CHP’den İddialı Vaatler

CHP’den İddialı Vaatler

Seçim bildirgesinde ekonomiye ağırlık veren CHP lideri iddialı konuştu, "Olmaz diyen varsa karşıma çıksın” dedi. CHP seçim bildirgesinde başkanlık sistemi önerisine de karşı çıktı. "Yaşanacak bir ...

19 Nisan 2015 - 23:44

kılıçdaroğlu.jpegSeçim bildirgesinde ekonomiye ağırlık veren CHP lideri iddialı konuştu, “Olmaz diyen varsa karşıma çıksın” dedi. CHP seçim bildirgesinde başkanlık sistemi önerisine de karşı çıktı. “Yaşanacak bir Türkiye” sloganıyla 7 Haziran seçimlerine hazırlanan CHP’nin ana hedefi yoksulluğu bitirmek. CHP’nin 2015 seçim bildirgesi Ankara ATO Congresium Salonu’nda düzenlenen bir törenle açıklandı. CHP ilk kez seçim vaatlerini genel merkez dışında geniş katılımlı bir törenle açıkladı. Daha önceki seçim bildirgeleri genel merkezde düzenlenen basın toplantısı ile açıklanmıştı. CHP’liler Eylül ayında kurultay yaptıkları salonda bu kez seçim bildirgesi için toplandı. CHP milletvekili adayları, parti yöneticileri ve partililerin yanı sıra eski genel başkanlar Altan Öymen ve Hikmet Çetin de salondaydı.
Bildirge açıklanmadan önce CHP’nin bu seçim kampanyasında kullanacağı şarkı ve klibin tanıtımı yapıldı. CHP’nin seçim şarkısı da bildirgesi de aynı adı taşıyor. CHP bu seçimde seçmene ‘Yaşanacak bir Türkiye’ vadediyor. Yine bu seçim kampanyasında kullanılacak olan ‘Alkışlıyoruz milletçe’ sloganı da salonda yankılandı.
İddialı’ vaatler
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu seçim bildirgesinde öne çıkan vaatleri anlattı. Kemal Kılıçdaroğlu ekonomi ağırlıklı 200 sayfalık bildirgeyi baştan sona okumadı ama öne çıkarmak istediği bölümleri özetledi. Buna göre, asgari ücret 1500 TL olacak, kredi faiz borçları silinecek, her yıl bir milyon kişiye istihdam sağlanacak, emekliye yılda iki kez ikramiye verilecek, vergi borcu olmayan kobilere sıfır faizli kredi verilecek, dar gelirliye 270 lira sabit taksitle 70 metrekare ev satışı yapılacak, mazot 1,5 TL olacak.
‘Olmaz diyen varsa karşıma çıksın’
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ‘ iddialı vaatler için iddialı konuştu. Bugüne kadar hiçbir siyasi partinin bu kadar kapsamlı bir bildirge hazırlamadığını, bildirgenin Türkiye’yi bilen, tanıyan kadrolar tarafından hazırlandığını söyledi. CHP lideri “Projelerimizin tamamı iyi düşünülmüş projelerdir” dedi. CHP lideri sıraladığı vaatlere gelebilecek eleştirilerle ilgili olarak da bir bakıma ön aldı. Tüketici kredisi ve kredi kartı faiz borcu bulunanlara seslenirken faiz borçlarının en az yüzde 80”i silinecek derken “Olmaz diyen varsa karşıma çıksın, istediği alana davet ediyorum, bunun devlete bir kuruş yükü yoktur” dedi. CHP’nin seçim bildirgesinde yer alan bu vaatler salonda en çok alkışlanan vaatler olurken CHP lideri de bu vaatleri gerçekleştirme sözü verdi. “Sözüm söz” dedi ve seçmenden 4 yıllığına yetki için partisine oy istedi.
‘Sembolik Cumhurbaşkanı’ vaadi
CHP seçim bildirgesinde beklendiği gibi, başkanlık sistemine karşı parlamenter sistemin devamından yana tavır aldı. Parlamenter sistemin 200 yıllık bir geleneğe sahip olduğunu belirten CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu “Aksaklığı yaratan sistem değil, sistemi engellemeye çalışanlar” dedi ve kuvvetler ayrılığı ilkesinin güçlendirileceğini belirtti. CHP ‘nin seçim bildirgesinde ise ‘Tarafsız cumhurbaşkanı’ başlığı altında cumhurbaşkanının yetkilerinin sınırlandırılacağı belirtildi. “Partiler üstü sembolik yetkilerle donatılmış bir Cumhurbaşkanlığı modelini yeniden tesis edeceğiz. Cumhurbaşkanı’nın yargı ve diğer üst düzey bürokrasi atamalarındaki yetkilerini kısıtlayacağız, Cumhurbaşkanlığının bütçesini anayasal tanımlara uygun olarak mütevazı ve hesap verebilir hale getireceğiz” denildi.
Kürt sorununun çözümü
Dört yıl önce ‘Özgürlükçü demokrasi’ başlığı altında ele alınan ‘Doğu ve Güneydoğu’da tam demokrasi’ alt başlığı ile ele alınan konular 2015 seçim bildirgesinde bu kez ‘Kürt sorunu’ başlığı altında değerlendirildi. CHP AK Parti hükümetinin başlattığı çözüm sürecine ilişkin görüşlerini çözüm süreci ifadesini kullanmadan anlattı. “CHP Kürt sorununa kapsayıcı demokratik yurttaşlık anlayışından hareketle yaklaşacaktır. Her türlü şiddet ve baskıyı sona erdirerek, sorunu müzakere ve siyaset yoluyla çözeceğiz. Kürt sorununun çözüm yerinin TBMM olmasını sağlayacağız. TBMM’de temsil edilen tüm siyasi partileri çözüm için bir araya getirerek süreci geniş bir toplumsal uzlaşma ile yürüteceğiz” dedi. CHP lideri bu konuda da iddialı konuştu, ‘Kürt sorununu CHP çözer’ dedi.
‘Akkuyu nükleer santralini iptal edeceğiz’
Seçim bildirgesinde nükleer enerjiye kategorik olarak karşı olmadığı belirtiliyor ve şu ifadeler kullanılıyor:
“Mevcut nükleer enerji teknolojilerine dayalı sorunlarını giderememiş riskli santralellerin kısa vadede kurulmasına izin vermeyeceğiz. İhalesiz olarak gerçekleştirilen ve ÇED sürecinde ciddi hukuki sorunlar bulunan Akkuyu Nükleer Güç Santrali anlaşmasını yerel ve uluslararası hukuk çerçevesinde gözden geçirerek, ülkemizin enerji bağımlılığını artıracağı ve güvenliği şüpheli olduğu için hukuk çerçevesinde mümkün olursa iptal edeceğiz.”
İstanbul’a 3’üncü havaalanı gözden geçirilecek
Ulaşım başlığı altında ise CHP İstanbul’a 3’üncü havaalanı projesini gözden geçirecek. “3’üncü havaalanının mevcut konumunu, teknik uygunluk çevresel etki ve fizibilite açısından yeniden değerlendireceğiz” deniliyor.
Yaşam kalitesi yüksek kentler başlığı altında ise üç büyük şehire ayrı vurgu yapıldı. İstanbul, Ankara ve İzmir ‘e yönelik hedeflere yer verildi. İstanbul’un alt yapı ve ulaşım sorununu çzömeyi vaat eden CHP ‘Cumhuriyet’in Ankara’sına sahip çıkacağız. Ankara Anadolu’nun hava, kara ve demir yolu ulaşımında Türkiye’nin ana iletişim merkezi konumuna gelecek” dedi. İzmir’e yönelik olarak ise “İzmir’i Akdeniz havzasının önde gelen liman kentleri arasına sokacağız, turizmin 12 ay boyunca canlı olduğu bir kent haline getireceğiz” sözleri verildi.
Dört yıl önceki bildirge
CHP’nin 2011 seçimlerinde hazırladığı bildirge “Özgürlüğün ve umudun ülkesi herkesin Türkiye’si “başlığını taşıyordu. 4 yıl önce hazırlanan bildirge 135 sayfadan oluşuyordu. 2015’te CHP hem bildirgenin sayfa sayısını hem de vaatlerini artırmış oldu. 2011’de de demokratikleşme, yargı bağımsızlığı, basın özgürlüğü, eğitimde fırsat eşitliği, özgür üniversite, YÖK’ün kaldırılması gibi vaatler vardı. [Zahidin Köşüş/Al Jazeera]