Pakistanda Okula Silahlı Baskın: 130 Öğretmen ve Öğrenci Öldü

Pakistanda Okula Silahlı Baskın: 130 Öğretmen ve Öğrenci Öldü

Pakistan'ın Peşaver kentinde silahlı kişiler bir askeri okuldaki yüzlerce öğrenci ve öğretmeni rehin aldı. Olayda 130 öğrenci ve öğretmen hayatını kaybederken 122 kişi de yaralandı. ...

16 Aralık 2014 - 14:38

pakistanda_saldiri_130_kisi_oldu_122_kisiden_fazla_kisi_yarali_h5998Pakistan’ın Peşaver kentinde silahlı kişiler bir askeri okuldaki yüzlerce öğrenci ve öğretmeni rehin aldı. Olayda 130 öğrenci ve öğretmen hayatını kaybederken 122 kişi de yaralandı. Kanlı saldırıyı Taliban’ın ‘Tahrik-i Taliban Pakistan’ adı verilen bir kolu üstlendi. Öğrencilerin okula veda partisi için gittiği öğrenildi. ÜÇ GÜN YAS İLANI Pakistan Başbakanı Navaz Şerif ve Genelkurmay Başkanı Rahil Şerif, Peşaver’deki kanlı okul baskının ardından bölgeye hareket etti. Peşaver kentinin bağlı olduğu Hayber Paktunhva eyalet yönetimi de üç günlük yas ilan etti.
“İNTİHAR KOMANDOSUYUZ” Üzerlerinde bomba bulunan altı Taliban militanının, okula girerek etrafa rastgele ateş açtıkları bildirildi. Polis okulu güvenlik kordonuna alırken militanların her birinin intihar komandosu olduğunu söyledikleri öne sürüldü. TALİBAN: AYNI ACIYI YAŞASINLAR Taliban sözcüsü Muhammed Umar Horasani olayı neden yaptılarına dair, “Ordunun okulunu seçtik çünkü hükümet bizim ailelerimizi hedef alıyor. Onların da bu acıyı hissetmesini istiyoruz” dedi. “YAŞLARI BÜYÜK OLANLARI ÖLDÜRÜN” Öte yandan Pakistan Ordusu’nun kurtarma operasyonu başlattığını bildiren Anadolu Ajansı, öğrencilerin büyük kısmının güvenli bir şekilde arka kapıdan çıkarıldığını belirtti. Taliban’ın ‘Tahrik-i Taliban Pakistan’ adı verilen bir kolu okula giren altı militana yaşları büyük öğrencileri öldürme emri verdikleri bildirildi.