Fakıbaba, Faruk Çelik yanlış anladı...

Fakıbaba, Faruk Çelik yanlış anladı...

Bakanlar görüştü, konu tatlıya bağlandı... Fakıbaba, Çelik’in yanlış anladığını, bu nedenle hassasiyet gösterdiğini söyledi.

07 Eylül 2017 - 11:29

Hürriyet gazetesi yazarı  Deniz Zeyrek yazdığı köşe yazısında Bakan Fakıbaba ile  Şanlıurfa Milletvekili Faruk Çelik arasındaki twett krizini yazdı.

İşte köşe yazısı

Geçen Salı günü CNNTürk’te yayınlanan Parametre programında CNNTürk Ekonomi Müdürü Ebru Baki, sözü kadın erkek eşitliğine getirdi. Ebru ile Ekonomi Müdürümüz Sefer Levent konuşurken ben de söze girip, “Cinsiyetçi dilden de kurtulmalıyız. Mesela bugün Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba ‘Erkek olan şimdi yolsuzluk yapsın’ ifadesini kullanmış, neden erkek?” dedim.

O sabah birçok gazetenin birinci sayfasında Bakan Fakıbaba’nın o sözleri vardı.

Dün Sayın Fakıbaba ile görüştük. Programı izlememiş ama eşi izleyip kendisine anlatmış. Kadın erkek eşitliği konusundaki hassasiyetini özellikle vurguladı. Sonra da neden “erkek olan” dediğini anlattı:

 “Aslında ‘mertseniz şimdi yapın’ diyebilirdim. Ancak o kadar sinirliydim ki sinirimden öyle dedim. Adamlar naylon faturayla hem çiftçiyi hem devleti dolandırıp ortadan kayboluyorlar.”

“Biraz açabilir misiniz” diye sordum.

Şöyle devam etti:

“Naylon bir şirket kuruyorlar. Naylon fatura kesip, gübre, mazot ve teşvik primlerini alıyorlar. Ödemeleri gereken stopajı da taksitlendiriyorlar. Birinci taksiti ödedikten sonra ortadan kayboluyorlar. Gariban çiftçinin alması gereken teşviki de bunlar alıyorlar. Vergi ödemedikleri için de ayrıca kazanıyorlar.”

Bunları dinledikten sonra “Devlet bunu engelleyemiyor mu?” demek farz oldu.

Bakan Fakıbaba sözlerini sürdürdü:

“Engelliyoruz, peşlerine düşüyoruz. Dava açıyoruz. Başka naylon şirketler kuruyorlar.”

Anladığım kadarıyla sorun şuradan kaynaklanıyor.

Çiftçilere teşvik primi, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı üzerinden veriliyor. Ancak vergi işleri Maliye Bakanlığı üzerinden yürüyor. Maliye, şirketin ekip biçtiğine değil, faturasına bakıyor. Üçkağıtçılar da iki bakanlık arasındaki bu boşluğu fırsata çeviriyor.

Sizin de aklınıza “Buna bir çözüm bulunamaz mı” sorusu gelmiştir. Fakıbaba, çözümün sistem değişikliği olduğuna dikkat çekti: “Stopajı da biz alıp Maliye’ye aktarırsak yapamazlar.”

Peki Fakıbaba, bu kadar net bir soruna dikkat çekmişken, selefi Faruk Çelik neden Twitter hesabına “Sorumlu siyasetçi ne konuştuğunu bilir ya da varsa bir şey gereğini yapar” mesajını yazdı.

Fakıbaba, Çelik’in yanlış anladığını, bu nedenle hassasiyet gösterdiğini söyledi. Zaten, sonra konuşmuşlar ve meseleyi tatlıya bağlamışlar.

Kaynak: Hürriyet

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Suruç'ta Yıldız'dan silah zoru ile blok oy iddiası
Suruç'ta Yıldız'dan silah zoru ile blok oy iddiası
Suruç'ta 7 olay : Bıçaklı ve silahlı kavga!
Suruç'ta 7 olay : Bıçaklı ve silahlı kavga!