Fısıltı gazetesinin manşetinde; ‘Fakıbaba’nın bütün...

Fısıltı gazetesinin manşetinde; ‘Fakıbaba’nın bütün Urfalıları Bakanlığa dolduracak

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nda 'dokunulamayan bürokratların' ince hesapları… 'Bakanlığı Urfalılarla dolduracak' yaygarası kopararak koltuklarını koruyan bürokratlar, şimdi de Bakanın yılbaşına kadar değişeceği iddiasını piyasaya sürdü…

17 Kasım 2017 - 12:59

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba ile ilgili şok iddia! 'Göreve geleli 5 ay oldu ama ömrü uzun olmayacak' Peki bu iddiayı kimler dillendiriyor?

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nda 'dokunulamayan bürokratların' ince hesapları… 'Bakanlığı Urfalılarla dolduracak' yaygarası kopararak koltuklarını koruyan bürokratlar, şimdi de Bakanın yılbaşına kadar değişeceği iddiasını piyasaya sürdü… 

Bakan yılbaşına kadar değişecek!

‘ Tarım Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba yılbaşına kadar değişecek!’ ‘Göreve geleli 5 ay oldu ama ömrü uzun olmayacak!’

Nereden çıktı bu iddia, kim ortaya atıyor diyeceksiniz…

Anlatalım o zaman…

Geçen hafta Tarım Bakanlığı’nda olup bitenlerle ilgili bazı şeyleri anlatmaya çalışmıştım. Bu yazımızı eleştirenler olsa da ‘sessiz kalanlar’ da çok oldu. Buradaki sessizliğin ne anlama geldiğini çok iyi biliyorum. Çünkü bu sessizlik bizim anlatmaya çalıştıklarımızın teyidi anlamına geliyor. Yazıda vurgulamaya çalıştığımız o ‘dokunulamayan bürokratlar’ ise zaten üzerlerine hiç alınmadılar! Doğrudan üç maymunu oynadılar!

Şunu bir kez daha belirteyim ki Tarım Bakanlığı’nda işler rayında gitmiyor. Deyim yerinde ise içten içe kaynıyor. Fakıbaba, iyi niyetle işi götürmeye çalışsa da ‘ Ankara siyasetine’ yabancı olduğu için bu iyi niyeti suistimal ediliyor. Bu böyle nereye kadar gider bilemiyorum ama bir yerlerde mutlaka patlak verecek.

Daha açık ifadesiyle bir Bakan düşünün, çalışacağı ekibi istemesine rağmen kuramıyor. Yani kurdurmuyorlar! Göreve geleli 5 ay geçmiş sadece müsteşar değişmiş, ancak müsteşarın değişmesi de Bakan’dan kaynaklanmıyor zaten değişecekti. Bunun dışında üst düzey hiçbir bürokrata dokunulamadı! Bir Bakanın ‘mahremi’ olarak görülen makamlarda bile bir değişiklik yapılamadı.

Oysa Faruk Çelik, Tarım Bakanı olduğunda neredeyse dokunmadığı bürokrat kalmamıştı.

Pekâlâ bu gidişi nasıl yorumlamamız gerekiyor? Bana göre Fakkıbaba ya günü kurtarmak için geçici bir süreliğine Bakan yapıldı, bundan dolayı değişikliklere müsaade edilmiyor. Ya da 'dokunulamayan bürokratların' oluşturduğu algı ile 'yukarının' vereceği kararlara etki edebiliyor. Yoksa Tarım Bakanlığında yaşanılanların başka bir açıklaması olamaz.

Birincisine pek ihtimal vermiyorum çünkü öyle olsa ‘o’ dokunulamayan bürokratlar bunu herkesten önce bilecekleri için Fakıbaba aleyhinde ‘kara propaganda’ yapmalarına gerek kalmazdı. Ama bu bürokratlar, öyle bir ‘kara propaganda’ yapıyorlar ki hiç boş durmuyorlar!

Şunu da belirtmemiz gerekiyor. Bu bürokratlar Bakanlıkta fısıltı gazetesini de çok iyi kullanıyorlar! Düne kadar fısıltı gazetesinin manşetinde; ‘Fakıbaba’nın bütün Urfalıları Bakanlığa dolduracağı’, sürmanşetinde ise ‘Fakıbaba’nın kendisini hala belediye başkanı zannettiği’ yönünde iddialar vardı.

Geçen hafta da belirttiğim gibi sakın bu bürokratları sadece ‘kendileri’ olarak düşünmeyin. Arkalarında, doğrudan Cumhurbaşkanı ve Başbakana ulaşabilecek sağlam ‘destekçileri’ var! Fısıltı gazetesi ile oluşturdukları algıyı ‘destekçileri’ sayesinde hemen yukarıya yansıtabiliyorlar!

İşte bu bürokratlar bundan dolayı da koltuklarını bugüne kadar koruyabildiler!

Pekâlâ, Tarım Bakanlığı’ndaki fısıltı gazetesinin manşetinde bugünlerde ne var?

İşte burası önemli…

‘Bakan yılbaşına kadar değişecek!’ Evet, yanlış okumadınız. Tarım Bakanlığı’nda bugünlerde bu iddia dillendiriliyor. Hem de fısıltı gazetesinin manşetinden!

Manşetten yayılan bu iddia ile bir taraftan birbirlerine ‘sabredin az kaldı!’ mesajı veriyorlar bir taraftan da kendilerince Bakan’ın altını oyuyorlar!

Bakalım yılbaşına kadar ‘Bakan’ mı değişecek yoksa ‘dokunulamayan bürokratlar’ mı?  Bekleyip hep birlikte göreceğiz…

 

Haberşanlıurfa analiz'de 

Fakıbaba Siyasi Bir Proje yayınlanmıştı 

Fakıbaba Siyasi Bir Proje haberi için tıklayın

 

 

Kaynak: Sadettin İnan / Milligazete

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
CEVHERİ, KAZAKİSTAN BÜYÜKELÇİSİNİ KABUL ETTİ
CEVHERİ, KAZAKİSTAN BÜYÜKELÇİSİNİ KABUL ETTİ
Ceylanpınar'da Trafik Kazası : 4 Yaralı
Ceylanpınar'da Trafik Kazası : 4 Yaralı