Orta Doğu Şeyhanlıları Urfa’da buluştu…

Orta Doğu Şeyhanlıları Urfa'da buluştu…

Orta Doğu bulunan Şeyhanlı aşiretine mensup seyyid ve şerifler birlik beraberlik için Şanlıurfa'da bir çatı altında bir araya gelmek için toplandılar.

21 Ağustos 2017 - 19:45 - Güncelleme: 21 Ağustos 2017 - 23:46

Orta Doğu bulunan Şeyhanlı aşiretine mensup seyyid ve şerifler birlik beraberlik için Şanlıurfa'da bir çatı altında bir araya gelmek için toplandılar.

 Orta Doğu Şeyhanlı aşireti mensupları Şeyhanlı Seyyid ve Şeriflerin Toplandığı  Şeyhanlı Eğitim Kültür Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğinde bir araya gelerek Seyyid ve Şeriflerin birlik beraberlik içerisinde yaşam biçimlerini ,kültürlerini bir sonraki kuşağa aktarmak için yapılan çalışmalar hakkında bilgi alışverişinde bulunuldu.

Şeyhanlı Eğitim Kültür Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğine ziyarette bulunan Irak ,İran ve Libya’dan gelen Seyyid ve Şerifler’in  ortak Görüşü" Allah Birlik ve Beraberliğimizi bozmasın. Bu Konuda Başkanımız Çiçekli’nin Yanında olacağız ve bulundukları ülke ve kentlerde temsilcilik açacaklarını belirtiler.

Şeyhanlı Eğitim Kültür Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı yaptığı açıklamada ; Peygamber Efendimizin torunu Hazret-i Hasan (r.a.)ın soyundan gelenlere "şerif" deniliyor. Hazret-i Hüseyin (r.a.)ın soyundan gelenlere de "seyyid" deniliyor. Bu iki soydan gelen kutlu soy kütüğünde kaydı bulunan seyyid ve şerifler Şanlıurfa'da bir çatı altında bir araya gelmesi bizleri ziyadesiyle memnun etti.

Akrabalarımızın bizleri ziyaret amacı Seyyid ve Şeriflerin birlik beraberlik içerisinde yaşam biçimlerini ,kültürlerini bir sonraki kuşağa aktarmak için yapılacak çalışmalarda katkı sunmak ve temsilcilik başvurusuydu.

Şeyhanlı Eğitim Kültür Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği olarak Türkiye ve  Türkiye dışında bulunan Şeyhanlı aşiretine mensup Seyyid ve Şeriflerin bulunduğu Avrupa ve orta Asya daki akrabalarımızla yardım ve dayanışmak için temsilcilikler açacağımızı deklare etmiştik. Bizlere başvurular başladı kısa bir zamanda neticelendirerek akrabalarımızla irtibat kurmuş olacağız.

Hazret-i Fâtımâ ile Hz. Ali'nin evlâdından Hz. Hüseyin'in soyundan gelenlere seyyid; Hz. Hasan'ın soyundan gelenlere şerîf denir. Evlâd-ı Resûl olan bu kıymetli insanlara Abbâsîler, Memlûkler gibi İslâm devletlerinde hürmet gösterilirdi. Osmanlı Devletinde de gösterilen hürmetin yanında, onlara âit işleri görmek için vazifeli memur tayin edilmiştir. Nakibüleşraf adı verilen ve sâdâttan (seyid ve şerîflerden) seçilen bu memur, Peygamber efendimizin torunlarının işlerine bakar, neseplerini kayd ve zapteder, doğumlarını ve vefatlarını deftere geçirir, onları adi işlere ve şanlarına uygun olmayan sanatlara girmekten men ederdi. Fena hâllere düşmelerine mâni olur, haklarını korurdu. Fey ve ganimetten onların hisselerini alıp aralarında dağıtırdı. Bu sülâleden olan kadınların küfvü, dengi olmayanlarla evlenmelerini men eylerdi. Nakibüleşraf bütün bu vazifeleriyle, Peygamber efendimizin torunlarının umumi bir vasisi durumundaydı diyen Başkan Mustafa Çiçekli " Birliğimizi Beraberliğimiz için akrabalarımızı Yine Aynı Çatı Altında Toplanmaya davet ediyorum. Dedi

 

 

Kaynak: haber merkezi

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..