Dirmit Urfa’da tiyatroseverlerle buluştu

Dirmit Urfa’da tiyatroseverlerle buluştu

 Latife Tekin’in romanından tiyatroya uyarlanan tek kişilik "Sevgili Arsız Ölüm-Dirmit" oyunu Urfa’da tiyatroseverlerle buluştu.

07 Şubat 2018 - 18:14

 Latife Tekin’in romanından tiyatroya uyarlanan tek kişilik "Sevgili Arsız Ölüm-Dirmit" oyunu Urfa’da tiyatroseverlerle buluştu.

Latife Tekin’in romanından tiyatroya uyarlanan tek kişilik "Sevgili Arsız Ölüm-Dirmit" oyunu Urfa’da sahnelendi. Mozaik Alışveriş Merkezi Konferans Salonu’nda gösterilen oyunu özelikle kadın izleyiciler yoğun ilgi gösterdi. Seyyar Sahne ekibinin hazırladığı, yönetmenliğini Hakan Emre Ünal ile birlikte üstlenen ve Dirmit karakterine can veren Nezaket Erden’in 80 dakika boyunca sahnede gösterdiği performans seyirciyi büyüledi. 

 

Üzerinde pijaması, kucağında köyünün özlemini ifade eden "Kepçe" adındaki saksının toprağını yiyerek sahneye çıkan Dirmit, oyun boyunca ailedeki tüm karakterleri tek başına canlandırıyor. Kuşkuş otuyla, denizle, sokakla, tulumbayla dertleşen Dirmit, oyun boyunca kendisine dayatılan toplumsal cinsiyet rollerinden sıyrılmaya çalışıyor. Ailesi ile başı belada olan Dirmit, ağabeyleri, erkek kardeşi ve babasının yanı sıra annesinin de baskısı altında sürekli "terbiye" edilmeye çalışılmanın sonunda isyanla karşımıza çıkıyor. Dirmit’in tek bir gecesinde geçen oyun, toplumsal cinsiyet rollerini sorgulamanın yanı sıra, erk zihniyet, insan doğa ilişkisi, sanat, kitap ve inanç kavramını da sorgulatıyor. 

 

Oyunun birçok yerinde seyirciyi kahkahaya boğan, çokça hüzünlendiren, zaman zaman ağlatan Dirmit, henüz küçük bir kız çocuğu iken bedeni üzerinde söz sahibi olmaya çalışanlara karşı bir anda yumruğu hava meydanlarda buluyor kendini. 

 

Köpek karı yağdığı bir zamanda "O kış herkes üşüdü bir ben üşümedim" diyerek aşık olan, yırtılan şiir defteri için meydanlarda haykıran Dirmit, "Durur muyum hiç durmadım" diyerek, günümüzde kadınların hikayesini anlatıyor bir parça.

 

DİRMİT DİRENİŞÇİ BİR KARAKTER 

 

Latife Tekin’in 12 Eylül’ün izlerini taşıyan ilk romanını sahneye taşıyan Nezaket Erden, sahne sonrası Mezopotamya Ajansı’na (MA) canlandırdığı Dirmit karakterini anlattı. Karakterin direnişçi yönüyle öne çıktığını ancak erkeklerinde korkunç bir mücadele verdiğini ifade eden Erden, "Hikayede kadının ötesinde köyden kente göç eden bir ailenin yaşadıkları var. Bu oyunda kadınlarla birlikte erkekler de birçok zorluklar yaşıyor. Buna insanın özgürleşme mücadelesi diyebiliriz. Tabi burada Dirmit karakteri en direnişçi ruhu ile daha çok öne çıkıyor" diye konuştu. 

 

Erden, oyunda olduğu gibi kadınların her zaman ve her koşulda direnişçi ruhlarını ve yaşam sevinçlerini yitirmemeleri gerektiğini dile getirdi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
 Hilvan'da Takla Atan Otomobilin Sürücüsü Öldü
Hilvan'da Takla Atan Otomobilin Sürücüsü Öldü
Hilvan'da Silah Kaçakçılığı Operasyonu
Hilvan'da Silah Kaçakçılığı Operasyonu