Hiç Bir Canlı Türünde Görülmeyen Katliamlar

Hiç Bir Canlı Türünde Görülmeyen Katliamlar

    İnsanlık tarihi medeniyetler tarihi olduğu gibi aynı zamanda hiç bir canlı türünde görülmeyen katliamlar tarihidir. Ispanya-Astek ve Mayalar, ABD-Amerika yerlileri, Rusya-Çerkezler, Osmanlı-Ermeni, Suryani, Rum ve Kürtler, ...

03 Haziran 2016 - 23:27

    İnsanlık tarihi medeniyetler tarihi olduğu gibi aynı zamanda hiç bir canlı türünde görülmeyen katliamlar tarihidir.
Ispanya-Astek ve Mayalar, ABD-Amerika yerlileri, Rusya-Çerkezler, Osmanlı-Ermeni, Suryani, Rum ve Kürtler, Almanya-Yahudi ve çingeneler, Fransa-Cezayirliler, İsreil-Filistinliler.
Jenosite varan bu katliamları yapanlar bu günün medeniyetin beşiği denen ülkeleri yöneten tarihi ile öğünen beyaz ırktan başkası değil. Alman parlamentosu 1 çekimser 1 red oya karşı 1915 olaylarını toplu kıyım yani jenosit olduğunu kabul etti.Aynı Almanya 2.paylaşım savaşında Nazi partisinin yaptıklarından dolayı Yahudilerden özür dileyerek örnek bir davranışta bulunmuştu.Geçmisindeki kara leke ile hesaplaştı.
1915 te olanları Osmanlı ordusunun baş komutanı Almandı deyip paydaş aramak “Silah arkadaşımız sırtımızdan vurdu ” demek paniklenen devekuşu gibi kafayı kuma gömmekten başka bir şey değil.
Yada ” tencere dibin kara, seninki benden kara”.
Egemenlerin çıkarı için yapılan bu katliamlarda halklar alet olmuşlarsada sorumlu tutulamazlar.Fakat Almanya gibi olayların tekrarı olmasın diye özür dilemeyi bilmeliler.
Adı üstünde olan paylaşım savaşlarının halkların çıkarına savaş olmadığını, egemenlerin çıkar savaşı olduğunu biliyoruz.
Urfa nın yerlisi ve Urfa nın kurtuluş savaşında rolü olan bir ailenin ferdiyim. O dönem yaşananları dedemin evinin yakıldığını, bir çok acı olayı birinci ağızdan dinleme olanağım oldu.”Onlar böyle yaptı, biz böyle yaptık”anlatılara takılmadan şehrimi terk eden Ermenilerin bıraktıkları mimari eserleri , müzik ve el sanatlarına katkılarını gördüm.Müzisyen Cırce ve Bogosu tanıdım, iğneci Şerif amcanın dakikliğini hep şaşırarak gözlemledim.Şehrimin bu güzel insanları bu gün yok.Tarihe kayıt düşmüş 280 kilisede.
Öyle yada böyle din değiştirenlere hala geçmisin etkisi ile alaylı bir şekilde” dönme” dendiğini, eş diye alınan Ermeni kızlarının, kadinlarının gizli gizli ağladıkları nı çocuklarından dinledim.Ailelerin evlatlık aldığı nesile yetiştim, Ermeni kökenli olduğunu yeni söyleyebilen arkadaşlarımı yeniden tanıdım,açılarını şahit oldum.
Amacım egemenlerin dışında kimseyi suçlamak değil.Sadece empati yapmaktı amacım.Söylendiği gibi 1915 tarihçilere bırakılacak kadar uzak bir tarihte değil.Felaketler doğru değerlenmediğinde egemenlerin insafına bırakılırsa devam eder.Dün Ermeni,bu gün Kürt.Almanya yahudilerden özür dilemekle Almanları yüceltti.Ata kabul edilen egemenlerin çıkar için yaptıkları katliamlar halkın geleceğinin sırtına vurulan kambur dur.