DOĞUDA YOKSULLUK EĞİTİME GEÇİT VERMİYOR

DOĞUDA YOKSULLUK EĞİTİME GEÇİT VERMİYOR

Her sene tarlalar da ailesiyle çalışmak zorunda kalan öğrencilerin küçük bedenleri tarlada ama akılları okullarında ve öğretmenlerinde kalıyor.

20 Ekim 2017 - 02:13

Doğu da yoksulluk eğitime geçit vermiyor.Her sene ailesiyle birlikte geçim zorluğundan dolayı çalışmak zorunda kalan minik öğrencilerin küçük bedenleri tarlada  fakat akılları okullarında ve öğretmenlerinde kalıyor.

Okullarının sınıflarının ve öğretmelerin hasretini çekiyorlar.

 

Bunun bir örneğide Viranşehir ilçesine 17 km uzaklıkta ki bağlı Kemberli (Çıberli) köyünde yaşanıyor.

 

Aylardır okulun açılmasına rağmen okula gelemeyen öğrenciler için vicdani rahatsızlıktan dolayı ailelerle birebir konuşmak sorunlarına dert ortağı olmak ve öğrencilerin okula bir an önce başlaması için söz alamak İsteyen Kemberli İmam Hatip Orta Okulu Müdürü Nurettin Çardak ve Kemberli İmam Hatip Okulu öğretmenleri sahaya indi.

Bu konuda ki görüşlerini dile getiren Nurettin Çardak ve ekibi

 

Bizim bu doğu illerimizde yoksullktan kaynaklanan bir durum.Maalesef pamuk toplama zamanı okulun açılmasıyla aynı zamana denk geliyor.Bir çok aile işçi bulamamaktan ve mecburiyetten dolayıdır ki kendi ailesiyle birlikte işçilk yapıp pamuk toplamak zorunda kalıyor.Çocuklarını okula göndermek isteseler bile kendileri tarlalarda kalmak zorunda kaldığı için minik bedenleride yanlarında götürüp çalıştırmak zorunda kalıyorlar.Ama maalesef ki öğrencilerimiz okul açıldıktan aylar sonra okula geliyorlar. Ama ne yazık ki verimli bir eğitim alamıyorlar.Biz öğretmen arkadaşlarla bir karar alıp bunu en aza indirgemek için tarlalara gidip aileleri öğrencilerimizi bir an önce okula göndermeleri için söz almak istedik.Yoğun bir konuşma fikir birliğinin ardından çocuklarını okula gönderme sözü aldık.Umarım ki bu konuda başarılı oluruz.En kısa zaman da öğrencilerimiz hasretini çektiği okullarına sınıflarına ve öğretmenlerine.Okulumuz ve öğretmenlerimiz de hasretini çektiği öğrencilerine kavuşur.Emeği geçen öğretmenlerime ve bizi hoş görüyle karşılıyan sayın velilerimize teşekkür ederiz. Dedi

 


Kaynak: viranşehirorg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Siverek Petrol Boru Hattında Hırsızlık İddiası
Siverek Petrol Boru Hattında Hırsızlık İddiası
Hilvanlı Çiftçiler Dicle EDAŞ’ın Personellerini Rehin Aldılar
Hilvanlı Çiftçiler Dicle EDAŞ’ın Personellerini Rehin Aldılar