Ermenilerin Metsamor Nükleer Santrali Urfa’yı Etkileyecek...

Ermenilerin Metsamor Nükleer Santrali Urfa’yı Etkileyecek Büyüklükte

Türkiye’de akıllı Nükleer santralleri tartışırken, Şanlıurfa’ya 700 kilometre uzaklıkta bulunan 40 yıllık Ermenilerin Metsamor Nükleer santrali tehlike saçıyor. Kapanması gerekirken, 2026 yılına kadar çalıştırılma kararı alan ...

02 Mayıs 2016 - 18:58

etkileyecek büyüklükteTürkiye’de akıllı Nükleer santralleri tartışırken, Şanlıurfa’ya 700 kilometre uzaklıkta bulunan 40 yıllık Ermenilerin Metsamor Nükleer santrali tehlike saçıyor. Kapanması gerekirken, 2026 yılına kadar çalıştırılma kararı alan Ermenistan’ın %60 elektriğini karşılayan Metsamor Nükleer santrali olası bir patlamada Şanlıurfa’ya kadar bir çok ili etkileyeceği öğrenildi.
Urfaha muhabirlerinin yaptığı araştırmaya göre Metsamor Nükleer santrali depremde zarar görmese bile çok eski bir teknoloji olduğundan kaza riski yüksek. Eski Rus teknolojisi ile üretilen Metsamor Çernobil kadar zarar vereceği biliniyor. Kiev’in Kuzeyinde yer alan Çernobil patladığında etkilediği alan 2 bin kilometre karelik bir alanı etkiledi. Kaza sonrası yayılan Radyasyonun etkisi yıllarca 2300 kilometre uzaklıktaki Ordu, 1800 kilometre uzaklıktaki Giresun, Trabzon hatta Samsun’da hissedildi. Olaydan sonra bu kentlerde Kanser vakaları hızla artarken, Çernobil civarındaki 8 şehir yıllarca boşaltılmıştı. Belarus sınırında bulunan Çernobil, Belarus’ta ve Polonya’da etkisini gösterdi. Çok uzak olmasına rağmen Karadeniz kentlerinde bitki örtüsünü, hayvanları ve insanların sağlıklarını olumsuz etkileyen Çernobil’in aynı teknolojisini kullanan Metsamor Şanlıurfa’yı hatta Suriye’nin bir çok kentini bile etkileyecek büyüklükte.
Mersin Akkuyu’da yapılan Nükleer Santral’in kaza sonucu patlaması ve hiçbir önlem alınmazsa 150 kilometrelik bir alanı etkileyeceği belirtildi. Daha yeni bir teknoloji ile inşa edilen ve güvenliğin üst düzeyde tutulan santral çalışmaya başladığından herhangi saldırıda bile kendini koruyabilecek durumda. METSAMOR KİMSEYİ ENDİŞELENDİRMİYOR Mersin’deki Akkuyu için sürekli protesto gösterileri düzenleyenler, patladığında yaklaşık 2 bin kilometre karelik alanı etkileyecek Metsamor’a tek kelime etmemeleri dikkat çekiyor. 1 Hidroelektrik santrali bulunan Ermenistan’da elektriğin büyük bölümü bu Metsamor’dan sağlanıyor. Iğdır Nahcivan sınır kapısına giderken rahatlıkla görülen Metsamor nükleer santrali deprem bölgesinde bulunuyor.
Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın gündeme getirdiği Ermenistan’daki ‘Metsamor’ hâlâ faaliyette. Tüm uyarılara rağmen Ermenistan, ‘elektriksiz kalırız’ bahanesiyle santralın 2026 yılına kadar çalıştırılmaya devam edileceğini açıkladı. AFAD ve TAEK, olası bir kaza ihtimaline karşı bu sonbaharda gerçek zamanlı bir tatbikat planlıyor.