Ama güncel düzenlemeye göre işçiler 25 gün askerlik yapmak zorunda olduğu için kıdem tazminatına hak kazanacaklardır. İşveren, askerlik dolayısıyla işten ayrılan işçisine, durumun askerlik şubesinden alınan ”askere sevk belgesi” ile ispatlanması halinde kıdem tazminatını ödemekle yükümlüdür.

2 “ASKERLİK BİTİMİNDE İŞE DÖNÜŞ HAKKINIZ VAR”
İşverenlere askerden dönen ve eski işinde çalışmak isteyen işçileri işe alma zorunluluğu 4857 sayılı iş kanununda belirtilmiştir. Muvazzaf askerlik ödevi dışında silahaltına alınanlar için 4857 sayılı iş kanunun “Askerlik ve Kanundan Doğan Çalışma” başlıklı 31 inci maddesinde düzenlenmiştir. Herhangi bir askeri ve kanuni ödev dolayısıyla işinden ayrılan işçiler bu ödevin sona ermesinden başlayarak iki ay içinde işe girmek istedikleri takdirde işveren bunları eski işleri veya benzeri işlerde boş yer varsa derhal, yoksa boşalacak ilk işe başka isteklilere tercih ederek, o andaki şartlarla işe almak zorundadır. Aranan şartlar bulunduğu halde işveren iş sözleşmesi yapma yükümlülüğünü yerine getirmezse, işe alınma isteğinde bulunan eski işçiye üç aylık ücret tutarında tazminat öder. Bu madde ile işverenlere askerden dönen ve eski işinde çalışmak isteyen işçiyi işe alma konusunda zorunluluk getirilmiştir. Yani işveren işçiyi tekrar döndüğünde çalıştırmak zorundadır. Çalıştırmaz ise ayrıca tazminat öder.

Bedelli askerlik yaş sınırı-ücreti konusunda

İşverenler işçiyi ‘nasıl olsa askere gidiyor’ diye haksız olarak işten çıkarırsa işçi askerlik nedeniyle iş akdi sonlandığını ispat ederse kıdem tazminatına hak kazanabilecektir.
Bu sebeple işverenlerin bunu fırsat olarak görmemesi gerekir. Zira işçinin hakkı korunmaktadır.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
 Cevheri : İstihdama yönelik çalışmalar olacak
Cevheri : İstihdama yönelik çalışmalar olacak