Halfeti’li Kadınlar Şiddetle Mücadele Ediyor

Halfeti'li Kadınlar Şiddetle Mücadele Ediyor

Halfeti Belediyesine Kadın Politikaları Müdürlüğümüze bağlı Sara Kadın Merkezi kadına yönelik şiddetle mücadele kapsamında kadınlar ile bir araya geliyor.

11 Ekim 2016 - 21:06

Halfeti Belediyesine Kadın Politikaları Müdürlüğümüze bağlı Sara Kadın Merkezi kadına yönelik şiddetle mücadele kapsamında kadınlar ile bir araya geliyor.

Halfeti Belediyesi Kadın Politikaları Müdürlüğü öncülüğünde “Kadına Yönelik Şiddet İdeolojiktir” şiarıyla ilçede kadına yönelik şiddete karşı toplumda farkındalık yaratmaya dönük başlatılan eylem ve etkinlikler kapsamında başlatılan çalışmalar devam ediyor. Sara Kadın Merkezi tarafından başlatılan çalışma kapsamında kadına yönelik şiddet, şiddetin türleri ile aile içi şiddetin çocuklar üzerindeki etkilerini anlatan seminerler verildi. Halfeti ilçe merkezine bağlı Karaotlak ve Siyahgül mahallelerinde yapılan kapı çalışması ardından ilki Karaotlak Mahallesinde ardından Sara Kadın Merkezi’nde bir araya geldi. Çok sayıda kadının katılım sağladığı ve sorunlarını paylaştığı çalışmada, kadına yönelik şiddet ile mücadele kapsamında önemli bir dayanışma ve örneği gösterildi.

‘ŞİDDET YASASI EKSİK VE YETERSİZ’

Verilen seminerlerde Sara Kadın Merkezi sosyoloğu Elif Uras tarafından kadınlara 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesine Dair Yasa’ya ilişkin detaylı bir şekilde aktarımlarda bulunuldu. Uras tarafından kadınlara yasanın; şiddet gören veya görme tehlikesi altında yaşayan kadınların ve aile bireylerinin korumayı amaçladığı bilgilendirmesinde bulundu. Uras, kadınlara; “Halen önemli bazı eksikleri olan ve ‘Yeni Şiddet Yasası’ olarak da geçen bu yasa, İstanbul Sözleşmesi temel alınarak hazırlandı. Kadına yönelik şiddet, kadın ve erkek arasındaki eşitsiz güç ilişkilerinden kaynaklanan bir ayrımcılık ve kadının insan hakları ihlalidir. Şiddet yasası şiddeti önleyici, saldırganları caydırıcı ve şiddete maruz kalan kadını, çocuklarını, yakınlarını ve şiddetin tanıklarını etkin biçimde korumak için düzenlendi. Yasanın şiddeti önlemede eksik ve yetersiz kalmaktadır” diye kaydetti.

Seminerde istatiski verilere dayanan slayt gösterimi ile görsel meteryaller de kullanılırken, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun kadına yönelik şiddete ilişkin hazırlamış olduğu Eylül ayı raporu paylaşıldı. Rapora göre; Olağanüstü Hal (OHAL) koşulları altında kadın cinayetleri, cinsel şiddet, çocuk istismarı, nefret suçlarının artarak devam ettiği kaydeildi. Eylül ayını kapsayan rapora göre sadece geçen son bir ayda 35 kadının öldürüldüğü, 44 kadının cinsel şiddete maruz kaldığı, 15 çocuğun istismara uğradığı ve 3 nefret suçunun işlendiği aktarıldı.

‘HALFETİ’DE ŞİDDETİ ORTADAN KALDIRACAĞIZ’

Sara Kadın Merkezi bünyesinde “Kadına Yönelik Şiddet ile Mücadele” kapsamında yapılan çalışmaya ilişkin bilgi veren kadın merkezi sosyoloğu Elif Uras, şunları dile getirdi: “Hükümetin şiddeti körükleyen açıklamalarından vazgeçmeyerek kadınların yaşam ve özgürlük alanlarına müdahale etmesi, kadınlara ve çocuklara yönelik şiddette vahşetin de artmasına sebep oluyor. Bu koşullar sonucunda Eylül ayı kadınların işkencelerle öldürülmesine; 5 yaşında çocukların tecavüz edilmesine ve tacize hayır dediği için, şort giydiği için kadınların darp edilmesini kapsıyor. Biz Halfeti Belediyesi Kadın Politikaları Müdürlüğü ve bünyesinde faaliyet gösteren Sara Kadın Merkezi olarak kadına yönelik şiddeti ilk etapta en aza indirgemeyi ve devamında ise şiddeti tamamen ortadan kaldırmayı amaçlıyoruz. Kadınlara yönelik çalışmalarımız bu kapsamda Halfeti merkez ve mahallelerine dönük devam edecek.”

 

Yapılan seminerler sonrası kadınlara, üzerinde “Ev di deste te de ye!", "Ji tundiye re bibeje bes!” ve “Senin elinde şiddete dur de!” başlıklarıyla hazırlanan el kitapçıkları dağıtıldı.

Kaynak: HABER BÜLTENİ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..