ÇÖZÜM YERİNE DAYATILAN ÇÖZÜMSÜZLÜK (2)

ÇÖZÜM YERİNE DAYATILAN ÇÖZÜMSÜZLÜK (2)

Taraflarca sabote edilen barış süreci "kirli savaş "ile son buldu.Sonuç yeniden binlerce can kaybı, virane olan yerleşimler ve yüzbinlere varan göç ve devam eden asla ...

04 Eylül 2016 - 09:30

Taraflarca sabote edilen barış süreci “kirli savaş “ile son buldu.Sonuç yeniden binlerce can kaybı, virane olan yerleşimler ve yüzbinlere varan göç ve devam eden asla sonuç getirmeyecek kör şiddet.
Diğer önemli bir sonuçta barışa ve çözüme engel olan ekilen , gözleri karartan kin tohumları.Kan davasına dönüşen kirli savaş sarmalından bir an önce çıkmak gerekiyor.Kör şiddet ve kirli savaşın bir diğer sonucu ise son derece vahim olan sorgusuz,sualsiz lidere biat etmeyi dayatıyor.
Göz göre göre hendekler kazılıyor, tonlarca bomba malzemesi taşındı ve buna göz yumup beklenildi. Hatırlayalım , neden olaylara erken müdahale etmediniz sorusuna Kenan Evren “darbe yapmak için”şartların olgunlaşmasını bekledik .Bundan dolayı olaylara müdahale etmedik demişti bir zamanlar.Üstelik o süreci yaşayanlar bilir provakasyonlarla dolu,kimin ne yaptığı belli olmayan bir süreçti.
Ortadoğu coğrafyasının kırılgan yapısında doğru seçilmeyen mücadele yöntemleri vahim sonuçlara yol açıyor.Barışçıl çözüm terk ederek” Emperyal güçlerin burada ne işi var?” demeninde bir anlamı yok.”Dünya 5 ten büyük” doğru bir laf ama dünya Türkiyeden de büyük olduğunu unutmayalım,çözüm için bu güçlere davetiye çıkarmayalım.
Çözüm üretmek yerine devlet tarih boyunca aynı şiddet ve zora dayalı yöntemleri tekrarlanıyor.Diğer taraftan seçilen “Öncü savaşı” yönteminin 40 yıl geçmesine rağmen bir yere varılamadı. Bu kavga neden?,niçin soruları ile devam ediyor.
Tüm etnik gurupların ve başta Aleviler olmak üzere tüm farklı inanç guruplarının kendilerini ifade edebileceği ortama ihtiyaç var.Böyle bir ortamda ifade özgürlüğü sağlanıp yapılacak şaibesiz bir seçim ile kararı halka bırakıp sonucunada saygı duymalıyız.
Çözüm yerine dayatılmış çözümsüzlüğün yararı yok.Aklın yolu birdir. Bölüm 2 04/09/2016 Dr. Adnan Güllüoğlu