CHP’ye MHP’den ret, AK Parti’den onay

CHP'ye MHP'den ret, AK Parti'den onay

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, CHP'nin görüşme talebini reddettiklerini açıkladı.

08 Mart 2018 - 21:23

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, CHP'nin görüşme talebini reddettiklerini açıkladı.

Akçay "CHP'nin oyalama çabalarına itibar etmiyoruz" dedi. AK Parti ise CHP heyetine randevu verdiği belirtildi. AK Parti ise CHP heyetine randevu verdi.

CHP heyeti AK Parti grubunu saat 12.00’de ziyaret etti. CHP heyetinde grup başkanvekili Özgür Özel, Lale Karabıyık, Mehmet Bekaroğlu ve Uğur Bayraktutan yer aldı.

CHP heyetini AK Parti grup başkanvekili Mustafa Elitaş karşıladı. Görüşmede, CHP’nin 8 partiyi ziyaret ederek hazırladığı seçim güvenliği raporu ele alındı.

CHP tarafından hazırlanan ve bugün AK Parti’ye iletilen raporda sandıkların birleştirilmesine yönelik eleştirilerin yer aldığı ve bu maddenin kaldırılmasına yönelik bir öneri bulunduğu belirtildi.

Aynı apartmanda bulunan seçmenlerin farklı sandıklara yönlendirilmesine yönelik bir itiraz bulunuyor. Mühürsüz oy pusulalarına yönelik eleştiri raporda yer alıyor.

ÖZEL: İLK SEÇİME KADAR MHP’Yİ PARTİ OLARAK GÖRECEĞİZ!

CHP-AK Parti ziyareti sonrasında açıklama yapıldı. CHP heyetinden Özgür Özel şöyle konuştu: "MHP 2019’dan sonra bu durumda olacak olabilir, ama biz kendilerini yok saymayı düşünmedik. Ama Adalet ve Kalkınma Partisi’yle yapacağımız görüşmeyi kendilerince yeterli görmüş olacaklar ki böyle açıklama yaptılar.

Biz kendilerini bir siyasi parti olarak, yapılacak ilk seçime kadar göreceğimizi ifade etmek istiyorum. Sayın Başkan’dan talep ettiğimiz, bugün yapılması gereken komisyon toplantısının pazartesi gününe ertelenmesi. Pazartesi günü 8 siyasi partinin davet edilmesi, ülkedeki rejime demokrasi denmesi için yeterli değildir. Muhalefetin varlığı, eşit propaganda imkanlarına sahip olmasıyla mümkündür bu. Bu amaçla tüm siyasi partiler için öneri verdik.

11 artı 7, toplam 18 madde ve 8 siyasi partinin doğrudan Meclis’e davet edilerek görüşlerinin alınmasıyla ilgili ilkesel talebimiz oldu." AK Parti'den Mustafa Elitaş ise şu açıklamada bulundu: "Türkiye 2016 yılı sonundan itibaren 15 Temmuz hain darbe girişimi Yenikapı ruhuyla birlikte Türkiye’nin birlik ve beraber olunmasının zorunlu olduğu ortaya çıktı. 2017’de yaptığımız çalışmalarla bir anayasa değişikliği gerçekleştirdik.

Muhalefet partilerinden destek gelmemişti. Hatta “bacadan girseler almayız” demişlerdi.

Fakat bugün önemli bir gelişmeyle karşı karşıyayız. Muhalefet partisi bizden bir talepte bulundu.

Eğer samimi katkıda bulunacaksanız bu hafta pazartesi günü saat 14.00’e kadar çalışmanızı yapın, iki siyasi parti değerlendiririz. AK Parti’nin evet dediğine MHP hayır derse olmaz.

Bu uzlaşmanın mümkün olamayacağını, ittifak konusunun virgülüne kadar devam etmesini beyan ettik.

Yaptığımız anlaşma gereğince anayasa komisyonunda görüşülen teklifin son 3 maddesi bitirilecek.

11 maddelik tekliflerini değerlendireceğiz, Pazartesi günü planladığımız gibi kanun görüşmelerine devam edeceğiz. Uzlaşma komisyonunda bulunan arkadaşlarımıza, CHP’nin getirdiği teklifi değerlendirme imkanını bulmuş olacak.

Diğer partilerin görüşmelerini zaten CHP almış. Biz her zaman arka odada uzlaşmayı sürekli haline getiren eylemler içerisinde bulunuyoruz. Kendilerine görüşlerinden ötürü teşekkür ediyorum. Biz bunu MHP ile değerlendireceğiz."

Kaynak: haber merkezi

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Özyavuz, Senin Bu Saatten Sonra Belediye Başkanı Olacağın Yok
Özyavuz, Senin Bu Saatten Sonra Belediye Başkanı Olacağın Yok
Şanlıurfa'da
Şanlıurfa'da "Hayali Hasta" ile Dolandırıcılık İddiası