Irmak : O Zihniyet Karşımızda Duramaz

Irmak : O Zihniyet Karşımızda Duramaz

Kobanê sınırındaki 8 Mart mitinginde konuşan DTK Eş Başkanı Selma Irmak, bu örgütlülükle ne sistem ne de zulumkar erkek zihniyetinin karşılarında duramayacağını belirterek, "Kadın ...

08 Mart 2015 - 12:20

11020219_375168059355132_8032158428382497989_n Kobanê sınırındaki 8 Mart mitinginde konuşan DTK Eş Başkanı Selma Irmak, bu örgütlülükle ne sistem ne de zulumkar erkek zihniyetinin karşılarında duramayacağını belirterek, “Kadın sorunu evrensel bir sorundur. Kobanê’de direnen kadınlar, Kürt kadınlarının adını tüm cihana duyurmuştur. Binlerce yıl boyunca bu kadınlar tarih içinde yaşayacaktır” dedi.
8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle Suruç’a bağlı Mehser köyünde düzenlenen ve binlerce kadının katıldığı mitingde konuşan Suruç Belediyesi Eş Başkanı Zuhal Ekmez, Rojava devrimi ve Kobanê direnişine adını veren YPJ’li kadınlar ve alanda bulunan kadınların gününü kutladı. Kobanê Kantonu Halk Meclisi Eş Başkanı Eyşe Efendi ise, bir evden bir kaç şehit veren Kobanê halkı ve YPJ’li kadınların sayesinde özgürlüğüne kavuşan Kobanê ve Kobanê’nin sembolü olan Miştenur’un tam karşısında durmaktan mutluluk duyduğunu belirtti. Efendi, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın felsefesinden yola çıkarak canları pahasına bir direniş sergileyen YPG ve YPJ savaşçıları ile direnişe destek veren kuzey halkını selamladı.
Kobanê Kantonu adına konuşan Fevziye Ebdi, kadınları selamlamasının ardından HDP Kars Milletvekili Mülkiye Birtane, bir konuşma yaptı.
Öcalan’ın mesajı coşkuya neden oldu
Yapılan konuşmaların ardından PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar gününe ilişkin mesajı İmralı Heyeti’nden KJA Aktivisti Ceylan Bağrıyanık tarafından okundu. Mesaj, alanda büyük bir coşkunun yaşanmasına neden oldu. Mesaj dakikalarca alkışlandı.
‘Arin’ler direnişin yolunu açtı, Kader ve Sibel’ler devam ettirdi’
Daha sonra konuşan DTK Eş Genel Başkanı Selma Irmak ise, özgür Kobanê topraklarının hemen karşısında olmanın en büyük kutlama olduğunu belirtti. Kobanê ve Suruç arasındaki yapay sınırların artık hiç bir öneminin kalmadığına vurgu yapan Irmak, “Kobanê’deki kadın savaşçıları selamlıyoruz. Mücadelelerinin önünde saygıyla eğiliyoruz” dedi. Irmak, 8 Mart haftasında bile şu ana kadar 7 kadının katledildiğine dikkat çekti. “Bunun karşısında ne yapacağız. Bunun karşısında yapmamız gerekenleri bize Arin Mirkan yol açtı, Kader ve Sibeller devam ettirdi. Sonuna kadar da direnişimize, mücadelemize devam edeceğiz. Kürt ulusal mücadelesi Amed zindanında kendi ateş topu yaparak sistemin orta yerinde patlamıştır. Ne diyordu bedenini ateş topu haline getiren büyük devrimciler, ‘direnmek yaşamaktır.’ Bizde bu şiarla yollarını takip etmeye devam edeceğiz.” diyen Irmak, kadın örgütlülüğünün gerekliliğine dikkat çekti. Toplumun direğinin kadın olduğunu, kadının özgürleşmeden toplumun da özgürleşmeyeceğini belirten Irmak, “Bu örgütlülükle ne sistem ne de zulumkar erkek zihniyeti karşımızda duramaz. Kadın sorunu evrensel bir sorundur. Kobanê’de direnen kadınlar Kürt kadınlarının adını tüm cihana direnişiyle duyurmuştur. Binlerce yıl boyunca bu kadınlar tarih içinde yaşayacaktır. Biz Kürt kadınları olarak yaşamımızın sonuna kadar o kadınlar ve Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın takipçisi olacağız” dedi.
Sınırdaki miting İstanbul MKM Sanatçısı Zelal Gökçe ve Koma Arin Müzik Grubu’nun verdiği konserle sona erdi. Kaynak : URFA (DİHA)