Küçük Yusuf Okuyup Doktor Olacağım

Küçük Yusuf Okuyup Doktor Olacağım

Şanlıurfa merkeze bağlı Ulucanlar köyüne bağlı Karagöz mezrasında yaşamını sürdüren 9 çocuklu ailenin 6. çocuğu olan 8 yaşındaki Yusuf Ç. 6 yıl önce sobanın ...

01 Aralık 2014 - 22:50

kucuk_yusuf_okuyup_doktor_olacagim_h7754Şanlıurfa merkeze bağlı Ulucanlar köyüne bağlı Karagöz mezrasında yaşamını sürdüren 9 çocuklu ailenin 6. çocuğu olan 8 yaşındaki Yusuf Ç. 6 yıl önce sobanın üzerindeki çaydanlığın üzerine düşmesi sonucu vücudun bir kısmı yandı. Dünya AIDS gününde kış mevsiminde Küçük Yusuf ayağında terlikle dolaştığı görüldü.
1 Aralık Dünya AIDS Günü. Dünya Sağlık Örgütü’nün açıkladığı rakamlara göre dünyada AIDS virüsü taşıyan 35 milyon kişi var, 2.1 milyonu geçen sene virüsü kaptı. Virüsün geçen yıl en çok yayıldığı yer Afrika. Türkiye’de yüzde 72’si erkek olmak üzere 6 bin 802 AIDS hastası var. Şanlıurfalı Küçük Yusuf’ta bunlardan biridir.
Babası Mehmet Ç. tarafından Şanlıurfa’ya getirilen küçük Yusuf, Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yanık Ünitesinde tedavi görürken, yanlışlıkla verilen HIV virüslü kanla AIDS hastalığına yakalandı sağlık bakanlığına acılan dava devem ediyor.
Ulucanlar İlköğretim 3 sınıfına giden Yusuf Ç. okulu ve arkadaşlarını çok sevdiğini belirten ,küçük Yusuf okuyup Doktor olacağını ve yoksul hastalara bakacağını söyledi Yusuf Ç. (8) boş zamanlarında köyde kardeşleri ile oyun oynarken geçiriyor. Baba Mehmet Ç. “Allaha çok şükür Yusuf çok iyi çok çalışkan sürekli okuyor büyüdüğünde doktor alacağını söylüyor her 6 ayda bir Ankara’ya Kontrol a götürüyorum doktorlar bana böyle giderse Yusuf ilişir diyorlar bizde buna çok sevindik sağlık bakanlığına açtığımız dava devam ediyor dosya Danıştay gitti onu bekliyoruz ben Yardımcı köyünde sağlık ocağında asgari ücretle çalışıyorum çalıştığım için çocukların okul maaşları kesildi. bu parayla 10 kişilik aileyi besliyorum gece eve geldiğim zaman zamanım olursa Yusuf’un dersleri ile ilgileniyorum diye konuştu.
Küçük Yusuf boş zamanlarında köyde kardeşleri ile oyun oynuyor Ayağında çorap olmayan ve lastik terlikle oyun oynarken göze çarptı.