Ekmek fiyatları artık bildiğiniz gibi değil

Ekmek fiyatları artık bildiğiniz gibi değil

Her yıl tartışma konusu olan Türkiye genelinde ki ekmek fiyatları, o ilin üretim, tüketim koşulları dikkate alınarak merkezden belirlenecek.

18 Mayıs 2017 - 09:31 - Güncelleme: 19 Mayıs 2017 - 14:32

Her ekmek zammından sonra tartışma konusu olan ekmek fiyatları için yeni bir çalışma içerisine giren hükumet yetkilileri oluşturdukları yeni model ile artık her şehir kendi ekmek fiyatlarını belirleyecek.

Yeni modelde esnafın da içerisinde yer alacağı bir komisyon tarafından şehrin ekonomik koşulları da göz önüne alınarak oy birliği ile yeni fiyatları belirleyebilecek.

 

"PRENSİPTE KABUL EDİLDİ, DETAYLAR ÇALIŞILIYOR"
Gıda Komitesi’nin çalışmalarına yönelik bilgi veren Maliye Bakanı Naci Ağbal, ekmek fiyatlarını belirleyen mevcut yasal çerçeveyi değiştirme kararı aldıklarını söyledi. Ağbal, daha merkezi düzeyde bir yapı için çalışma başlattıklarını kaydederken, “Prensipte kabul edildi, detaylar çalışılıyor.

‘Yeni yapı nasıl olacak, bu yapıya kimler katılacak ve kararlar nasıl alınacak?’ diye teknik çalışma yapılacak. Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda ve Bakanlar Kurulu’nda da konu ele alınacak” dedi.

Halen gıda fiyatları, her ilde vali ve ilgili STK’ların katılımı ile oluşturulan komisyonda belirleniyor. Yeni yapıda Türkiye geneli için tek bir fiyatın söz konusu olmayacağına dikkat çeken Ağbal, illerde geçerli olacak ekmek fiyatlarının yeni yapıda bir merkezden belirleneceği bir modelin getirileceğini anlattı.

MEVCUT SİSTEM DAĞINIK VE KOPUK

Mevcut sistemin dağınık ve kopuk olduğunu dile getiren Ağbal, “Adıyaman’da fiyatlar ne olacak, Kayseri’de ne olacak? Merkezden belirlenecek. Yeni bir yapı kuralım derken üretici tarafını, esnaf tarafını dışlamıyoruz. Onlar da içinde olacak. Her ilde ayrı ayrı esnaf odaları kararlar alıyor. Kararlar alınırken çatışmalar oluyor. Onların hepsi giderilecek. Ekmek konusu ciddi. Daha merkezi düzeyde tüm tarafların katıldığı platformda olacak” diye konuştu.

Kaynak: haber merkezi

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..