BEYAZGÜL : HARRAN ÜNİVERSİTESİNİN YERİ TARTIŞMAYA...

BEYAZGÜL : HARRAN ÜNİVERSİTESİNİN YERİ TARTIŞMAYA AÇILMALIDIR..

Şanlıurfa Kültürel Mirası Koruma Derneği başkanı mimar Uğur Beyazgül ; Harran Üniversitesi yalnız bilimsel olarak değil,fiziki konumu açısından da ele alınıp mutlaka tartışmaya açılmalıdır. dedi

15 Ocak 2018 - 23:39

Şanlıurfa Kültürel Mirası Koruma Derneği başkanı mimar Uğur Beyazgül ; Harran Üniversitesi yalnız bilimsel olarak değil,fiziki konumu açısından da ele alınıp mutlaka tartışmaya açılmalıdır. dedi

Şanlıurfa Kültürel Mirası Koruma Derneği başkanı mimar Uğur Beyazgül sosyal paylaşım sitesinde yaptığı açıklamada ; 

Harran Üniversitesi yalnız bilimsel olarak değil,fiziki konumu açısından da ele alınıp mutlaka tartışmaya açılmalıdır.
1: Üniversite öğrencileri psikolojik ve sosyolojik açıdan
şehirden kopuk olarak öğretim görmektedirler.
Bu durum öğrencilerin mesleki ve sosyal gelişimini olumsuz etkilemektedir..Bu uzaklık öğrencileri etkilediği gibi Urfa'nın da üniversitenin sosyal ve bilimsel avantajlarından fayda temin etmesini önlemektedir..
2:Üniversite Harran ovasının bağrına saplanmış bir hançer konumundadır, ovayı sürekli betonlaşma tehdidi altında tutmaktadır..Belediyeler sürekli üniversiteye dönük yasal ve yasadışı yapılaşma baskısı 
altında bulunmaktadır..
Nasıl ki Ege üniversitesi Bornova gibi bir ilçeyi doğurmuşsa, şehirden 25 km uzaklıkta bulunan Harran 
Üniversiteside gelecek te mutlaka öğrenci artışına yönelik olarak yeni bir kentsel merkez oluşturacaktır..bunun merkezi de Harran Ovası olacaktır..
3:Üniversiteye gelen yalnızca personel otobüsü 50,otomobil sayısı 20..akademik personel ve öğrenci aracı sayısı 750..hastaneye gelen araç sayısı 1000..Belediye otöbüsleriyle taşınan öğrenci sayısı 18 000 dir..bu araçlar günlük ortalama 55 -60 km lik mesafe kat etmektedir..oluşan maliyet aylık (eski parayla)2 trilyon, yıllık 19 trilyon civarındadır..( Öğrencilerin zaman ve motivasyon kaybını saklı tutuyorum.)

Sonuç olarak tarımın ve tarımsal ürünlerin en büyük stratejik ihtiyaç olduğu,küresel ısınmanın başladığı günümüzde, Harran toprağının parasal karşılığı yoktur..
Onu tehlikeye atacak her türlü yapılaşmaya ve yapılaşma odaklarına karşı önlem alınmalı,bilimsel kurullarda fayda analizi yapılmalıdır..Acilen şehir merkezine yakın bir alanda alternatif üniversite kampüsü oluşturulmalıdır..uzun vadede mevcut üniversiteye yeni bir fonksiyon verilmelidir..

Mutlaka Urfa ve Harran üniversitesini fiziki ve sosyal manada kucaklaştırmalıyız. diyerek paylaşımda bulnudu.

Kaynak: haber-sanliurfa.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x