Klaus Schmidt Urfa’da yaşayacak

Klaus Schmidt Urfa'da yaşayacak

Göbekli Tepe kazılarının başlatıcısı ve 20 yıllık emekçisi Alman Arkeolog Klaus Schmidt’in anısını eşi Çiğdem Schmidt, Urfa'daki anı evinde yaşatacak.

14 Eylül 2018 - 22:53

Göbekli Tepe kazılarının başlatıcısı ve 20 yıllık emekçisi Alman Arkeolog Klaus Schmidt’in anısını eşi Çiğdem Schmidt, Urfa'daki anı evinde yaşatacak.

Tarihin başlangıç noktası olarak nitelendirilen Göbekli Tepe ibadet merkezi kazılarını başlatan ve 2014 yılında yaşamını yitiren Alman Arkeolog Klaus Schmidt’in 1994-2014 yılları arasında Urfa'da kullandığı ev, Anı Evi olarak hazırlandı. Göbekli Tepe kazılarında önemli rol oynayan  Klaus Schmidt'in yaşamını yitirmesinden sonra eşi Çiğdem Köksal Schmidt, uzun zamandır üzerinde çalıştığı projeyi tamamlayıp Anı Evi'nin kapılarını ziyaretçilere açtı. 

200 yıllık geçmişi olan Urfa'nın eski mimarisi ile yapılan taş evin 20 yıl boyunca Göbekli Tepe kazı ve araştırma çalışmalarının merkezi olduğunu belirten Schmidt, 1994 yılında eşi Klaus Schmidt’in kazı ekibinin konaklaması için bu evi satın aldığını söyledi. 

KLAUS VE GÖBEKLİTEPE

Schmidt, uzun süren bir çalışmanın ardından anı evinin kapılarını da açtıklarını belirterek, "Sonbahar ayından itibaren böyle bir projeyi denemeye başlamıştım. Artık herkes ziyaret edebilecek. Her gün 10.00 ile 18.00 arası Anı Evi'nin kapısı açık olacak. Ben burada olmasam dahi bu sergi sürekli gezilebilecek. Burası Urfa'nın çok karakteristik eski taş evlerinden biri. Büyük bir avlusu var. Avlu içinde fotoğraf ve resim sergisi gezilebilir. Fotoğraf sergisinde 3 farklı tema var. Biri eşim Klaus'un çocukluğu. Arkeoloji eğitiminden Göbekli Tepe'ye gelen yolunu anlatıyor. Bir diğeri Göbekli Tepe kazı çalışmalarından fotoğrafların olduğu bölüm. Bir de evin kendi hikayesine ait bir kaç fotoğraf olacak. Bu ev 20'inci yüzyılın başlarında hastane olarak kullanılmış. O zamandan elimize ulaşan bazı görseller var" şeklinde konuştu. 

GÖBEKLİTEPE BİLİNCİ

Aynı zamanda Göbekli Tepe'den esinlenerek 20 yıldır yaptığı resimlerden de bir köşe oluşturduğunu belirten Schmidt, sergi ve Anı Evi'ndeki projelerin henüz bitmediğini daha da genişleyeceği bilgisini verdi. Schmidt, Anı Evi ile ilgili projesine şu sözlerle devam etti: "Serginin yanı sıra evde arkeoloji, kültür, sanat ve çocuklar için atölyeler düşünüyorum. Amacım hem bizim 20 yıldır Göbekli Tepe'de yaptığımız çalışmaların tarihini ve Klaus'un yaptığı çalışmaları aktarmak ve onun hatırasını yaşatmak, hem de Göbekli Tepe bilincini buraya gelecek insanlarla birlikte ileriye taşımak" dedi. 

Öte yandan Schmidt'in Anı Evi'nde sadece fotoğraf ve resim sergisi bulunmuyor. Aynı zamanda uzun yıllar Göbekli Tepe kazılarında Schmidtlere eşlik eden Silex isimli köpek de var. Göbekli Tepe'de geçirdiği bir kaza sonucu ağır yaralanan Silex, Klaus Schmidt Anı Evi'nde tedavi edildikten sonra, kedi, tavşan ve balıklarla birlikte gelecek misafirlere eşlik etmeye hazır. 

GÖBEKLİ TEPE 

İnsanlığın inşa ettiği ilk tapınak olma özelliği taşıyan Göbekli Tepe, tarihin de yeniden yazımına neden oldu. Göbekli Tepe, Urfa'nın 15 kilometre kuzeydoğusunda yer alıyor. 

12 bin yıllık geçmişiyle insanlığın en eski tapınağı olarak kabul edilen Göbekli Tepe, bu unvanı İngiltere'de bulunan Stonehenge'den aldı. Bu durum tarih yazımının da güncellenmesine neden oldu. Kazıların başladığı 1994 yılından itibaren uygarlığın kökeni hakkındaki bilgileri değiştiren Göbekli Tepe, hayvan figürleriyle yontulmuş taşları ve T biçimli sütunlarıyla 12 bin yıllık dairesel yapılardan oluşmakta. Bu tarih, tarım devriminden hatta ondan da önceki çanak çömlek yapımının icadından bile daha eski.

 

Dünyanın en eski tapınağı olarak bilinen Göbekli Tepe, Bahreyn’in başkenti Manama’da gerçekleştirilen UNESCO'nun 42'inci Dünya Miras Komitesi toplantısında UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne kaydedilmesine karar verildi.

 

 

Kaynak: MA / Arjin Dilek Öncel

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x