Bozova’da 16 köye Su verilmeyince ekinleri kurudu

Bozova'da 16 köye Su verilmeyince ekinleri kurudu

Urfa’nın Yaylak mahallesine bağlı 16 köye su verilmediği için köylülerin ekinleri kurudu. Köylüler sorunlarını çözecek bir merci bulamazken, Bozova Sulama Birlik Başkanlığı'na yaptıkları başvuruların da sonuçsuz kaldığını belirtti.

06 Ağustos 2018 - 21:49

Urfa’nın Yaylak mahallesine bağlı 16 köye su verilmediği için köylülerin ekinleri kurudu. Köylüler sorunlarını çözecek bir merci bulamazken, Bozova Sulama Birlik Başkanlığı'na yaptıkları başvuruların da sonuçsuz kaldığını belirtti.

Urfa’nın Bozova ilçesi Yaylak mahallesine bağlı 16 köyün tarım arazilerine su verilmediği için ekinleri kurudu. Atatürk Barajı'ndan beslenen binlerce dekarlık tarım arazileri "su pompaları çalışmıyor" gerekçesi ile kaderine terk edildi. Bölgede bulunan Kişkan, Koçhisar, Koçveren, Kargılı, Türkmenören, Ürünlü, Deliler, Kilik, Yaylak merkezinin bir kısmı, Baziki, Ortatepe, Hacılar, Sığırcık, Söğütlü, Dutluk ve Karacaören köylerinde yaşayan yurttaşların ektiği pamuk, domates, biber ve karpuz gibi tarım ürünleri su verilmediği için tarlada kurudu.

‘BAŞVURULAR SONUÇSUZ KALDI’

Özellikle pamuk hasadına bir aydan kısa bir zaman kaldığını söyleyen köylüler su verilmediği için yaptıkları tüm masrafların çöpe gittiğini söyledi. Sorunlarını çözecek bir muhatap bulamadıklarını dile getiren köylüler, Bozova Sulama Birlik Başkanlığı'na yaptıkları sayısız başvurunun ise sonuçsuz kaldığını savundu. Kişkan köyünde yaşayan Ensari Yılmaz, 14 yıldır Atatürk Barajı'ndan gelen suyla arazilerini suladıklarını ancak bu sene su motorlarının bozuk olduğu gerekçesi ile köylerine su verilmediğini söyledi.

‘SÖZLERİNİ TUTMADILAR’

Bu sene çektikleri sıkıntıyı hiçbir zaman çekmediklerini söyleyen Yılmaz, 50 dönüm pamuk ektiğini bir yıl boyunca ciddi masraflar yaptığını, ancak su olmadığı için zarar ettiklerini belirtti. Mazot ve gübre fiyatlarının çok pahalı olduğunu dile getiren Yılmaz, hasat zamanı geldiğinde ucu ucuna masraflarını çıkarttıklarını ancak bu sene herkesin zarar ettiğini ve borçlarını nasıl ödeyecekleri konusunda kara kara düşündüklerini ifade etti. “Millete yazıktır” diyerek isyan eden Yılmaz, yetkililer ile yaptıkları her görüşmede sorunlarını çözeceklerine dair söz aldıklarını ancak halen bir sonuç çıkmadığını ve sorunlarının çözülmediğini dile getirdi.

‘ÇÖZÜME DÖNÜK GİRİŞİM YOK’

Bozova Tarım Sulama Başkanlığı'na yeni başkan atandıktan sonra bu sorunları yaşadıklarını savunan Yılmaz, “Biz de anlamıyoruz başkanla görüşme talebimiz her seferinde başka bahaneler ile geri çevrildi. En son müdürle görüştük o da 'düzeltiyoruz' dedi ama hala düzeltmeye dönük atılmış bir adım yok” diye konuştu.

‘NEYLE BORCUMUZU ÖDEYECEĞİZ’

Çok tepki gösterdiklerinde suların aktığını onun da 2 gün sürdüğünü dile getiren aynı köyde yaşayan Salih Yılmaz, “Adamı olan gidip kendine torpil yaptırıyor. Adamı olmayan ise bizim gibi sürünüyor” dedi. “Çoluk çocuğumuzun rızkını bu yeşilliğe koyduk” diyen Yılmaz, yetkililere seslenerek, “Eğer ki vicdanınız olsaydı bizi bu hale getirmezdiniz” diyerek isyan etti. Kendisinin de 50 dönüm pamuk ektiğini ifade eden Yılmaz, pamuk hasadına bir aydan kısa bir süre kaldığını bu saatten sonra su verilse bile ürünün kendine gelmesinin çok zor olduğunu belirterek, “Herkesin bankalara çok fazla borcu var, devletin yaptığı tek şey borçlarımızı yapılandırmak oluyor ancak borcumuz ne kadar yapılandırılırsa yapılandırılsın hiçbir faydası olmayacak. Çünkü ektiğimiz ürünü alamdık o yüzden neyle borcumuzu ödeyeceğiz” şeklinde konuştu.

‘BOZULAN POMPA 1 YILDA TAMİR EDİLMEZ Mİ?’

30 dönümlük biber ektiğini söyleyen Kazım Yılmaz adlı köylü ise, su olmadığı için mahsulünün tarlada kuruduğunu ifade etti. Yılmaz, yetkiler ile görüştüklerinde sürekli “Pompalar bozuk, tamir ediyoruz” şeklinde bahaneler ürettiklerini belirterek, “ Bozulan bir pompa yılın başından bu yana tamir edilemez mi?” diyerek tepkisini ortaya koydu.

‘YAŞANACAK OLMUSUZ OLAYLARDAN DEVLET SORUMLUDUR’

Aynı zamanda Ziraat Mühendisi olan Mustafa Yılmaz adlı yurttaş ise, köyde yaşanan su sorununun en büyük sorun olduğuna dikkat çekerek, yetkililerin sorunlarına kulaklarını tıkadığını halkın da bir araya gelmek yerine su için bir biri ile kavga ettiğini ifade etti. Yaşanan sorunun halk arasında büyük kavgalara neden olabileceğine işaret eden Yılmaz, su yüzünden birçok ailenin birbiriyle kavga edecek duruma geldiğini söyledi. Bir çok köye bir gün su veriliyorsa 5 gün verilmediğini sözlerine ekleyen Yılmaz, bunun da tartışmalara neden olduğunu bu sorundan kaynaklı yaşanacak olumsuz olaylardan devletin sorumlu olacağını belirtti. Yetkililerin bir an önce sorunu çözmesi gerektiğini söyleyen Yılmaz, köylülerin de birlik olup bu sorunun üstesinden gelmesi gerektiğini vurguladı. 

 

Köylülerin sorunlarına ilişkin telefonla aradığımız Bozova Sulama Birliği Başkanlığı yetkilileri sorularımızı yanıtsız bıraktı.

 

 

 

Kaynak: MA / Erdoğan Alayumat 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Şanlıurfa'da silahlı çatışma! Yaralılar var...  
Şanlıurfa'da silahlı çatışma! Yaralılar var...  
HÜR DAVA PARTİSİ'NDEN HİLVAN AK PARTİ'YE DESTEK
HÜR DAVA PARTİSİ'NDEN HİLVAN AK PARTİ'YE DESTEK