HDP 3. Kongre’si devam ediyor | İşte önemli detaylar

HDP 3. Kongre'si devam ediyor | İşte önemli detaylar

Tüm engelleme ve baskılara rağmen binlerce kişinin doldurduğu ve Kürt siyasetinin bugüne kadar en kalabalık salonda gerçekleştirdiği kongre olarak şimdiden tarihe geçen HDP’nin 3. Olağan Büyük Kongresi, büyük bir coşkuyla devam ediyor.

11 Şubat 2018 - 13:37 - Güncelleme: 11 Şubat 2018 - 14:07

“Umutla, cesaretle, kararlılıkla” ana temasıyla HDP’nin kongresini yaptığı Ankara Arena’yı binler tıka basa doldurdu.

Büyük bir coşkunun olduğu salondan “Her yer Efrin her yer direniş” sloganları yükseliyor.

Tüm engelleme ve baskılara rağmen binlerce kişinin doldurduğu ve Kürt siyasetinin bugüne kadar en kalabalık salonda gerçekleştirdiği kongre olarak şimdiden tarihe geçen HDP’nin 3. Olağan Büyük Kongresi, büyük bir coşkuyla devam ediyor.

“Umutla, cesaretle, kararlılıkla” ana temasıyla gerçekleşen kongrede salon tamamen doldu.

17 bin 500 kapasiteli salon tamamen dolarken, salon dışındaki kitleyle geçen hafta gerçekleşen CHP kongresine katılımı aşan bir katılım olduğu gözlendi.

SLOGANLARA MÜDAHALE TEHDİDİ

Salonun tamamen dolduğu ve halen binlerce kişinin dışarıda olduğu HDP kongresinde atılan “Bijî Serok Apo” sloganı gerekçe göstererek, polis “yasadışı sloganlar atılması” durumunda müdahale edileceği tehdidinde bulundu. Salon girişinde bekleyenler kalabalığı “Bijî berxwedana Efrîn” sloganı atması üzerine de kısa süreli bir gerginlik yaşandı.

GAZETECİLER BİLGİSAYARSIZ ÇALIŞTI

Basın mensuplarının salona bilgisayarlarını içeriye alabilmeleri polis engeline takılırken, tüm girişimler sonuçsuz kaldı ve hiçbir basın mensubu bilgisayarını içeriye koyamadı. Gazetecilerin verdiği bilgiye göre, AA başta olmak üzere birçok basın kuruluşunun İçişleri Bakanlığı’yla bu yasağın kalkması için iletişime geçti. Uzun süren görüşme trafiğinin ardından kongrenin başlamasına dakikalar kala gazetecilerin bilgisayarlarıyla salona girmelerine izin verildi. Birçok yurttaşın ise telefonlarını kullanarak, kişisel sosyal medya hesapları üzerinden canlı yayın yaparak salondaki atmosferi takipçileriyle paylaşmaya çalıştığı görüldü. Kongre başlamasına dakikalar kalırken, salon tamamen doldu. Bu nedenle önceden kapalı kalması planlanan bölümlere de yurttaşlar alınmak zorunda kaldı.

KADINLAR KONGREYİ RENK CÜMBÜŞÜNE ÇEVİRDİ

Binlerce kilometrelik yoldan gelen ve ulusal ve yöresel kıyafetleriyle kongreyi renklendiren kadınlar, sık sık “ Bijî berxwedana Efrin’e”, “Her yer Efrin her yer direniş” sloganlarını atıyor. Mikrofon uzattığımız Hakkari’den gelen Ayşe Sertkaya, kongreye geliş sebebini “HDP bizim için umuttur, gelecektir, barıştır. Bugün Efrin’e saldırlar var. Biz bunu istemiyoruz. Barış istiyoruz. Bu yüzden HDP’yi seçtik ve kongreye bu yüzden geldim” şeklinde açıkladı. Diyarbakır’dan gelen Helin Kaya ise, “Barış istiyoruz. HDP bizim için umuttur” diyerek kongreye geliş sebebini anlattı.

 SAÇILIK: AKP İÇİN SİNİR BOZUCU BİR DURUM VAR

Kongreye katılan Yüksel Caddesi direnişçisi Veli Saçılık da, “AKP baskı ile kongreyi söndürmek istedi ancak gördüğüm kadarı ile AKP için sinir bozucu bir durum var. Çok coşkulu çok güzel bir kongre oluyor” diye konuştu. Bu sırada uzun kuyrukların olduğu girişler de devam ediyor. Sahneden çalınan Kürtçe, Türkçe, Lazca ve Ermenice parçalar eşliğinde yer yer küçük gruplar halay çekiyor.

EŞBAŞKANLAR SELAMLADI

HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay ve milletvekilleri anons edildikten sonra salonda büyük bir alkış koptu ve zılgıtlar çekildi. Bu sırada HDP’nin 1 Kasım’daki seçim müziği olan “İnadına HDP” parçası eşliğinde Kemalbay ve HDP’liler, salonda gezerek, katılımcıları selamladı. Kemalbay’ın selamlama merasiminde yeni seçilecek olan eş başkanlar Pervin Buldan ve Sezai Temelli de en önde yerini aldı. Coşkunun artarak devam ettiği kongre konukların da yerini almasıyla açılış gündemiyle başlaması bekleniyor.

Kaynak: (Mezopotamya Ajansı)

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Şanlıurfa'da, Sosyal Medya Paylaşıma 10 Tutuklama
Şanlıurfa'da, Sosyal Medya Paylaşıma 10 Tutuklama
Şanlıurfa İçin Meteoroloji uyardı! Sağanak yağış var
Şanlıurfa İçin Meteoroloji uyardı! Sağanak yağış var