Cumhuriyet davasında ‘Gülen’i ziyaret eden siyasetçi kimdi’...

Cumhuriyet davasında ‘Gülen’i ziyaret eden siyasetçi kimdi’ sorusuna Urfa'lı Gazeteci cevap vermedi !

Cumhuriyet gazetesi davasında tanıklar dinlendi. Aydınlık gazetesi yazarı Mehmet Faraç ve Avukat Namık Kemal Boya, avukatların sorduğu “Fakirhanemi Malikane diye gösterdiler’ haberinde Fethullah Gülen’i ziyaret eden siyasetçi kimdi” sorusunu yanıtsız bıraktı.

10 Mart 2018 - 14:21

Cumhuriyet gazetesi davasında tanıklar dinlendi. Aydınlık gazetesi yazarı Mehmet Faraç ve Avukat Namık Kemal Boya, avukatların sorduğu “Fakirhanemi Malikane diye gösterdiler’ haberinde Fethullah Gülen’i ziyaret eden siyasetçi kimdi” sorusunu yanıtsız bıraktı. Avukat Tora Pekin, sorduğu soruya kendisi yanıt vererek “Berat Albayrak” dedi.

3'ü tutuklu 18’i Cumhuriyet gazetesi çalışanı 20 kişinin yargılandığı davanın 6’ncı duruşması Silivri Cezaevi Yerleşkesi karşısında bulunan İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülüyor. Tutuklu Cumhuriyet Gazetesi İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay, gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu, gazeteci Ahmet Şık ve "Jeansbiri" Twitter kullanıcısı Ahmet Kemal Aydoğdu’nun hazır bulunduğu duruşmaya, tutuksuz yargılananlar da katıldı. DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Garo Paylan, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekilleri Mahmut Tanal ve Sezgin Tanrıkulu, çok sayıda yabancı basın ve Türkiye’de bulunan sendikaların izleyici olarak katıldığı duruşma kimlik tespitiyle başladı.

 

TANIKLAR DİNLENDİ

 

Daha sonra duruşma, tanıkların dinlenmesiyle devam etti. İlk olarak dinlenen Aydınlık Gazetesi yazarı Mehmet Faraç, tanık olarak bir başvurusunun olmadığını, savcının talimatı ile tanık olduğunu söyledi. Tanık olarak gösterilmesine Aydınlık gazetesinde yazdığı yazıların gerekçe olarak gösterildiğini savunan Faraç, 18 yaşında Cumhuriyet gazetesinin Urfa temsilciliğini üstlendiğini, 1995 yılından 2010 yılına kadar Yurt haberler servisine baktığını belirtti. 2010 yılında Cumhuriyet gazetesi ile bağının koptuğunu söyleyen Faraç, dava kapsamında yargılananların talimatıyla işten çıkarıldığını iddia etti.  

 

‘ZAMAN GAZETESİ İLE AYNI MANŞETLER ATILIYOR’

 

Faraç, “Zaman gazetesiyle aynı manşetler atılıyor burada. Fethullahçı Gladyo diye kitap yazan bir yazarın Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı'nın toplantısına katıldığını görüyoruz, ertesi gün Zaman'da Fethullahçılara ‘terör örgütü diyemem’ diyor... Twitter'da Zaman gazetesine ve Fethullahçılara gövdesini siper edenlerin başında Cumhuriyet Vakfı İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay geliyordu” dedi. 

 

Avukat Tora Pekin, “Cumhuriyet’ten Pensilvanya’ya giden bir muhabirden söz ettiniz. Bu kimdir?” diye sordu. Faraç, “Gazetelerde, televizyonlarda TUSKON’u takip ettiği biliniyor. Leyla Tavşanoğlu gönderilmişti. Orhan Erinç, Hikmet Çetinkaya ve Akın Atalay tarafından göreve getirilen Cumhuriyet gazetesinin o günkü genel yayın yönetmeni İbrahim Yıldız’dı” dedi. 

 

Avukat Bahri Belen ise, “Cumhuriyet gazetesi iflasa gittiği zaman vakfın başkanı kimdi?” diye sordu. Faraç, “İlhan Selçuk, Alev Coşkun, Hikmet Çetinkaya, Orhan Erinç vardı” diye yanıtladı. Belen, “Peki Uğur Mumcu var mıydı?” şeklinde soru sorması üzerine “Ben onu hatırlamıyorum” dedi.

 

 

TAVŞANOĞLU TANIK OLARAK DİNLENDİ

 

Ardından ise Cumhuriyet Gazetesi'nin eski muhabiri ve Pensilvanya’ya giderek “Fakirhaneme malikane demişler” haberini yapan Leyla Tavşanoğlu, tanık olarak dinlendi. Tavşanoğlu, “Gazete çalışanları ile fikir ayrılıklarım olsa dahi onların terör örgütü ile ilişkisi olduğunu düşünemem,  buna dair bir leke konduramam. Ben ayrıldıktan sonra gazetenin politikasına dair bir şey diyemem. Yargılananlar gazeteci ve hukuk insanlarıdır” diye konuştu. 

 

 

Tavşanoğlu’nun ardından 68’ler Girişimi eski yöneticisi Avukat Namık Kemal Boya’nın tanıklık beyanına geçildi. Boya, 1995 yılının sonunda Cumhuriyet okurları tarafından bir toplantı yapıldığını ve bu toplantıların 1996 yılından sonra da devam ettiğini söyledi. Bu toplantılara kendisinin de katıldığını söyleyen Boya, 2008 yılında Ergenekon davaları kapsamında gözaltına alındığını kaydetti. Boya, Eylül 2014’te gazetenin yayın politikasının değiştiği iddiasına karşı okurlar olarak boykot kararı aldıklarını söyleyerek, “Cumhuriyeti savunmayanlar bu gazetenin başında olamaz” dedi. 

 

‘KOVULMADIM İSTİFA ETTİM’

 

Daha sonra Aydın Engin söz alarak, İlhan Selçuk’un talebi üzerine gazeteye geldiğini ve yazı işleri müdürü olduğunu, kendi isteği ile idari işlerden ayrıldığını söyledi. Aydın, AKP’nin siyaset sahnesine çıktığı dönemlerde İlhan Selçuk’un yetkilileri toplayarak, gazetenin yayın çizgisinin ulusalcı ve milliyetçi olduğunu söylemesi üzerine İlhan Selçuk tarafından izin verilmemesine rağmen istifa ettiğini söyledi. Aydın, daha sonra bir daha İlhan Selçuk tarafından gazeteye çağrıldığını ifade etti. Engin, “Kendisini CUMOK temsilci olarak ortalıkta tanıtıyor. Kendisi okuru temsil etmiyor. Buraya 5 kişiyi gazete okuru getirse haber değeri olur” diye konuştu. 

 

‘GÜLEN’İ ZİYARET EDEN SİYASETÇİ KİMDİ?’

 

Avukat Tora Pekin, “Madem 227’den yargılanıyorlar. Gazete yöneticilerinin her hangi bir örgütten talimat aldığını gördünüz mü?” diye sordu. Boya, “Bildiğim yok” diye yanıtladı. Pekin, “Fakirhanemi Malikane diye gösterdiler’ haberinde Fettullah Gülen’i ziyaret eden bir siyasetçi var. Onu biliyor musunuz?” diye sordu. Faraç’a da yöneltilen ancak yanıtsız bırakılan soruyu Boya da yanıtlamadı. Bunun üzerine Pekin, soruya kendisi yanıt vererek, “Berat Albayrak” dedi. 

 

Duruşma verilen öğle arası ardından devam edecek. Öğlenden sonra savunma tarafının hazır bulundurduğu iki tanık dinlenecek. 

Kaynak: mezopotamyaajansi

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Şanlıurfa / Verilen ilaç çocuğu hastaneye mahkum etti!
Şanlıurfa / Verilen ilaç çocuğu hastaneye mahkum etti!
Ankara'da Yüksek Hızlı Tren Kazası
Ankara'da Yüksek Hızlı Tren Kazası