Davutoğlu’nun Hedefinde Demirtaş Vardı

Davutoğlu’nun Hedefinde Demirtaş Vardı

Osmaniye'de seçim mitingi yapan Başbakan Ahmet Davutoğlu, memleketi Osmaniye’de MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yi yuhalatmadı. Bahçeli, "Eleştiririz, sesimizi yükseltiriz ama hakarete, yuhalamaya yokuz. Biz tartışırız, ...

02 Mayıs 2015 - 18:39

davutoglu-osmaniye-promoOsmaniye’de seçim mitingi yapan Başbakan Ahmet Davutoğlu, memleketi Osmaniye’de MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yi yuhalatmadı. Bahçeli, “Eleştiririz, sesimizi yükseltiriz ama hakarete, yuhalamaya yokuz. Biz tartışırız, konuşuruz ana yuhalatmayız. Hele Osmaniye’de Bahçeli’yi yuhalamayın” dedi.
“Bahçeli’den bekliyorum”
Başbakan Davutoğlu’nun konuşmasından satır başları şöyle:
“Suriye’den gelenleri geri göndereceğiz, diyorlar. Düşünün, biz buralara gelirken bir kısmımız Osmaniye’de kalmış, kimi Toroslar’a gitmiş. Zalim Esad zulüm etmiş, onlar da ülkemize gelmiş. Zalime mazlum teslim edilir mi? Bu bizim töremizde var mı? İnancımız da var mı? Oğuz töresinde var mı? Aynı İnönü gibi teslim eder Kılıçdaroğlu, onlardan geliyor çünkü. O Türkmenlere sonuna kadar sahip çıkacağız. Sayın Bahçeli’den bekliyorum. Şu ana kadar ses çıkmadı. Bizim kapımıza gelen kim olursa olsun onu korumak bizim inancımızın bir gereğidir.”
“Hasta evet hasta”
Davutoğlu’nun hedefinde HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş da vardı.
“Taksim’le Kâbe’yi karşılaştırma gafletinde bulundu. Hasta evet hasta… Bu yüzden ‘Selahattin isminden utan’ dedim. Bizim için Selahaddin Kudüs fatihi Selahaddin Eyyûbi’dir. Paralel de perde gerisinden bunları koordine etme çabası içinde.”
AK Parti 2011 genel seçimlerinde Osmaniye’de yüzde 43,1 oy alırken kentte iki milletvekili çıkaran MHP yüzde 41,23 oy almıştı.
Miting öncesi gözaltı
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın geçen yıl Başbakan olarak geldiği Osmaniye mitinginde açtığı pankart nedeniyle hakkında dava açılan 36 yaşındaki İbrahim Alıcı, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Osmaniye mitingi öncesi hakkında yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alındı.
Erdoğan’a hakaret suçlamasıyla 6’ncı Sulh Ceza Hâkimliği’nin hakkında dava açılan İbrahim Alıcı, mevcut bir soruşturma olduğu söylenerek cuma akşamı Osmaniye Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne telefonla çağrıldı ancak Emniyet’e gitmedi.
Polisler de miting öncesi İbrahim Alıcı’yı evinde gözaltına alıp ifade için Emniyet’e götürdü.
Alıcı, Erdoğan’ın 3 Mart 2014’te Osmaniye’de yaptığı mitingde, “Dikkat! İtinayla yürütme yapılır” yazılı bir tişörtle alana gelmiş ve pankart açmıştı. Partililer tarafından tartaklandıktan sonra gözaltına alınan İbrahim Alıcı, emniyete götürülmeden Başbakanlık korumaları tarafından bir minibüse bindirildiğini ve elleri kelepçelenip yaklaşık 1 saat dövüldüğünü öne sürmüştü. Alıcı, önce Başbakanlık korumaları hakkında, ardından da dönemin Osmaniye Valisi Mehmet Oduncu, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Yabanoğlu ve Emniyet Müdürü Tayfur Erdal Ceren’den şikayetçi olmuştu.
Kaynak: Al Jazeera