HDP Urfa Miting Coşkusu Topçu Meydanı’na Sığmadı

HDP Urfa Miting Coşkusu Topçu Meydanı’na Sığmadı

"Yeni Yaşam" sloganıyla yola çıkan HDP'nin seçim kampanyası peygamberler şehri Urfa mitingiyle devam ediyor. On binlerce Urfalı, sıcak havaya rağmen miting meydanına akın ...

17 Mayıs 2015 - 09:48

10461445_10153350646629214_774410012399015622_n “Yeni Yaşam” sloganıyla yola çıkan HDP’nin seçim kampanyası peygamberler şehri Urfa mitingiyle devam ediyor. On binlerce Urfalı, sıcak havaya rağmen miting meydanına akın ederken, politikalarıyla büyük tepki toplayan AKP’nin oy deposu olarak gördüğü Urfa’da, bu kez tüm göstergeler HDP’den yana. Miting öncesi Topçu Meydanı’na sığmayan Urfalılar, halkın Azadî Meydanı dediği Rabia Meydanı’na aktı. Seçim mitingleri sürdüren HDP’nin bugünkü durağı olan Urfa’da, sıcak havaya rağmen Urfalılar miting alanına saatler öncesinden akın etti. “Kenan Evren’in 10 barajına sığınanların saraylarını yıkmaya geliyoruz”, “Bize engel olarak baraj değil, Pasifik’i getirseniz boştur”, “Baraj dediğin nedir ki loooo He De Pe”, “Hatalı sollama ölüm getirir, hatalı oylama zulüm getirir” dev pankartlarının açıldığı miting alanına, gençler dört bir koldan “Geliyor Apocular geliyor” sloganıyla yürüdü.
Kadınların ulusal, gençlerin ise gerilla kıyafetleriyle yerini aldığı miting alanında, programın başlaması öncesi davul ve zurnalar eşliğinde halaylar çekildi. HDP bayraklarıyla süslenen miting meydanında bulunan ağaçların üzeri de miting öncesi dolup taştı.
Mitingin başladığı saat 14.00’te yer gök adeta HDP olurken, meydan hep bir ağızdan “Bizler HDP, bizler Meclis’e” sloganıyla inledi. Meydanı dolduranlar kesintisiz haykırdıkları “Bijî Serok Apo” sloganında birleşti. Renkli görüntülerin oluştuğu miting meydanında, bir gencin elinde tuttuğu ayakkabı kutusunun üzerine “Bizde bir tane, sizde milyon tane” yazdığpı görüldü.
Topçu Meydanı çok kısa bir sürede dolup taşarken, alana sığmayan Urfalılar, Topçu Meydanı’nın yanında bulunan halkın Azadî Meydanı dediği Rabia Meydanı’na aktı. İbre bu kez HDP’yi gösteriyor AKP’nin yüksek oy aldığı kentlerden biri olan Urfa’da, bu kez ibre HDP’yi gösteriyor. Listesinde tüm halkları temsil eden HDP’de, aynı zamanda tüm inançlar da yerini alıyor. HDP adayları Osman Baydemir, Dilek Öcalan, İbrahim Ayhan, Leyla Güven, Ziya Çalışkan, Yasin Batan, Gülcan Avcı, Serhat Dicle Yüksel, Rasim Çakmak, Yağmur Akay ve Ayşe Doğan günlerdir Urfa’da, ilçelerinde, köylerinde ve tüm sokaklarında kent halklarıyla buluşuyor. ‘Apê Osman’a ilgi büyük 2014 yerel seçimlerde Urfa Büyükşehir Belediye Eşbaşkan Adayı olan ve partisinin oylarını yüzde 110 artıran Osman Baydemir, bu kez yine aynı kentte milletvekili adayı. Urfa halkının büyük ilgisini toplayan Baydemir ve diğer HDP adayları, gittikleri ilçe, köy, mahallelerde miting alaylarıyla karşılanıyor. Urfalıların “Apê Osman” diyerek bağrını açtığı Baydemir, çocukla çocuk, yaşlıyla yaşlı, esnafla esnaf, çiftçiyle çiftçi, işçiyle işçi, emekçiyle emekçi olarak kentte sevilen önemli simalardan oldu. ‘Öcalan Meclis’e’ HDP’nin diğer önemli bir adayı ise Dilek Öcalan. Kürt kadın hareketinin tercihi olan Dilek Öcalan, taşıdığı soy isimle sadece Urfalıların değil, tüm dünyanın dikkatini çekti. Gittiği her yerde yoğun ilgi toplayan Öcalan için tek bir slogan atılıyor. Öcalan, seçim turları boyunca sürekli “Öcalan Meclis’e” sloganıyla karşılanıyor. Araplardan AKP’ye tepki, HDP’ye sevgi Yaklaşık 1 milyon seçmeni bulunan ve önemli bir kısmını oluşturan Arap halkından olan HDP vekil adayı Yasin Batan ile Kürt siyaseti ilk kez Arap halkıyla buluşuyor. AKP’nin oy deposu olarak gördüğü Arap halkı, bu seçimde AKP hükümetine oldukça tepkili. Yıllarca iktidar partilerine oy vermelerine rağmen hiçbir hizmet almadıklarını ve bu nedenle öfkeli olan Arap halkı, Akçakale ilçesinde AKP’nin adaylarını yuhalayarak, HDP’ye kucak açtı. Özellikle Batan’ın HDP listesinde yer almasından oldukça memnunlar. Êzidî adaya büyük destek Urfa’nın Viranşehir ve Suruç ilçesinde yaşayan ve devletin sürekli mağdur ettiği Êzidî halkı da HDP Urfa listesinde temsilini buldu.
Viranşehir Êzidî halkından olan Serhat Dicle Yüksel’e sadece Êzidî halkından değil, tüm inançlardan ve halklardan da destek alıyor. Yüksel, Şengal katliamından dolayı Viranşehir’e gelen Êzidî yurttaşların ve tüm ezilen halkların sorunlarına çözüm gücü olmayı hedefliyor. Anneler seçim kampanyasında HDP listesinde gösterilen ancak YSK tarafından reddedilmesine rağmen bir aday gibi durmadan seçim kampanyası yürüten Hadle Oğur, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlık döneminde “Örgütün iç infazı” diye defalarca kez istismar ettiği Hilal Oğur’un annesi.
Aynı zamanda Barış Annesi olan Hadle Oğur, hem Kürt siyasi hareketinin hem de tüm kesimlerin sevgi ve saygısını kazanan bir anne. Tüm kimlikler HDP’de HDP’nin diğer adayları İbrahim Ayhan geçen dönem Meclis aritmetiğiyle, Leyla Güven Kürt kadın hareketiyle, Ziya Çalışkan emekçiliğiyle, Gülcan Avcı öğrenciliğiyle, Yağmur Akay ev emekçiliğiyle, Ayşe Doğan kadın ve Rasim Çakmak ise köylü kimliğiyle HDP aday listesinde yer bularak, seçim kampanyalarını toplumun tüm kesimleri içinde yürütüyorlar. (DİHA)