DÜNYA YOGA KOREOGRAFİ ŞAMPİYONLARI MADALYALARINI ALDI

DÜNYA YOGA KOREOGRAFİ ŞAMPİYONLARI MADALYALARINI ALDI

Üçüncü kez gerçekleştirilen Dünya Yoga Koreografi Şampiyonası, 23.08.2018’de Antalya’da yapıldı. Yarışma Uluslararası Yoga Federasyonu (UYF) katkıları ile organize edildi ve altın madalyayı Merve Tanrıverdi-Saim Haholu ikilisi kazandı.

25 Ağustos 2018 - 20:48 - Güncelleme: 25 Ağustos 2018 - 20:52

Üçüncü kez gerçekleştirilen Dünya Yoga Koreografi Şampiyonası, 23.08.2018’de Antalya’da yapıldı. Yarışma Uluslararası Yoga Federasyonu (UYF) katkıları ile organize edildi ve altın madalyayı Merve Tanrıverdi-Saim Haholu ikilisi kazandı. Şampiyon çift (superman ve superwomen kostümleri içinde) esprili ve deneyimli koreografileri ile büyük beğeni topladı.

İkincilik madalyası Nur Bahar Tüzüner-Sevgi Canönde ikilisinin, üçüncülük madalyası ise Çiler Karataş’ın oldu. Gecede Yoga pozları (Asana) ve Dans koreografilerinin harmanlanması ile oluşan gösteriler muazzam ilgi gördü.

ABD, Japonya, Hindistan, Fransa, İngiltere, Almanya dahil dünyanın 23 ülkesinden katılımcıların bulunduğu yarışmada birbirinden iddialı, ilginç, zaman zaman da esprili koreografiler sunuldu. Katılımcıların performansları arasında ilk üç dereceyi de Türkiye aldı. Yaş sınırı olmayan, kadın, erkek tekli veya çiftli katılımların olduğu yarışma görsel bir show niteliğindeydi, yerli yabancı çok sayıda izleyiciyi büyüledi.

Uluslararası Yoga Federasyonu Başkanı (UYF) Sn. Akif Manaf da şampiyonayı izlerken yaptığı açıklamada: “Dünyada yıllardır uluslararası Yoga yarışmaları yapılmaktadır. Türkiye’de UYF önderliğinde bu müsabakalar 3 senedir yapılıyor, ilgi ve performans da gün geçtikçe artıyor. Yıllardır yaptığımız çalışmalarda Yoganın bir spor olduğunu anlatmaya çalışıyoruz, Yoga evrensel bir spor. Tüm sporların temeli. Ülkemizde insanların Yogadan faydalanmaları için uluslararası düzeyde Yoga koreografi yarışmaları, turnuvaları düzenliyoruz.

Yoga koreografileri üzerine yarışma düzenlememizdeki sebep; sağlıklı yaşama olan katkısına dikkat çekmek ve Yoganın evrenin dansı olduğunu anlatmaktır. Yani Yoga bir danstır, insanı kendinden geçiren ve kendine getiren bir dans. Sporcu Yoga duruşlarındaki maharetini gösterirken Yogayı dans etmektedir. Yarışmalar bundan ibarettir” dedi.

İleride Yoganın olimpiyatlarda yer alacağını, bu konuda çalışmalarının sürdüğünü de ifadelerine ekledi.

Şampiyonayı düzenleyen UYF yetkilileri, sporun belirli bir disiplin dahilinde yapıldığı zaman başarıya ulaştırdığını, Yoganın da belirli bir disiplinle yapıldığında beden, zihin, ruh bütünlüğü sağladığını, insandaki doğal dengeyi ve disiplini ortaya çıkardığını aktardılar.

Kaynak: haber merkezi

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Suruç'lu Genç Diyarbakır'da Öldürüldü
Suruç'lu Genç Diyarbakır'da Öldürüldü
haber-sanliurfa Kulis – Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan, kendi partilerini kuracak
haber-sanliurfa Kulis – Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan, kendi...