Haber-Şanlıurfa Analiz / KABİNEDE REVİZYON GÜNDEMDE / ERKEN...

Haber-Şanlıurfa Analiz / KABİNEDE REVİZYON GÜNDEMDE / ERKEN SEÇİM NE ZAMAN?

Kabinedeki Damat Berat Albayrak ile Süleyman Soylu ve Binali Yıldırım ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya arasındaki çatışmalara değinen Takan, Erdoğan’ın bu durum karşısında bir kabine revizyonuna gidebileceğini öngörülüyor

10 Mart 2018 - 14:30 - Güncelleme: 10 Mart 2018 - 14:56

Yeniçağ Gazetesi Ankara Temsilcisi Ahmet Takan, MHP ile kurulan koalisyona rağmen yaptırdığı anketlerden istediği sonuçları alamayan "erken seçim" hazırlığındaki Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Kürt oylarına muhtaç olduğunu yazdı.

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün eski danışmanlarından olan Yeniçağ Gazetesi Ankara Temsilcisi Ahmet Takan, gazetedeki köşesinde bugün dikkat çekici bir yazı kaleme aldı. “Koalisyonun bekası için önlem paketleri...” başlıklı yazısında Takan, ele aldığı ABD-Türkiye ilişkileri üzerinden Efrin operasyonunun yanı sıra “erken seçim” hazırlığı içerisindeki AKP’nin, MHP ile kurduğu seçim koalisyonuna rağmen istediği sonuca ulaşamadığını yazdı. 

Takan, bugüne kadar “2019'dan önce kesinlikle yapılmayacağı” yönünde yapılan açıklamalara rağmen, son günlerde medyada yetkili kurullarda istişare edildiği yönünde servis edilen “erken seçim”in, AKP’nin zaten hep gündeminde olduğunu belirtti.

Bu yönde yapılan hazırlıklardan biri olarak AKP olağan kongresinin sonbahardan yaz aylarının başına çekilmesine işaret eden Takan, bir diğer adım olarak ise Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun dün yaptığı ‘Afrin harekatı Mayıs ayına kadar biter. Irak'ta da PKK'ya sınır ötesi operasyon olacak, Irak yönetimi ile birlikte yapacağız’ açıklamasına dikkat çekti. 

GENELKURMAY’DA OPERASYONUNUN AĞUSTOS AYINDAN ÖNCE BİTEMEYECEĞİ KONUŞULUYOR

Takan, bu konuda şunları kaleme aldı: “Her şey, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ile sarayda 3 buçuk saat süren ve kayıtları tutulmayan o görüşmenin ardından gerçekleşiyor. ABD, istediği zamanı kazandı. Daha önce de bu köşeden ifade etmiştim. ABD, Mayıs ayında Irak'ta yapılacak seçimlerde Abadi'nin kazanmasına yatırım yapıyor diye. ABD'nin gözettiği bir husus daha var; önümüzdeki hafta sonu Rusya'da yapılacak başkanlık seçimleri. Bu 2 seçime çok dikkat ediyor ABD ve uluslararası bağlamda tüm stratejilerini buna göre ayarlıyor. Yoksa o Tillerson görüşmesinden sonra bahsedilen 2 ülke arasında kurulan mekanizmalarda bir nane olduğu yok!.. ABD, sadece Türkiye'yi dinliyormuş gibi yapıyor ve zaman kazanmaya devam ediyor. Nisan ayında ABD'de açıklanacak Zarrab'dan dönme ‘Atilla’ davası kararı yüzünden de sıkışmış AKP iktidarı ABD'nin tüm taleplerine boyun eğiyor. Şekil A'da (Çavuşoğlu'nun açıklaması) görüldüğü gibi. Yoksa, bugüne kadar Genelkurmay karargahında hangi kaynağa sorsam, Afrin operasyonunun Ağustos ayından önce bitemeyeceğini söylüyordu!..”

ANKETLER CAN SIKICI

Takan, işaret fişeklerinin atıldığı erken seçim konusunda Tayyip Erdoğan’ın yaptırdığı anketlerden ise istediği sonuçları alamadığını yazdı.

“AKParti'nin oyu yüzde 40, Erdoğan'ın oyu yüzde 45 civarına takılıp kaldı. MHP ile hâlâ 50 artı 1 bulunamıyor” diyen Takan, bu nedenle “önlem paketleri”nin devreye sokulmasının planlandığını kaydetti. Buna göre, Erdoğan 2 paket hazırlattı. Üzerlerinde son çalışmalar yapılan bu paketler ise Erdoğan'ın vereceği talimat doğrultusunda hayata geçirilecek.

GÖZLER KÜRT OYLARINDA!

Takan, bu paketlere neden ihtiyaç duyulduğunu ise şu gerekçelerle açıkladı: “Paketlerin hazırlanmasının başat sebebi ise MHP ile yapılan ittifak sonucunda istenilen oy oranının tutturulamamasından dolayı Kürt oylarına duyulan ihtiyaç. HDP'li yetkililerin şahin kanadını dışarıda bırakıp, içerideki ılımlı kanat ve onların bölgedeki uzantısı başta olmak üzere görüşerek ‘açılım süreci’ başlatılacak. Bu ‘açılım süreci’ içine bölgenin muhafazakâr kanaat önderleri de katılacak. Bir Habur ya da Dolmabahçe değil, çalıştaylar düzeyinde, sivil toplum kuruluşları da devreye girecek, AKP, sessiz sedasız, ancak kamuoyunda sıkıntı yaratmayacak batı oylarını da rahatsız etmeyecek bir ‘çözüm süreci’ başlatacak. 

Bunun için alt yapı çalışmaları hazırlandı. Erdoğan'ın talimatını bekliyor. Amaç bölgedeki ve diğer büyükşehirlerdeki  Kürt oylarını yukarıya çekmek.” 

İkinci paket ise, iş çevrelerine vergi düzenlemeleri başta olmak üzere teşvik içeren bir “ekonomi paketi". İşçi ve memurlara seyyanen zam yapılmasını da içeren bu paket ile, AKP’nin özellikle ekonomik kriz durumunu ortadan kaldırmayı amaçladığını vurgulayan Takan, böylelikle Efrin operasyonuna dair tartışmalardan da kamuoyunun uzak tutulmasının amaçlandığının altını çizdi.

Takan, AKP'nin hazırladığı paketler hayata geçirildikten sonra ise, tekrar kamuoyu yoklamaları yapılacağını, çıkacak sonuçlar doğrultusunda erken seçimin hangi tarihte yapılacağına karar verileceğini ifade etti.

KABİNEDE REVİZYON GÜNDEMDE 

Yazısında kabinedeki Damat Berat Albayrak ile Süleyman Soylu ve Binali Yıldırım ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya arasındaki çatışmalara değinen Takan, Erdoğan’ın bu durum karşısında bir kabine revizyonuna gidebileceğini belirtti.

ERKEN SEÇİM NE ZAMAN?

Takan, yazısını ise “Peki erken seçim ne zaman olur?.. Saraydaki ağırlıklı hava; 29 Ekim'de İstanbul'da açılacak yeni havalimanında yapılacak büyük gövde gösterisinin ardından 4 Kasım 2018 tarihi... Ancak, 15 Temmuz 2018 de hâlâ ciddi bir seçenek... Her şey algı operasyonlarının vereceği anket sonuçlarına bağlı!..” cümleleriyle noktaladı.

Kaynak: Yeniçağ Gazetesi / Ahmet Takan

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Şanlıurfa'da Yeni Alınan Kararlar ve Karantina Yerleri Açıklandı
Şanlıurfa'da Yeni Alınan Kararlar ve Karantina Yerleri...
Yenişehir'de Bir Bina Daha Karantinaya Alındı
Yenişehir'de Bir Bina Daha Karantinaya Alındı