Dağlıca’da Saldırı ve Çatışma

Dağlıca’da Saldırı ve Çatışma

Hakkari'nin Dağlıca bölgesinde yol kenarına döşenen mayın iki askeri aracın geçişi sırasında patlatıldı. Patlamada ve sonrasında çıkan çatışmada şehit ve yaralı askerler olduğu öğrenildi. Genelkurmay'ın ...

06 Eylül 2015 - 23:14

pkk AFPHakkari’nin Dağlıca bölgesinde yol kenarına döşenen mayın iki askeri aracın geçişi sırasında patlatıldı. Patlamada ve sonrasında çıkan çatışmada şehit ve yaralı askerler olduğu öğrenildi. Genelkurmay’ın açıklaması bekleniyor. Hakkari’nin Yüksekova ilçesi Dağlıca bölgesinde yola döşenen mayın, akşam saatlerinde iki askeri zırhlı aracın geçişi sırasında PKK’lılar tarafından patlatıldı. Patlamada ve ardından çıkan çatışmalarda yaralılar var.
Olayda şehit ve yaralı askerler olduğu öğrenildi ancak resmi açıklamanın Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılması bekleniyor.
Çatışmanın ardından bölgede başlatılan geniş çaplı operasyona özel birlikler de katıldı. Başbakan Ankara’ya döndü Konya’da Türkiye-Hollanda karşılaşmasını izleyen Başbakan Ahmet Davutoğlu, maçı yarıda bırakarak acilen Ankara’ya döndü. Başbakanlık Basın Merkezi, Davutoğlu’nun Ankara’da güvenlik yetkilileriyle toplantı yapacağını bildirdi.
Başbakanlık resmi konutunda yapılacak toplantıya Başbakan Yardımcılarının yanı sıra Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, İçişleri Bakanı Selami Altınok, Adalet Bakanı Kenan İpek, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Galip Mendi, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve diğer güvenlik birimi yetkililerinin katılması bekleniyor. Erdoğan’dan açıklama A Haber – ATV ortak yayınına katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Dağlıca’daki saldırıyla ilgili şöyle konuştu:
“Her şeyden önce tabi, üzüntülüyüz. Şu anda Silahlı Kuvvetlerimiz, Genelkurmay, Dağlıca’yla, Hakkari ile gerek Valimiz, gerekse oradaki kolordu komutanı kendileriyle görüşmeler devam ediyor. Öyle zannediyorum ki kesin netice an be an alınabilir. Şu anda Sayın Başbakan’ın da Ankara’ya dönüşüyle birlikte Ankara’da bir güvenlik toplantısını yapacaklar. O ana kadar da herhalde kesin neticeleri almış olurlar. Bu kesin neticeyi aldıktan sonra durumu açıklayacaklar. Tabi şu anda orada hava şartları vesaire, o da çok çok kötüymüş ve bu kötü hava şartları altında orada böyle bir mücadele var ve Dağlıca’da yapılan bir temizlik neticesinde böyle bir olay gerçekleşiyor. Oradaki zırhlı araçlarla ifade edildiği kadarıyla mayınlarla kurulmuş olan tuzaklar neticesinde bir olay burada art ardına oluşuyor. Tabi şu anda bu konuyla ilgili Genelkurmay Başkanımızın izahatları hakikaten üzücü.
Temennim odur ki şu anda yapılacak açıklama ve onun ardından da tabi oradaki devam edecek olan mücadele çok daha farklı çok daha kararlı olacaktır. Hepimizin başı sağolsun. Milletimizin başı sağolsun, Allah sabırlar versin.” Kaynak: Başbakanlık