Saadet Partisi, AK Parti-MHP-BBP ittifakına mı katılıyor?

Saadet Partisi, AK Parti-MHP-BBP ittifakına mı katılıyor?

Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Saadet Partisi'ne yaptığı ittifak teklifi sonrası tartışmalar devam ediyor.

11 Şubat 2018 - 13:59

Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Saadet Partisi'ne yaptığı ittifak teklifi sonrası tartışmalar devam ediyor.

Görüşmeler sonunda ittifak kararı çıkması ihtimalinin yüksek olduğu öne sürüldü.

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'la Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu arasındaki ittifak görüşmesine ilişkin önemli bilgiler ortaya çıktı.

Görüşme sonrasında ittifak ihtimalinin yüzde 50'nin üzerine çıktığı ileri sürüldü.

Yeniçağ Gazetesi'nden Ahmet Takan, görüşmeye ilişkin şu iddiaları yazdı: "...AKP Genel Başkanı R. Erdoğan görüşmede açık açık SP'ye ittifak önerisinde bulundu. Nasıl mı?.. Şu sözlerle: "Zor dönemden geçiyoruz. Birlik beraberliğe ihtiyacımız var. Birlikte olmamız lazım. Bu mücadeleyi birlikte vermemiz lazım." 

Bu sözler zeminin ötesinde sözler değil mi?..

İttifak teklifi, açıktan, bundan daha net nasıl yapılır?..

SP lideri Temel Karamolloğlu ise Erdoğan'dan gelen ittifak teklifine direk cevap vermeyerek, ülke meselelerinin çok önemli olduğunu, dış politika ve içerde ciddi sıkıntılar olduğuna işaret etmiş. Anlayacağınız, kapıyı kapatmamış.

Önceki gün yapılan görüşmenin yapısına da bakarsak Temel Bey'den ittifaka ret cevabı vermesi beklenemezdi.

Şu sebeplerle:

1- Toplantının gerçekleştiği mekan AKP Genel Merkezi. SP Genel Merkezine çok yakın.

2- Temel Bey'in görüşmede yanında götürdüğü ekibin ağırlıklı bölümü kendi içlerinde AKP ile ittifak yapılması için ısrarcı olan isimler. Ve yoğun baskı yapıyorlar.

3- Görüşmenin bir bölümüne, sonradan, programda olmamasına rağmen Temel Bey'i devre dışı bırakarak ittifakın sağlanması için SP ileri gelenleri ile kapı arkası görüşmeler yapan Başbakan Binali Yıldırım katıldı. Bu da Temel Bey'de soğuk duş etkisi yarattı. 1.5 saat boyunca Yıldırım'ın çok az konuşması ve sadece Temel Bey ile ittifakın oluşmasını isteyen ağırlıklı heyetin yüzlerine bakması yetti!. Çok önemli bir gösterge daha var...

Dışarıda AKP'ye karşı çok sert bir dil kullanan Temel Karamollaoğlu, görüşmenin gerçekleştiği odada öneri ve eleştirilerini oldukça nazik bir üslupla dile getirdi. Zirveden çıkan en somut sonuçları ise -Erdoğan'ın ifadelerine dayanarak- "seçim barajı yüzde 10 olarak kalacak", "OHAL epey bir süre daha devam edecek" diye özetleyebiliriz. Binali Yıldırım ve diğer aktörleri kullanarak SP'yi görüşme öncesi belirli bir kıvama getiren R. Erdoğan önemli bir hamle daha yapmış, karşı tarafın önerilerini inceleteceğini söyledikten sonra eklemiş; "mutabakat komisyonunun çalışmaları ile ilgili bilgilenmeniz için size bir heyet göndereceğim." İttifak için heyetler arası görüşmeler başlıyor demek acaba çok iddialı bir yorum mu olur?..

Takdir sizin!..

Liderler arası görüşmede, Temel Karamollaoğlu ittifak pistini bir kereliğine pas geçti. Kumandayı tamamen 2'nci pilota devrederse, bir daha pas geçebilme imkanları yok. SP uçağının ittifak pistine inmesi kaçınılmaz olur. Bana sorarsanız; SP'nin ittifaka dahil olma olasılığı şu andaki göstergelere göre yüzde 50'nin üstüne çıktı!.."

Kaynak: haber merkezi

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Şanlıurfa'da, Sosyal Medya Paylaşıma 10 Tutuklama
Şanlıurfa'da, Sosyal Medya Paylaşıma 10 Tutuklama
Şanlıurfa İçin Meteoroloji uyardı! Sağanak yağış var
Şanlıurfa İçin Meteoroloji uyardı! Sağanak yağış var