Çiftçilere 300 koyun + maaş başvuruları ne zaman başlıyor?...

Çiftçilere 300 koyun + maaş başvuruları ne zaman başlıyor? Detaylar neler!

300 koyun desteğinde önemli gelişme! Detaylar haberde...

08 Şubat 2018 - 12:29

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN AÇIKLAYACAK

Kamuoyunda merakla beklenen 300 koyun desteğinde, detayların ne zaman açıklanacağı belli oldu. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, üzerinde çalışılan çalışma ile ilgili kapsamlı bir açıklama yapmazken, destekle ilgili bütün detaylar, 20 Şubat'ta Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanacak. Bunun için Külliye'de kapsamlı bir program düzenlenecek. (NOT: Mobil cihazlar için haberin devamı ok yönünde)

  ÇİFTÇİNİN BEKLEDİĞİ DETAYLAR BELLİ OLMAYA BAŞLADI

  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba tarafından açıklanan 300 koyun desteği ile ilgili detaylar belli olmaya başladı.

   20 ŞUBAT'TA AÇIKLANACAK

   Kırsaldaki hayvancılık faaliyetlerinin geliştirilmesi için verilecek olan destekle ilgili bütün detaylar 20 Şubat'ta Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanacak. Bir taraftan 20 Şubat'ta Külliye'de yapılacak programla ilgili çalışmalar yürütülürken bir taraftan da TİGEM tarafından yürütülecek desteğin detayları üzerinde istişareler devam ediyor.

    ÇİFTÇİDEN BÜYÜK İLGİ

    300 koyun desteği ile ilgili açıklamalar kamuoyunda büyük yankı bulurken, şimdi herkes bu destekten nasıl yararlanılacağını öğrenmeye çalışıyor. Konuyla ilgili olarak Bakanlığın ilgili birimleri ve il, ilçe müdürlükleri telefon yağmuruna tutuldu.

    BAKANLIK 20 ŞUBAT'A HAZIRLANIYOR
    Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından 300 koyun desteğinden kimlerin nasıl yararlanılacağına dair resmi bir açıklama yapılmazken, bütün detayların Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanması hedefleniyor.
    AKAN FAKIBABA ÖN BİLGİ VERDİ
    Bakan Fakıbaba, konuyla ilgili olarak sadece köyüne geri dönen çiftçi ailelere 300 damızlık koyun ve bu destekten yararlanan kişilerin sigortalarının devlet tarafından ödeneceğine yönelik bilgiler verdi.
    300 KOYUN DESTEĞİNDEKİ SORU İŞARETLERİ
    Detaylarla ilgili açıklama yapılmadığı için doğal olarak birçok soru gündeme geliyor. Öncelikle 300 koyun desteğinden kaç kişi yararlanacak? Bu konu, destekle amaçlanın tam olarak anlaşılabilmesi için hayati önem taşıyor. Bununla ilgili olarak 500 bin baş koyun rakamı telaffuz ediliyor.
    DESTEKTEN KAÇ KİŞİ YARARLANACAK?
    Verilecek destek 500 bin başla sınırlı tutulursa bu rakam, kırsalda hayvancılığı kalkındırma hedefi ile tam örtüşmez. Şöyle ki; 500 bin başı 81 ile böldüğümüzde bu destekten her ilde sadece 20 kişinin bu destekten yararlanacağı anlamına gelir. Her ilden 20 kişinin yararlanacak olması da şu anda kamuoyunda oluşan heyecana karşılık büyük bir hayal kırıklığını meydana getirir.
    FİNANSI ZİRAAT BANKASI'NIN KREDİLERİ İLE KARŞILANACAK
    Diğer yandan 300 koyun desteği hibe olarak verilmeyeceği için bu desteğin kaynağının nereden karşılanacağı konusu önem taşıyor. Bu konuda da desteğin tamamen Ziraat Bankası'nın vereceği kredi ile karşılanacağı belirtiliyor. Burada da Ziraat Bankası'nın kredilendirme şartları önem taşıyor.
    KOYUNLAR KİM TARAFINDAN KARŞILANACAK?
    Çiftçiye verilecek olan koyunlar TİGEM tarafından tedarik edilerek dağıtılacak. TİGEM'in genç çiftçi projesinde dağıttığı hayvanlara yönelik eleştiriler gündeme gelmişti. Aynı sorunun 300 koyun desteğinde yaşanmaması büyük önem taşıyor.
    HERKES YARARLANAMAYACAK
    300 koyun desteğinden herkes yararlanamayacak. Bunun için destekten yararlanmak isteyenlerden öncelikle arazi ve ahır şartı istenecek. Arazisi ve ahırı olmayanlar bu destekten yararlanamayacak. Ne kadar büyüklükte arazi isteneceği ise henüz belli değil.
    KUZULARIN DOĞUMUNA GÖRE KREDİLER ÖDENECEK
    Ziraat Bankası tarafından verilecek krediler sıfır faizli olacak. 300 koyun doğum yaptıktan sonra elde edilecek kuzulara göre kredinin geri ödemesi belirlenecek.
    ZİRAAT BANKASI KÖYDEKİ ARAZİLERİ İPOTEK EDECEK
    Bu destekte en önemli unsur Ziraat Bankası köydeki arazileri ipotek olarak kabul edecek. Bilindiği üzere çiftçinin yararlanacağı kredilerde köydeki arazisi ve evi ipotek olarak kabul edilmiyordu.
    AİLEDEN BİR KİŞİ YARARLANACAK
    300 koyun desteğinde ayrıca verilecek olan sigorta desteğinden de aileden sadece bir kişi yararlanacak. Bu sigorta desteğinin süresi ise bilinmiyor.
    KADIN ÇİFTÇİYE POZİTİF AYRIMCILIK YAPILMASI BEKLENİYOR
    300 koyun desteğinde kadın çiftçilere yönelik pozitif bir ayrımcılık yapılması da bekleniyor. Bunun yanında önceliğin ilk kez bu işi yapacaklara mı yoksa mevcutta üretim yapanlara verileceği de çalışmaların sonucunda belli olacak. 

    YORUMLAR

    • 0 Yorum
    Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
    İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
    Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi : TRAMBÜS PROJESİ DEVAM EDİYOR
    Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi : TRAMBÜS PROJESİ DEVAM...
    Şanlıurfa'da
    Şanlıurfa'da "Sınav Jokeri" Operasyonu