CHP’li Vekil : Urfa, Elektrik Kesintileri, İşsizlik, Fuhuş...

CHP’li Vekil : Urfa, Elektrik Kesintileri, İşsizlik, Fuhuş Sorunlarıyla Boğuşuyor

CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir, Urfa'daki sorunları Meclis'te gündeme getirdi. Urfa için acil çağrıda bulunan Demir, Urfa milletvekillerini sessiz kalmakla suçladı. Vekil Demir, Urfa İçin Acil ...

05 Mayıs 2016 - 21:08

CHP'li Vekil Urfa, Elektrik Kesintileri, İşsizlik, Fuhuş Sorunlarıyla BoğuşuyorCHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir, Urfa’daki sorunları Meclis’te gündeme getirdi. Urfa için acil çağrıda bulunan Demir, Urfa milletvekillerini sessiz kalmakla suçladı. Vekil Demir, Urfa İçin Acil Çağrıda Bulundu Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sağlık Sistemi, Hastaneler ile Hasta ve Engelli Haklarını İnceleme ve İzleme Komisyonu Başkanı ve Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir, Şanlıurfa’nın sağlık sorunları ve kapatılan hastanelerle ilgili TBMM’de basın toplantısı düzenledi. Şanlıurfa’da sözleşmesi yenilenmeyen ve kapatılan hastaneler bir kez daha meclis gündemine getirildi bu kez CHP’li vekil Demir tarafından. Demir, Meclis’te Şanlıurfa’nın karşı karşıya kaldığı sorunları dile getirdi. “Şanlıurfa hak ettiği değeri görmüyor” diyen CHP’li Demir, “Şanlıurfa bugün birçok problemle karşı karşıyadır. Feodalizmin altında ezilen Urfa, elektrik kesintileri, işsizlik, fuhuş sorunlarıyla boğuşuyor. Şanlıurfa’nın en önemli sorunlarının başında sağlık hizmetleri gelmektedir” diyerek artan bebek ölümlerine, yetersiz yatak kapasitesine, doktor sıkıntısına, sağlıkta mobbing uygulamasına, artan mülteci sayısına ve korkunç rakamlarla ifade edilen sağlık verilerine değindi. ‘URFA HALKI CEZALANDIRILIYOR’ CHP’li vekil konuşmasının devamında konuyu kapatılan hastanelere getirdi ve Şanlıurfa milletvekillerine yüklendi. Vekil Demir, “Şanlıurfa halkı cezalandırılıyor. Şanlıurfa milletvekilleri ise tüm bu yaşananlar karşısında susuyor” dedi. Hastanelerin kapatılması nedeniyle işsiz kalan yüzlerce kişi de CHP’li vekilin Meclis’te gündeme getirdiği başlıklardan biri oldu. “İlk önce Ortadoğu Hastanesi kapatıldı” diyen CHP’li Demir, açıklamasını şu sözlerle sürdürdü: “Hastanede çalışan 800 kişi işsiz kaldı. Hastalar doktorsuz. Şanlıurfa’da bu durum işsizler ordusuna yeni neferler katarak işsizliği daha da arttırdı” ‘ALLAH KİMSEYİ URFA’DA HASTANEYE DÜŞÜRMESİN’ Özel hastaneler kapanınca vatandaşlar da devlet hastanesinde yoğunluk oluşturdu bu durumun sonucu olarak devlet hastanelerin iş yükü de arttı. Vekil Demir bu konuda da bir açıklama yaptı ve “Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görev yapan bir doktor akşama kadar 200’e yakın hastaya bakmak zorunda kalıyor. Bir doktorun 200 hastaya bakarak, verimli olması sizce mümkün mü? Hastanede vatandaşlar ‘Allah kimseyi hastaneye düşürmesin özellikle de Urfa’da’ diyorlar” dedi. ŞANLIURFA İÇİN ‘ACİL’ ÇAĞRI Kentte özel hastanelerin kapatılmasıyla yaşanan bir başka sorun ise Şanlıurfalıların sağlık hizmeti alabilmek için başka illere gidiyor olması. “Ne yazık ki Sağlık Bakanlığı bu konuda da Şanlıurfalı vatandaşlarımızı kaderine terk etmiştir. Ne Şanlıurfa halkı ne de Şanlıurfa vekillerinden hiçbir ses çıkmamaktadır” diyen CHP’li vekil, Sağlık Bakanı’nın kente gelip yaşanan sorunu görmesi için çağrıda bulundu.
CHP’li vekil konuşmasının sonunda sorunun çözümü için acil diyerek bir çağrı yaptı ve “Acil olarak Şanlıurfa’da hastanelerin kapasitesi genişletilmeli, yarım kalan hastane projesi bitirilmelidir. Gerekirse nüfusun artışına paralel olarak yeni hastaneler yapılmalıdır. Gerekirse kapatılan hastanelerin yeniden açılması için gerekli müdahaleler yapılmalıdır. Bunun yanında yeterli hekim ve sağlık personeli de sağlanmalıdır. Hasta ve hasta yakınlarını cezalandıran bir anlayıştan vazgeçilmelidir. Sağlık iktidarın intikam aracı yapılamayacak kadar önemli bir konudur. En önemlisi hayatidir. Şanlıurfalı hemşerilerimin her zaman yanlarındayım” dedi. (KAYNAK GAZETEİPEKYOL)