Dumanlı “Silahlı Terör Örgütü Kurmak ve Yönetmek”...

Dumanlı “Silahlı Terör Örgütü Kurmak ve Yönetmek” Suçlamasıyla Mahkemeye Sevk Edildi

Cemaat'e yöenlik operasyon kapsamında 14 Aralık Pazar günü gözaltına altına alınan Zaman gazetesi Genel Yayın Müdürü Ekrem Dumanlı'nın, "silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek", "hürriyeti ...

18 Aralık 2014 - 17:49

216678_ekrem_1Cemaat’e yöenlik operasyon kapsamında 14 Aralık Pazar günü gözaltına altına alınan Zaman gazetesi Genel Yayın Müdürü Ekrem Dumanlı’nın, “silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek”, “hürriyeti tehdit”, “hakaret ve iftira” suçlamalarıyla mahkemeye sevk edildiği öğrenildi. Tutukluluğu istenen diğer 11 sanık da aynı suçlarla itham edildiği belirtildi. DUMANLI’NIN AVUKATI AÇIKLADI Ekrem Dumanlı’nın avukatı Gazi Tanır duruşma salonundan çıktıktan sonra yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Suçlama TCK’nın 314/2 maddesinden. Yani silahlı terör örgütüne üye olmak. Bunun haricinde iftira ve hürriyeti tahdit suçlarından mahkemeye sevk edilmişti. Bu suçlarla ilgili ifade verdi kendisi. İfadesinde suçlamalar buysa, bu suçlamalarla ilgili savunma yaparım dedi. İfadesinde suçlamaları kabul etmedi. İfadesi sesli ve görüntülü olarak kayıt altına alındı.” TCK 314/2 NE DİYOR? Türk Ceza Kanunu’nun 314’ncü maddesi silahlı örgütle ilgili suçları düzenliyor. Madde şöyle:
MADDE 314. – (1) Bu kısmın dördüncü ve beşinci bölümlerinde yer alan suçları işlemek amacıyla, silahlı örgüt kuran veya yöneten kişi, on yıldan onbeş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
(2) Birinci fıkrada tanımlanan örgüte üye olanlara, beş yıldan on yıla kadar hapis cezası verilir.
(3) Suç işlemek amacıyla örgüt kurma suçuna ilişkin diğer hükümler, bu suç açısından aynen uygulanır.