IŞİD’in Sincar’daki Yeraltı Tünelleri Görüntülendi

IŞİD’in Sincar’daki Yeraltı Tünelleri Görüntülendi

Stratejik Sincar kasabasına giren peşmerge güçleri, koalisyon hava bombardımanına 15 ay dayanan IŞİD'ın sırrını ortaya çıkardı. Al Jazeera, IŞİD'in Sincar'daki yeraltı tünellerini görüntüledi. IŞİD'in Suriye’deki merkezi ...

12 Aralık 2015 - 23:32

Sincar IŞİD tünelStratejik Sincar kasabasına giren peşmerge güçleri, koalisyon hava bombardımanına 15 ay dayanan IŞİD’ın sırrını ortaya çıkardı. Al Jazeera, IŞİD’in Sincar’daki yeraltı tünellerini görüntüledi. IŞİD’in Suriye’deki merkezi Rakka ile Irak’ın Musul kenti arasındaki yolun üzerinde stratejik bir nokta, Sincar (Şengal) kasabası. Çoğunluğu Ezidilerden oluşan bölge halkı, IŞİD’in Ağustos 2014’teki saldırısı ile kitlesel göçe zorlandı. IŞİD’in eline geçen bölgeyi geri almak için 15 ay çemberi daraltan peşmerge güçleri Kasım 2015’te Sincar’a girdi. Peşmerge güçleri, IŞİD’ın Sincar’da kazdığı tünel ağına girerken, bombalı tuzak endişesiyle dikkatli. Yeraltındaki IŞİD Yoğun hava bombardımanı IŞİD için en ciddi caydırıcı güç. Koalisyon güçleri, Kobani (Ayn El Arab)’den sonra bu gücü kritik bölgelerde daha yoğun bir şekilde kullanıyor. Sincar da bu bölgelerden biriydi. Kürt güçler kasabayı yeniden ele geçirdiklerinde, IŞİD’ın onca zamand koalisyon bombardımanına nasıl dayandığının sırrını da çözdü: Tüneller.
Stratejik kasabanın altına IŞİD’ın bir tünel ağı kazdığı ortaya çıktı. Konuştuğumuz Peşmerge yetkilileri, örgütün ağır hava bombardımanlarından bu tüneller sayesinde korunduğunu anlattı.
IŞİD mensupları, kasaba içindeki stratejik bölgelere, Peşmerge ateşine maruz kalmadan gidebilmek ve koalisyon hava saldırılarından korunmak için bu tünelleri kullanıyordu. Jeneratörlerle elde edilen enerjiyle çalıştırdıkları elektrikli deliciler tünel kazımını çok hızlı hale getiriyordu. Bölgenin kum ve kireç taşından oluşan zemini IŞİD tünel kazıcılarının işini daha da kolaylaştırıyordu. Tünel savaşı taktikleri Bizimle beraber tünelleri gezen Peşmerge yetkilileri, IŞİD’in tünelleri sığınak olarak yapmaya başlasa da zaman içerisinde onları farklı amaçlarla kullanmayı da keşfettiğini anlatıyor. Bunlardan birincisi Peşmerge mevzilerine ulaşarak içeri sızmak. Hedef bölge kalabalık veya sessizce ulaşılması zor olduğunda, istenen bölgeye kadar tünel kazılıyor, büyük miktarda patlayıcı yerleştirilip havaya uçuruluyordu. Patlamanın şokunu atlatmaya çalışanlara da yer üstündeki güçleri ile saldırıyorlardı.
Tünellerin ikinci bir kullanım şekli de keskin nişancıları gizlice ön hatlara ulaştırmaktı. Meskûn mahâl çatışmalarında, karşı tarafa yaklaşma konusunda zorluk çeken IŞİD, kazılması daha hızlı, dar tünellerle, Peşmerge’nin beklemediği bölgelere keskin nişancılarını geçiriyordu. Gece tüneli kullanarak diğer tarafa ulaşan nişancılar, gündüz sürpriz saldırılar gerçekleştiriyordu.
Kaynak: Al Jazeera