Fakıbaba Siyasi Bir Proje (Analiz -3- )

Fakıbaba Siyasi Bir Proje (Analiz -3- )

Araştırmacı / Yazar Lokman Şıhanlıoğlu ve haber-sanlıurfa.com Genel yayın yönetmeni Abdullah Cengiz Analiz yazısı 3 te Fakıbaba'nın siyasi bir proje olduğunu,bu zaman içerisinde neler olabileceği değerlendirdiler...

04 Ağustos 2017 - 12:26 - Güncelleme: 04 Ağustos 2017 - 21:43

Araştırmacı / Yazar Lokman Şıhanlıoğlu ve haber-sanlıurfa.com Genel yayın yönetmeni Abdullah Cengiz Analiz yazısı 3 te Fakıbaba'nın siyasi bir proje olduğunu,bu zaman içerisinde neler olabileceği değerlendirdiler...

 

Analiz yazısı... 3

 

Şanlıurfa Milletvekili, yeni Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba'ya başarılar diliyoruz.

Bir önceki "Analiz 2"yazımızda, Şanlıurfa’lılar Etek giymiş sarıdır sarı'yı yazmış, geçmişten anılarda kalan,ceket solaganını hatırlatmıştık.

Yani; Etek'çi gidecek,Ceket'çi gelecek,anlamına gelen yazımızda tahminlerimizin gerçekleşmiş olması, devam edecek olan "Analiz"yazılarımızın, bilinmiyen bir çok siyasi gerçegi su yüzüne çıkaracagının ispatıdır...

Uzun zamandan beri Gıda Tarım ve hayvancılık Bakanlığını yürüten Şanlıurfa milletvekili Faruk Çelik görevini, Şanlıurfa Milletvekili Ahmet Eşref Fakıbaba'ya devretti.

Mevcut Milletvekillerinden, Gıda tarım ve hayvancılık bakanlığına getirilmesi gereken, en uygun kişi olarak Ahmet Eşref Fakıbaba'nın olduğu gerçegi gözardı edilmemeli.

Beklenilmiyen bir anda, memleketimizin onurlandırıldığı izlenimi verilsede, biz; Tam tersini gördügümüzü, düşündügümüzü ve neden bu kadar karamsar olduğumuzu, eski Gıda ve tarım bakanı Şanlıurfa Milletvekili Faruk Çelik'i tanıyanlardan duyduğumuz kadarını ve tahminlerimizi sizlerle paylaşmak istiyoruz..!

Cumhurbaşkanı'mız ve Ak parti Genel başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın,yıllardır yakının'da olan bir isim.

Ak parti kurucularından ve uzun zaman bakanlık koltuğunda oturan'lardan biri.

 2002 de ki seçimlere siyasi yasaklı olduğu için giremiyen, Cumhurbaşkanı'mız Recep Tayyip Erdoğan, Ak parti ve CHP nin (Genel başkanı Deniz Baykal'la uzlaşarak) mecliste oyların çogunluğuyla , siyasi yasaklılarla ilgili yasanın düzenlendikten sonra, Siirt formulünün bulunmasında, milletvekili olup meclise girmesinde, Ak parti genel başkanı ve Başbakan olmasında emegi olan ,yıllarca "A" takımında bulunan birinin. (vatandaşın bilmedigi,henüz ortaya çıkmamış ve büyük bir problemin olmadığını düşünerek,yani Cumhurbaşkanı'mızın güvenini kaybetmemiş,halen eski yerini koruyorsa..!)

 Faruk Çelik'in Gıda ,Tarım ve Hayvancılık bakanlığından alınması ve Şanlıurfa'lı milletvekilin Gıda tarım ve hayvancılık bakanılığına getirilmesi,geçmişte tecrübeli politikacıların defalarca uyğuladığı, başarıyla sonuçlanmış siyasi taktik'lerden biridir.

Bugüne kadar kangiren hale gelmiş sorunları,Faruk Çelik çözemediy'se veya çözülmesini istemediy'se ..!

Ahmet Eşref Fakıbaba,hangi güçle,hangi destekle,hangi yetenekle,hangi tecrübeyle çözecek...

Yoksa ; Çantasında sakladığı sihirli degnek'i çıkarıp sallayınca mı, bütün sorunlar bir anda çözülecek...

Hadi diyelim ki, sorunların çözüm yolunu buldu...

Peki; Faruk Çelik’in başarısız olduğu yerde, Ahmet Eşref Fakıbaba'nın; Başarılı olmasına,izin verileceği'nimi zannediyorsunuz..!!!

Bizce; Gıda tarım ve hayvancılık bakanlığından Faruk Çelik alınmadı,kendi istegiyle ayrılmak istedi.

Ahmet Eşref Fakıbaba, Gıda Tarım ve hayvancılık bakanlığına ,bizzat Faruk Çelik'in referansıyla getirildi...

 Çelik’in Şanlıurfa'lılara olan kızğınlığının devam ettigini ve hesaplaşacağı gününü sabırla bekleyecegini düşünüyoruz..!

"Trenden inen bir daha binemez" denen birinin, Şanlıurfa'da Ak parti'nin karşısında, bağımsız belediye başkanlığını kazanması kolay hazmedilecek, unutulacak sıradan bir seçim sonucu olarak kabul edildigini zannetmiyoruz..!

2013 yılında Faruk Çelik'in desteğiyle tekrar Ak partiye katılan Ahmet Eşref Fakıbaba'ya yapılan bu jestin arkasında başka bir düşüncenin olduğu kanısındayız..!

Genel ve yerel seçimlerde, eski-yeni milletvekili ve belediye başkanları'ndan; önümüzdeki seçim'lerde,"siyasi rakip ve potansiyel tehlike" olarak görülen, siyasetçilerin arasında halka,tabana en yakın olan, 2009 yerel seçimlerinde ki çıkışı ve başarısı'yla kendini ispatlamış, bir çok seçmenin desteğini almış olan Fakıbaba'yı, Bakanlık masasında bekleyen,ağır yükü,yığılmış sorunları taşıyamıyacağını,zamanla halkın destegini kaybedecegi,imajının silinecegi ve itibarının bittiği gün de..!

 İş görmiyen,yığılmış sorunlarını çözemiyen Fakıbaba’ya,vatandaşın isyan bayrağını çekecegi ve Faruk Çelik'in tek kurtarıcı olarak görecegini.

Vatandaşın; Yalvararak özür dileyerek " biz hata ettik,sen bizleri affet,pişmanız, gel bizi kurtar,biz ettik sen etme, dünyada senden başka akıllı politikacı görmedik"denmesini bekleyenler muradına erecek ve mutlu sona erilecek...

Önümüzdeki ilk seçimlerde, bağımsız aday riski ortadan kalkacak, bu güne kadar bağımsız aday olanların aldığı oy belli,yeni seçim yasasına göre de,kendine güvenipte "ben bağımsız adayım" diyebilecek şahısların olabilecegini de düşünmüyoruz.

İsmim bilinsin diye meydanlara çıkanlar, sittin sene beklese de politika koltuğuna kavuşamıyacağından,aldıkları oyların birinci siyasi partiye gideceginden,kazançlı çıkacak olan yine ,Ak parti olacaktır...

Bölgedeki tek rakip siyasi partinin,genel seçimlerde baraja takılması durumunda,yerelde güçlü aday profili olarak seçenek kalmadığından, öbür siyasi partiler, Türkiye genelinde barajı geçse bile il barajına takılması durumunda, Şanlıurfa’nın 14 olan milletvekilinin ve Güneydoğu anadolu bölgesindeki milletvekillerinin tamamını Ak parti kazanacaktır.

Doğu ve Güneydoğu anadolu bölgesinde bir tek Şanlıurfa’da ,alternatif partilerde adayların kazanma şansı görüldügünden (risklerin en az seviyeye düşürülmesinin) amaçlandığının,Ahmet Eşref Fakıbaba'nın da Gıda tarım ve hayvancılık bakanlığı'na getirilmesinin de siyasi bir proje'den başka bir anlam taşımadığını kanısındayız.

Bizce; Baskın erken seçim tarihinin önceden belirlendigini,Ak parti teşkilatlarını,elden geçirilip yenilendikten sonra açıklanacağını tahmin ediyoruz (tam bir degişime ve yenilenmeye gidilecegini de sanmıyoruz) yani söylemek istedigimiz, Ahmet Eşref Fakıbaba’nın Gıda tarım ve hayvancılık bakanlığı kısa süreli bir dönem olacak...

Başka beklentileri olan bir çok kişinin sevinçleri de kursaklarında kalacak diye düşünüyoruz...

Sonuç; Faruk Çelik önümüzdeki seçimlerde,Bursa Büyükşehir belediye başkan adayı olabilir, herhangi bir  bakanlık makamına getirilebilir veya  herkangi bir Üst yönetim kurulu görevlerinden birine getirilecektir.

Yani demek istediğimiz Faruk Çelik görevsiz kalmayacaktır...

haber-sanliurfa.com

Kaynak: haber-sanliurfa.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x