Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik Alman mevkidaşı...

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik Alman mevkidaşı Christian Schmidt ile EXPO 2016 Antalya bünyesinde bir araya geldi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik, Türkiye ile Almanya arasında tarımsal ticaret ile ilgili hiçbir sorun yaşanmadığını ve iki ülke arasında 2 milyar dolar bir tarımsal ticaret hacminin mevcut olduğunu bildirdi.

16 Ekim 2016 - 18:54 - Güncelleme: 16 Ekim 2016 - 20:48

Ülkemizin Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Türkiye ile Almanya arasında tarımsal ticaret ile ilgili hiçbir sorun yaşanmadığını ve iki ülke arasında 2 milyar dolar bir tarımsal ticaret hacminin mevcut olduğunu bildirdi.

Bazı temaslar için Antalya'ya gelen Faruk Çelik, EXPO 2016 Antalya  Fuarıda, Almanya Gıda ve Tarım Bakanı Christian Schmidt ile bir araya geldi.

Basına kapalı olarak gerçekleşen görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan  Faruk Çelik, Alman mevkidaşı  Christian Schmidt  ile EXPO 2016 Antalya bünyesinde bir araya gelmekten memnun olduğunu söyledi.

İki ülkenin karşılıklı sorunların olabileceğini ama bunların, dostane şekilde çözüme kavuşturulmasının önemli olduğunu söyleyen Çelik, "İki ülke açısından önemli çalışmalar da var, birlikte yaptığımız çalışmalar da var. Tüm bu sorun alanlarımızı ve özellikle de bakanlıklarımızı ilgilendiren konuları ayrıntılı bir şekilde konuştuk. 15 Temmuz darbe girişimini konuştuk, 2 Haziran Federal Parlamentonun kararını konuştuk, mültecileri, Türkiye AB ilişkilerini görüştük.  Bakanlıklar arasındaki son derece olumlu seyreden ilişkilerimizi değerlendirme fırsatı bulduk." diye açıklamada bulundu.

Türkiye ile Almanya arasındaki ticaret hacmimizin 35 milyar dolara yaklaştığını ve iki ülke arasında  önemli bağların bulunduğunu vurgulayan Çelik, 3 milyon Türk vatandaşının Almanya'da yaşadığına, 4 milyon Alman turistin de Türkiye'yi her sene ziyaret ettiğini vurguladı.

EXPO 2016 Antalya'ya katılan ülke sayısının 57 olduğunu  değinen Çelik,bu ülkelerden Almanya'nın katılımının son derece önemli olduğunu söyledi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..