Mezra Mahallesinin Musluklarından 3 yıldır Kanalizasyon Suyu...

Mezra Mahallesinin Musluklarından 3 yıldır Kanalizasyon Suyu Akıyor

URFA (DİHA) - Birecik'e bağlı Mezra Mahallesi sakinlerinin musluklarından içme suyu tahliye kanallarına atık suların karışması nedeniyle 3 yıldır kanalizasyon suyu akıyor. Urfa'nın Birecik ilçesine bağlı ...

22 Ocak 2016 - 23:09

680x365cc-urf-21-01-16-mezra-halkiURFA (DİHA) – Birecik’e bağlı Mezra Mahallesi sakinlerinin musluklarından içme suyu tahliye kanallarına atık suların karışması nedeniyle 3 yıldır kanalizasyon suyu akıyor. Urfa’nın Birecik ilçesine bağlı 10 bin nüfuslu Mezra Mahallesi’nin kanalizasyon suları, Fırat nehrinden temiz su elde etmek için yapılan tahliye kanallarına dökülüyor. Kanalizasyon ve temiz içme suyu şebekesinin birbirine karışması nedeniyle salgın hastalık tehdidi altında bulunmalarının yanı sıra kanalizasyon sularının özellikle yaz aylarında etrafa yaydığı pis koku mahalle sakinlerini canlarından bezdirmiş durumda. Daha önce direkt Fırat nehrine dökülen kanalizasyon suyunun tahliye kanalına eklendiğini belirten Birecik Belediyesi’nin HDP’li Meclis Üyesi Abdullah Bozkurt, içme suyu ile kanalizasyon sularının birbirine karıştığı bu suyu içmek zorunda kaldıklarını ifade etti. “Yarın salgın hastalıklar baş gösterirse bu sağlıksız su yüzünden olacaktır” diyen Bozkurt, arkadaşlarıyla birkaç kez konusu belediye meclisi gündemine getirmelerine rağmen Belediye Başkanı’nın bir sorun olmadığını savunduğunu aktardı.
Ancak bu duruma dair fotoğraf çekip, gösterdiklerinde ise Belediye Başkanı’nın ‘yapacağız’ demekle yetindiğini dile getiren Bozkurt, tüm mahallenin 3 yıldan bu yanadır kanalizasyon suyu içmeye devam ettiğini kaydetti. Bozkurt, var olan içme suyunun bırakın içmeyi, temizlenmeye bile müsait olmadığını ifade etti. ‘Dinden, temizlikten bahsedenler gelip görsünler’ Mahalle sakinlerinden Emin Çoban de yaşadıkları bu sorun karşısında yetkililerle “İnanmıyorsanız gelin kendi gözünüzle görün. Tüm Türkiye sesimizi duysun. İslamiyet’ten, dinden, temizlikten bahsedenler gelsin burayı bir görsün. Gidip orada oturmakla olmaz. Hizmet yapıyoruz diyeceklerine gelip burayı bir görsünler” sözleriyle seslendi. Mezra sakinlerinin yaşadığı bu sorunu yönelttiğimiz AKP’li Birecik belediyesi ise sorunu 3 yıl önce var olmayan Urfa Su ve Kanalizasyon İşleri Başkanlığı’na (ŞUSKİ) havale etti. AKP’li Urfa Büyükşehir Belediyesi bağlı ŞUŞKİ yöneticilerinden Müslüm Kayır da, Mezra Mahallesi sakinlerinin sorunun kaynağı olarak gösterdiği içme suyu kanalının yağmur suyu kanalı olduğunu iddia etti.