Birecik’te Kadınlar Günü Meşaleli Yürüyüşle Kutlandı

Birecik’te Kadınlar Günü Meşaleli Yürüyüşle Kutlandı

Birecik'te Kadınlar Günü Kongreya Jınen Azad KJA ve DBP HDP İlçe Örgütleri öncülüğünde meşaleli yürüyüşle kutlandı. DBP Birecik ilçe binası önünde bir araya gelen yüzlerce kadın ...

01 Mart 2015 - 23:31

10441362_372661322939139_6750477164350062260_nBirecik’te Kadınlar Günü Kongreya Jınen Azad KJA ve DBP HDP İlçe Örgütleri öncülüğünde meşaleli yürüyüşle kutlandı.
DBP Birecik ilçe binası önünde bir araya gelen yüzlerce kadın adalar parkına doğru zılgıt ve sloganlarla yaktıkları meşalerle yürüdü. Buradanda 10 temmuz caddesinden büyük bina yanındaki meydana doğru ” Jın jiyan Azadi, Bıji 8 ‘e Adare ” Kadına Uzanan Eller Kırılsın ” Özgecana Uzanan Eller Kırılsın ” Bıji Serok Apo ” sloganlarıyla yürüdür yine üzerinde pariste katledilen 3 kürt kadın siyasetçi Sakine Cansız, Leyla Şaylemez ve Fidan Doğan ‘ın fotoğraflarının bulunduğu Anıları Mücadelemize Işık Tutacaktır ve Paris Katliamını Lanetliyoruz ” yazılı dövizler ile ” Jın Jiyan Azadi ” Bıji 8 Adare ” Emeğime Kimliğime Bedenime Dokunma ” Kadın Kırımı Toplumun Kırımıdır ” Cralardan Sakinelere Selam Olsun 8 Mart Mücadelesine ” Yaşasın 8 Mart Direnişi ” pankartları açıldı. Erbaneler çalınarak ve meşalelerle yürüyen kadınlar sürekli ” Jın Jiyan Azadi ” sloganları attı. Çoğu kadınların yöresel kıyafet giydiği yürüyüş büyük bina yanındaki meydanda KJA aktivisti ve DBP belediye meclis üyesi Aliye KIZILDAMAR, yaptığı basın açıklamasıyla, 8 mart direnişini selamlayarak, 1857 yılında ABD ‘nin newyork kentinde 40 bin dokuma işcisinin daha iyi iş koşulları için greve girdiklerini ve bu greve polislerin saldırısıyla greve katılanların fabrikaya kilitledikleri burada çıkan yangınla birçok kadın olmak üzere yüzlerce kişinin yanarak can verdiğini o günden beri kadın direniş günü haline gelen 8 mart direnişini belirtti. Pariste vahşi erkek zihniyetinin 3 kürt kadın siyasetçiyi direnişci oldukları için barış için mücadele ettikleri için katledildiğini belirten KIZILDAMAR vahşi tecavüzcü erkek zihniyetine karşı sessiz kalmayacaklarını belirterek, kadınlar gününün yaklaşmasıyla çeşitli etkinliklerle kutlayacaklarını 5 Mart perşembe günü saat: 13.00 ‘te enver nebiye karaata kültür merkezinde kadınlar günü dolayısıyla sineme gösterimi yapacaklarını belirterek tüm kadınları etkinliğe katılıma çağırdı.Erkeklerinde destek verdiği yürüyüşte erkeklerin kadınlara karanfil vermeleri dikkat çekti, eylem DBP ilçe binasına kadar yapılan yürüyüşle son buldu.