Harran’a turist gelmez oldu

Harran'a turist gelmez oldu

Kalesi, kümbet evleri, dünyanın ilk üniversitesi ve yetiştirdiği bilim insanları ile dünya bilim merkezlerinden biri olarak kabul edilen Harran, Ekonomi ve terör'ün faturasını ziyaretçisiz kalarak ödüyor.

27 Şubat 2017 - 00:11

 Kalesi, kümbet evleri, dünyanın ilk üniversitesi ve yetiştirdiği bilim insanları ile dünya bilim merkezlerinden biri olarak kabul edilen Harran, Ekonomi ve terör'ün faturasını ziyaretçisiz kalarak ödüyor.

 Arap kökenli vatandaşların yaşadığı, geçmiş tarihinde birçok halka ev sahipliği yapmış olan Urfa'nın Harran ilçesi, kalesi, kümbet evleri, dünyanın ilk üniversitesinin kalıntıları, tarih ve kültür varlıkları ile turistsiz kaldı. 

YOLLAR HARRAN'DA KESİŞİR

Milattan Önce 2 bin 250 yıllarındaki Ebla çivi yazısı ile yazılmış tabletlerde Sümerce ve Akatça’da "seyahat" veya "kervan" anlamına gelen "haran-u" sözcüğünden ismini alan ilçe için, "kesişen yollar" veya "şiddetli sıcak" anlamını çıkaran tarihçiler de var. Mitolojik açıdan bakıldığında, kentin ay tanrıçasına adandığı söylenirken, Kuran'ı Kerim'de, Nuh'tan oldukları ve kutsanmış oldukları kabul edilen Sabii'lerin ana vatanı olarak kabul ediliyor. 

TURİSTSİZ KALDI

Urfa'nın 44 kilometre güneyine düşen Harran, 19 Haziran 1987 tarihinde ilçe yapılarak her ne kadar turizm geliri amaçlansa da Türkiye'nin son 2 yıldır yaşadığı savaş ortamı, ilçeye ziyaretleri sıfıra çekti. Günümüzdeki hali ile turizm açısından önemli bir gelir kaynağı olan Harran, son yılların en sessiz günlerini geçiriyor. Geçmiş yıllarda turist akınına uğrayan ilçede, havaların ısınmasına rağmen neredeyse hiç turist yok. Türkiye'de yaşanan savaş, yabancı ve yerli turistin ilçeye gelmesine engel olurken, ekonomideki dalgalanmalar da yerli turistin neredeyse yok olmasına yol açtı.

ÜNİVERSİTE DEĞİL CAMİ

Dünyanın ilk üniversitesi ve Arap yarım adası ile Ortadoğu’da nam salan İbni Teymiyye ve Battani gibi alim ve bilim adamlarını yetiştiren ilçe, Mardin ve Atina ile birlikte dünya bilim merkezlerinden biri olarak kabul ediliyor. Harran Üniversitesi (Harran Okulu) kalıntılarına halen ulaşılmamış olsa da, Emevi dönemine ait Ulu Cami'nin kalıntıları üniversitenin kalıntıları olarak görülüyor. Caminin minaresi de rasat kulesi olarak tanıtılıyor. Harran Höyüğü'nün kuzeydoğusunda yer alan Ulu Cami, el Firdevs veya Cuma Cami olarak da bilinip Anadolu'nun ilk anıtsal camilerinden biri olarak kabul ediliyor. 

BEDEVİLER YERLEŞTİ

Haçlı Seferleri sırasında büyük zarar gören Harran, Zengiler ve Eyyubi dönemlerinde eski günlerine tekrar kavuşmuştu. Bugün yerleşik olan Arapların ise, yaklaşık 400 yıl önce Osmanlı döneminde getirilen Bedeviler olduğu kabul ediliyor. 

Böyle köklü bir tarihi olan ilçenin geçmiş yıllara oranla turist sayısının yüzde 100'den yüzde 20'lere düştüğünü söyleyen turizm acenteleri ise, bu yılı turistsiz geçirmenin endişesini yaşıyor. 

Kaynak: dihaber

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..