Cezaevinde Kadın Mahkumlara İşkence" İddiası...

Cezaevinde Kadın Mahkumlara İşkence" İddiası...

 Adalet Bakanlığı, bazı basın yayın organlarında, "Silivri 9 no'lu cezaevinde kadın mahkumlara işkence iddiası" başlığıyla yayınlanan haberler üzerine, yazılı açıklama yaptı.

13 Ekim 2016 - 22:39

FETÖ soruşturmalarının başlamasıyla kaldıkları hapishanelerde, bu soruşturmaların şüphelilerine yer açmak için sevk edilmeye başlanan mahkumlar, yaşadıkları kitap sınırlaması, hastaların tedaviden yoksun bırakılması gibi biz dizi sorun daha buna eklenince, uygulamaları protestoya başladı. İddiaya göre buna buldukları karşılık da işkence oldu. iddası ve  CNN Türk'te yer alan habere göre darbe girişiminin ardından hapishanelerde ve şüphelilerin gözaltında tutulduğu yerlerde kötü muamele ve işkence yapıldığı iddiaları gündemde. TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu'nda "FETÖ propagandası" denilerek iktidar partisi üyelerince reddedilen işkence iddiaları, en son anamuhalefet partisi CHP'nin lideri Kemal Kılıçdaroğlu tarafından TBMM'deki grup toplantısında dile getirildi. Darbe girişimi bağlamında ileri sürülen bu iddialar sadece FETÖ şüphelileri ile de sınırlı değil. Geçtiğimiz haftalarda İzmir Aliağa'daki Şakran Cezaevi'nde kadın mahkumların işkence gördüğü iddialarına bir yenisi de Silivri'den eklendi.

Bu haber Üzerine açıklama yapan Adalet Bakanlığı, bazı basın yayın organlarında, "Silivri 9 no'lu cezaevinde kadın mahkumlara işkence iddiası" başlığıyla yayınlanan haberler üzerine, yazılı açıklama yaptı.

"Silivri Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda, özellikle bir terör örgütüne mensup bayan tutuklular uzunca süredir kaldıkları toplam 15 odada, odaların havalandırmaya açılan kapılarının kapatılması sırasında eylem yapmaktadırlar. 10 Ekim 2016 tarihinde infaz koruma memurları tarafından odaların havalandırmaya açılan kapılarının kapatılması amacıyla 2 odanın havalandırmasına girildiği sırada, toplam 6 tutuklu, kapıların kapanmasını engellemeye çalışmak için sırtlarını duvara dayamak suretiyle yere oturmuşlar ve odalarına girmeme eylemi yapmışlardır. C blok 6 No'lu odada bulunan tutuklular S.A. ve B.E'nin görevli bayan infaz ve koruma memurlarına aşırı direnç ve saldırgan tutum göstermeleri üzerine, erkek infaz koruma memurlarından destek alınmak ve orantılı güç kullanılmak suretiyle odalarına alınarak kapının kapatılması sağlanmıştır."

Havalandırma bahçesinde bulunan güvenlik kamerasından, olayların kayıt altına alındığı bildirilen açıklamada, infaz koruma memurlarınca, tutuklulara fiziksel bir müdahale olmaksızın bahçe kapısının kapatılması için gayret gösterildiği belirtildi.

Adı geçen tutuklulara taciz veya zor kullanmanın söz konusu olmadığı vurgulanan açıklamada, aksi yöndeki iddiaların tamamen gerçek dışı ve asılsız olduğunun tespit edildiği kaydedildi.

 

 

 

Kaynak: haberler.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..