CIA’dan Şanlıurfa’ya Canlı Bomba Uyarısı

CIA’dan Şanlıurfa'ya Canlı Bomba Uyarısı

CIA'nın, Türkiye’ye, Mumtaz Muhammed Jamas Dağmash (38), Ayman Ahmet Abdullah Nofal (41) ve Rafet Abbas adlı 3 terörist Şanlıurfa'da...

12 Aralık 2016 - 23:33

CIA'nın, Türkiye’ye, Mumtaz Muhammed Jamas Dağmash (38), Ayman Ahmet Abdullah Nofal (41) ve Rafet Abbas adlı 3 Filistinlinin Türkiye’de Rus turistlere yönelik eylem yapacağı bilgisini verdiği belirtildi.

Habertürk'ten Enis Yıldırım'ın haberine göre, 3 şahsın Mısır’ın Sina Yarımadası’nda 31 Ekim’de Rus yolcu uçağının düşürülmesiyle bağlantıları olduğu da iddialar arasında.

O IŞİD'li TÜRKİYE'DE

CIA ayrıca 544 814 0… numaralı GSM hattını kullanan ve IŞİD’le bağlantılı olan Abu Khalid kod adlı Jamal Nasa adlı kişinin Türkiye’de bulunduğunu ve sahte kimlik kartı ürettiğini, çalıntı antik eser ticareti yaptığını tespit etti. Jamal Nasa’nın Suriyeli göçmenleri Batı Avrupa’ya kaçırma faaliyetinde de bulunduğu yönünde Türk makamlarına bilgi aktarıldığı öğrenildi.

CANLI BOMBA UYARISI

14 Kasım 2015 tarihi itibarıyla Jamal Nasa’nın hat değiştirdiğini tespit eden CIA, yeni hattın 553 133… olduğunu saptadı. Jamal Nasa’nın, sahte kimlik kullanan 1 kişiyle irtibatlı olduğu ve intihar eylemi planladığı bildirildi. Kimliği bilinmeyen kişi ile Ahmet isimli bir kişinin Türkiye’de seyahat edebilmek için kullandıkları olası sahte kimlik bilgileri ilgili birimlere gönderildi.

TELEFON URFA'DA KULLANILIYOR

CIA’dan gelen 2 telefon numarasının tespiti yapıldı. 544 814 0… numarayla başlayan hattın, Şanlıurfa’da kullanıldığı belirlendi. Hattın Adana, Çanakkale, Diyarbakır, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kilis ve Mardin’de kullanılan birçok hatla bağlantılı olduğu tespit edildi. 553 133… No’lu hattın ise yine Şanlıurfa’da kullanıldığı ve Gaziantep, İstanbul ve Mersin illeriyle irtibatlı olduğu ortaya çıktı.

Bilgilerin ulaştığı İçişleri Bakanlığı, 81 kente gizli yazı göndererek olası eylemlere karşı duyarlılık istedi. İstihbarat birimleri de belirlenen telefonların bağlantılarını araştırırken, IŞİD’le bağlantılı 3 Filistinlinin yerinin tespiti için çalışmaların sürdüğünü belirtti.

RUS UÇAĞINA NE OLMUŞTU

Rus istihbarat servisi FSB, 31 Ekim’de Mısır'ın turizm merkezi Şarm El Şeyh'den havalandıktan sonra Sina yarımadası üzerinde düşen yolcu uçağının terör saldırısı sonucu düştüğünü duyurmuştu.

Olayın ardından IŞİD de bir açıklama yaparak uçağı kendilerinin düşürdüğünü iddia etmişti.

 

Kaynak: ABC GAZETESİ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..