Kofi Annan hayatını kaybetti

Eski Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Kofi Annan hayatını kaybetti
18 Ağustos 2018 - 15:13

Eski Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

1938 yılında Gana'da doğan ve 1997'den 2006'ya kadar BM'nin genel sekreterliği görevinde bulunan Annan, insan hakları ve küresel çatışmaları önleme konusundaki çabaları nedeniyle 2001 yılında Nobel Barış Ödülü'ne layık görülmüştü.

 Tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybettiği açıklanan Annan, evli ve üç çocuk babasıydı.

KOFİ ANNAN KİMDİR?

8 Nisan 1938'de Gana'nın Kumasi şehrinde doğdu. Henry Reginald ve Victoria Annan'ı çocukları olarak, kardeşi Efua Atta ile beraber ikiz olarak dünyaya geldiler. Babası Leve Brothers'da ihracatçılık yapıyordu, ve ailesinin durumu Gana'ya göre çok iyiydi.

Bu durumları Kofi'yi 1870'lerde kurulan Mfantsipim yatılı okuluna gönderilmesine yardımcı oldu. Üniversite eğitimini Gana, ABD, ve İsviçre'de yaptıktan sonra BM'de çalışmaya başladı Bütün iş hayatı boyunca, Birleşmiş Milletler'in değişik branşlarında çalıştı. Genel Sekre seçilmeden önce, Genel Sekreter Müsteşarlığı yapmaktaydı.

13 Aralık1996'da Boutros Boutros-Ghali'den sonra Birleşmiş Milletler'in yedinci Genel Sekreteri olarak seçildi. 200 yılında Nobel Barış Ödülü'nü kazandı. 10 yıllık bir hizmetten sonra Annan 1 Ocak 2007 görevini Güney Koreli Ban Ki-moon'a devretti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum