Erdoğan New York Times’a yazdı: "YENİ DOST VE MÜTTEFİKLER...

Erdoğan New York Times'a yazdı: "YENİ DOST VE MÜTTEFİKLER ARAMAYA BAŞLAYACAĞIZ"

New York Times Gazetesi'ne ABD ile yaşanan kriz hakkında bir yazı yazdı.

11 Ağustos 2018 - 15:17

New York Times Gazetesi'ne ABD ile yaşanan kriz hakkında bir yazı yazdı.

"SOĞUK SAVAŞTA OMUZ OMUZA DURDUK"

Tayyip Erdoğan, New York Times için kaleme aldığı "Türkiye, ABD ile Krizi Nasıl Görüyor?" başlıklı yazıda, ABD ile Türkiye arasında son dönemde yaşanan gerginlik hakkında ifadeler yer aldı.

Erdoğan yazısında, Türkiye ve ABD’nin son 60 yıldır stratejik ortak ve NATO müttefiki olduğuna, iki ülkenin Soğuk Savaş döneminde ve sonrasında karşılaştıkları ortak zorluklara karşı omuz omuza durduğuna değinirken şöyle devam etti:

"KORE'DE ASKERLERİMİZ BİRLİKTE ÇARPIŞTI"

"Türkiye, yıllar boyunca ne zaman gerekli olsa ABD’nin yardımına koştu. Kore’de askerlerimiz birlikte çarpıştı. Küba füze krizinin en yüksek olduğu dönemde,  topraklarında Jüpiter füzelerinin konuşlanmasına izin vererek ABD’nin durumu yatıştırm çabalarına katkı sağladı. 11 Eylül terör saldırılarının ardından Washington bu kötülüğü yapanlara karşılık vermek için dostlarını ve müttefiklerini beklediğinde, askeri birliklerimizi buradaki NATO misyon başarıya kavuşturmak için Afganistan’a gönderdik.

GÜLEN'İN İADESİ

Erdoğan yazının devamında Türkiye’nin, Pensilvanya’da yaşayan Fethullah Gülen’in elebaşı olduğu 'FETÖ mensupları' tarafından 15 Temmuz 2016’da saldırıya uğradığını anımsattı. ABD’nin, bu darbe girişimi ve sonrasındaki gelişmelerle ilgili tutumuna da değinen Erdoğan, şunları yazdı:

"251 MASUM İNSAN EN AĞIR BEDELİ ÖDEDİ"

 "FETÖ’cüler hükümetime karşı kanlı bir darbe yapmaya çalıştı.

O gece milyonlarca vatandaş, şüphesiz ki ABD’lilerin Pearl Harbour ve 11 Eylül saldırılarından sonra deneyimlediği vatana bağlılık hissiyatıyla sokaklara döküldü. Uzun zamandır benim seç kampanyalarımı yöneten sevgili arkadaşım Erol Olçok ve oğlu Abdullah Tayyip Olçok’u da aralarında olduğu 251 masum insan ülkemizin özgürlüğü için en ağır bedeli ödedi. Ailemin ve benim ardımdan gelen ölüm mangası başarılı olsaydı ben de onlardan biri olacaktım. Türk halkı, ABD’den bu saldırıyı kesin bir dille kınamasını ve Türkiye’nin seçilmiş hükümetiyle dayanışmasını dile getirmesini istedi. ABD bunu yapmadı. ABD’n olaya tepkisi tatmin edicilikten uzaktı. Türk demokrasisinin yanında olmak yerine ABD yetkilileri ihtiyatlı bir şekilde ‘Türkiye’de istikrar, barış ve devamlılık’ çağrısında bulundu Bu da yetmezmiş gibi Türkiye’nin iki taraflı bir anlaşma ile Fetullah Gülen’in iadesi için yaptığı talepte hiçbir ilerleme kaydedilmedi."

"PYD/YPG’YE ABD’NİN VERDİĞİ DESTEK HAYAL KIRIKLIĞI YARATTI"

Erdoğan, Türkiye-ABD ilişkilerinde başka bir hayal kırıklığının ise YPG’ye ABD’nin verd destek olduğuna vurgu yaptı. Erdoğan yazısında bu konuyla ilgili olarak şunları yazdı: "Türk makamlarının tahminlerine göre, Washington son yıllarda PYD/YPG’ye silah verm için 5 bin kamyon ve 2 bin kargo uçağı kullandı. Hükümetim, ABD’li yetkililerin PKK’nin Suriye’deki müttefiklerine eğitim ve teçhizat verme kararlarından duyduğumuz endişeyi tekrar tekrar paylaştı. Ne yazık ki sözlerimize kulak tıkandı ve ABD silahları en nihayeti sivil halkımızı ve Suriye, Irak ve Türkiye’deki güvenlik güçlerimizi hedef almak için kullanıldı.

" "YENİ DOST VE MÜTTEFİKLER ARAMAYA BAŞLAYACAĞIZ"

Recep Tayyip Erdoğan yazısına şu ifadelerle sonlandırdı: "Kötülüğün dünyanın her yerinde pusuya yattığı bir dönemde, uzun zamandır müttefikim olan ABD’nin Türkiye’ye karşı attığı tek taraflı adımlar sadece ABD’nin çıkarlarına ve güvenliğine zarar verir. Çok geç olmadan, Washington ilişkilerimizin asimetrik olabilece yanlış düşüncesini bir kenara bırakmalı ve Türkiye’nin alternatiflere sahip olduğunu kab etmelidir.

Bu tek taraflılık ve saygısızlık trendini tersine çeviremezlerse yeni dost ve müttefikler aramaya başlayacağız."

Kaynak: haber merkezi

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Suruç'lu Genç Diyarbakır'da Öldürüldü
Suruç'lu Genç Diyarbakır'da Öldürüldü
haber-sanliurfa Kulis – Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan, kendi partilerini kuracak
haber-sanliurfa Kulis – Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan, kendi...