HDP Urfa il teşkilatı 4 Kasım operasyonunu kınadı

HDP Urfa il teşkilatı 4 Kasım operasyonunu kınadı

 HDP eş genel başkanları ve milletvekillerinin tutuklandığı 4 Kasım’ın birinci yıl dönümünde operasyon Urfa ’da kınandı.

05 Kasım 2017 - 14:05

 HDP eş genel başkanları ve milletvekillerinin tutuklandığı 4 Kasım’ın birinci yıldönümünde operasyon Urfa ve Antep’te kınandı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) eş genel başkanları ve milletvekillerine yönelik 4 Kasım 2016'da yapılan operasyonun birinci yılında Urfa'da basın toplantısı düzenledi. Parti binalarında düzenlenen toplantıda konuşan HDP’li eşbaşkanlar hazırlanan ortak metni okudu. 

Urfa’da HDP İl Eşbaşkanı Ayşe Sürücü tarafından yapılan açıklamada, “4 Kasım’da demokrasi ve özgürlüğün sesi kısılmak istendi” denildi. 

‘SUSMADIK SUSMAYACAĞIZ’

4 Kasım'ın Türkiye siyasetinde yeni bir darbe girişimi olarak utanç sayfasında yerini alacağı belirtilen açıklamada, “Seçilmişlere yönelik bu saldırı, halkın özgür iradesine, demokratik kazanımlara yönelik kabul edilemez bir siyasi kırım operasyonudur. Faşizmin kurumsallaşmasına önemli adım olarak meclisin işlevsizleştirilmesi, kuşkusuz meclisin çoğulcu ve gerçek muhalif sesi olan HDP’nin susturulması ile mümkün olabilecekti. Asla susmadık, susmayacağız! 4 Kasım 2016’dan bugüne kadar soluk aldığımız her yerde barış ve demokrasi mücadelemiz faşizmin tüm saldırılarına karşı ilerleyerek devam etti. Eş genel başkanlarımız ve tutsak tüm arkadaşlarımızın cezaevlerinde onurlu direnişi bize yol gösterici oldu” denildi.

KALICI BARIŞ İLE DEMOKRATİK ÇÖZÜME

Türkiye'nin son yılda daha baskıcı, şiddetin yaygınlaştığı, krizlerin yoğunlaştığı bir açmaza sürüklendiği ifade edilen açıklamada, şöyle denildi: "Bu gidişata son vermek için bizimle birlikte hareket eden tüm yapılarımızla 4 Kasım darbesine karşı bir arada ve güçlü bir şekilde sesimizi yükseltiyoruz. AKP hükümetine çağrıda bulunuyoruz. Eş başkanlarımız, seçilmişlerimiz ve cezaevlerindeki binlerce siyasi tutuklunun serbest bırakılıp demokratik siyasetin önünün açılması gerekmektedir. Mevcut sorunların çözümünde evrensel hukuk normları esas alınmalı ve ülke var olan koastan çıkarılmalı. Kalıcı bir barış ile demokratik çözüme evrilmelidir.”

Kaynak: mezopotamyaajansi

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Şanlıurfa'da, Sosyal Medya Paylaşıma 10 Tutuklama
Şanlıurfa'da, Sosyal Medya Paylaşıma 10 Tutuklama
Şanlıurfa İçin Meteoroloji uyardı! Sağanak yağış var
Şanlıurfa İçin Meteoroloji uyardı! Sağanak yağış var