HDP’liler Gözaltıları Protesto Ettiler: Biz Kazanacağız

HDP'liler Gözaltıları Protesto Ettiler: Biz Kazanacağız

Şanlıurfa’da yönetici ve üyeleri gözaltına alınan HDP, "Tüm güçleriyle üzerimize gelseler de biz kazanacağız. Onların bu saldırısı bizi daha çok güçlendiriyor” diye tepki gösterdi. 

07 Aralık 2018 - 22:55 - Güncelleme: 07 Aralık 2018 - 23:21

Şanlıurfa’da yönetici ve üyeleri gözaltına alınan HDP, "Tüm güçleriyle üzerimize gelseler de biz kazanacağız. Onların bu saldırısı bizi daha çok güçlendiriyor” diye tepki gösterdi. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Urfa İl Örgütü, il binasına yapılan baskın ve gözaltıları düzenlediği basın toplantısıyla protesto etti. HDP il binasında yapılan açıklamaya, Urfa milletvekilleri Nimettullah Erdoğmuş, Ömer Öcalan ve Ayşe Sürücü katıldı.

‘BİZ KAZANACAĞIZ’ 

Partilerine dönük saldırıları kınayan HDP Urfa İl Eşbaşkanı Halil Akbaş, iki yılı aşkın bir süredir  Abdullah Öcalan'dan haber alınamadığını, Leyla Güven’in de buna dikkat çekmek amacıyla açlık grevine girdiğini söyledi. Akbaş, “Leyla Güven'in talebi isteği ne ise, bizim talebimiz de odur. Parti olarak bize yapılan bu baskılar karşısında baş eğmeyeceğiz. Halkların haklarına sahip çıkmaları gözlerini korkuttu. Biz onlara fırsat vermeyeceğiz. Dün açıklamadan hemen sonra eylemimizi terörize etmek için baskın düzenlendi. Ancak onlar amacına ulaşamayacak. Tüm güçleriyle üzerimize  gelseler de biz kazanacağız. Onların bu saldırısı bizi daha çok güçlendiriyor” diye konuştu.

 

‘YAŞLISIDAN ÇOCUĞUNA HERKES GÖZALTINA ALINDI’

 

Güven’in başlattığı açlık grevine dikkat çekmek amacıyla 3 gün önce il binalarında sembolik açlık grevi eylemi gerçekleştirdiklerini; ancak polisin açlık grevini bitirdikleri gün parti binalarını bastığını ve onlarca üyeleri ile yöneticilerini gözaltına aldığını hatırlatan HDP Urfa Milletvekili Ayşe Sürücü de, partide bulunan 70 yaşındaki kadından 3 yaşındaki çocuğa kadar herkesin gözaltına aldığını dile getirdi. Sürücü, polisin partinin çaycısı ve partilerinin boya badana işleri için binada bulunan işçileri de gözaltına aldığını ifade etti. Parti olarak tecrit son buluna kadar mücadele edeceklerini vurgulayan Sürücü, “Biz mücadelemizden bir milim bile geri adım atmayacağız. İstedikleri kadar bizi gözaltına alsınlar, tutuklasınlar; ama biz kazanacağız. Bu ülkeye özgürlük getirene kadar sonuna kadar mücadele edeceğiz” dedi.

  

GÖZALTI SAYISI ARTIYOR

 

Öte yandan dün gece yarısına kadar devam eden baskında gözaltına alınan ve ismi öğrenilen parti yönetici ve üyeleri şöyle: "HDP binasının çaycısı (Suriyeli) Halit, Servet Kılıç, Rojda Binici, Faruk Badıllı, Şeyma Badıllı ve 3 yaşındaki çocuğu, Bişar Tüysüz, Serpil Geyik, Nazlı Binici, Cemile Dağtekin (67), Murat Demirkıran, Osman Aydoğdu, Memduh Melik, Bilal Zeren, Mahmut Aslan, Ayşe Doğan, İzzet Karadağ, Ali Çağlayan, Abdullah Polat, Mahmut Manas, Feryal Çelikbaş, Feyaz Geçgel, Abdulstar Söğüt, Mehmet Şahin, Suhhi Koçyiğit, Suphi Çetin, Şükrü Çelik, Mehmet Çiçek (80), Mahmut Kuş, Selvi Öztünç (70), DBP İl Eşbaşkanı Bekir Karakeçili, MEYADER Temsilcisi ve Urfa Barış Annesi Hadle Oğur, Mehmet Ali Oba."

 

Baskın yapılan evinde olmadığı için gözaltına alınmayan DBP İl Eşbaşkanı Sema Aişeoğlu, HDP Urfa İl Eşbaşkanı Aliye Kızıldamar, Hazal Çam, Celalettin Erkmen'in de evlerinde arama yapıldığı belirtildi.  

Kaynak: M.A.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bozova'da silahlı kavga! 8 Yaralı
Bozova'da silahlı kavga! 8 Yaralı
AK PARTİ BİTTİ Mİ? (2)
AK PARTİ BİTTİ Mİ? (2)